Jak Zaštipovat chryzantémy
Zaštipování nových výhonků byste měli dělat téměř během celého vegetačního období, obvykle od května do července. A abyste dosáhli hojnost květů, můžete ze stejného místa odstranit výhonek i několikrát. Většina kultivarů má na stoncích několik květů.
Archiv
Kdy se můžou přesazovat chryzantémy
Předjaří je tedy ideální čas pro jejich rozdělení a přesazení. Dělení trsů u těchto rostlin je vhodné provádět vždy po několika letech, obvykle po třech až pěti.
Jak tvarovat chryzantémy
Po přinesení domů je možné tyto podzimní krásky také přihnojit, prodlouží se jim doba kvetení. Tak jak odkvétají, je potřeba ostrými nůžkami suché květy stříhat. Pokud to budeme dělat pravidelně, rostliny pokvetou bohatě. Aby ale neměly kvítky malé, je potřeba zároveň s řezem částečně vyštipovat násadu poupat.
ArchivPodobné
Kdy ostříhat chryzantémy
Pokud máte na zahrádce vytrvalé chryzantémy, tak je po dokvětu trochu zastřihněte. Výhony by se měly řezat až brzy na jaře, aby mohly narůst nové.
Jak se starat o chryzantémy v květináči
Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5°-8°. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně. V březnu rostliny přemístěte na světlé místo s teplotou mezi 12°-15° C a postupně zvyšujte zálivku.
Jak sušit chryzantémy
Jak správně usušit kytici
Vyberte si zdravé květy a ze stonků odstraňte listy. Stonky svažte lýkem nebo gumičkou k sobě a pověste je hlavičkami dolů na tmavé místo, kde proudí vzduch. Po dvou až čtyřech týdnech, až budou květiny usušené, je zafixujte sprejem na sušené květiny.
Jak se starat o chryzantémy
Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda. Dařit se jim nebude v půdě štěrkovité ani zmáčené. Pozor i na místa, kde se v zimě může hromadit voda, to je pro ně zcela nevhodné. Rostliny jsou náročné na dostatek vláhy hlavně během léta.
Jak přesadit chryzantémy
Namnožte si chryzantémyBěhem dubna odstřihněte z výhonků vrcholové řízky a nechejte je zakořenit v substrátu s příměsí rašeliny a písku.Přibližně po měsíci můžete zakořeněné sazeničky přesadit do nádob či na záhonek.Ještě rychlejší a jednodušší variantou je nechat řízky zakořeňovat již v konečné nádobě.
Jak dlouho vydrží chryzantémy
Na podzim sice u většiny druhů rostlin s hnojením zahradníci končí, ale chryzantéma tvoří výjimku. Kvetoucí chryzantémy je naopak třeba pravidelně hnojit. Díky této výživě vám bude květina dělat radost klidně i dva měsíce. K základnímu hnojení ještě přidejte vícesložková hnojiva.
Jak Rozmnozit chryzantémy
Vysazování a množení chryzantém
Na zimu chryzantémy v místech s většími holomrazy chráníme před vymrznutím přikrývkou z chvojí. Chryzantémy se množí na jaře dělením trsů nebo bylinnými řízky. Nízké drobnokvěté chryzantémy do květináčů na hroby pěstujeme každoročně z řízků. Zakořeněné sazenice zaštípneme, aby zkošatěly.
Co potřebují chryzantémy
Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda. Dařit se jim nebude v půdě štěrkovité ani zmáčené. Pozor i na místa, kde se v zimě může hromadit voda, to je pro ně zcela nevhodné. Rostliny jsou náročné na dostatek vláhy hlavně během léta.
Kdy začít sušit květiny
Aby byla výsledná sušená kytice opravdu co nekrásnější, je třeba nečekat a začít se sušením ideálně ještě týž den, kdy jste kytici dostali. Sušenou kytici si můžete vystavit jako dekoraci do vázy nebo zapojit fantazii a vytvořit si svůj vlastní, osobitý věnec.
Jak dlouho se suší květy
Sušení ve vodě
Některé květiny se suší lépe, pokud jsou postavené v nádobě kde je asi 1,5 cm vody. Vodu květiny vstřebají a pomalu usychají. Doba sušení obvykle trvá asi 10 dní.
Jak hnojit chryzantémy
Péče o chryzantémy
Vyžadují dostatek slunce a půdu s přídavkem jílu. Vykvetou ale v podstatě kdekoliv. Na jaře doporučujeme přihnojování dusíkatými hnojivy, při začátku kvetení přejdeme na fosforečná. Odborníci doporučují poslední hnojení v září, a to podzimním hnojivem s větším množstvím draslíku.
Kdy množit chryzantémy
Chryzantémy se dobře rozmnožují dělením trsů na jaře. Nové rostliny lze sadit i brzy na podzim. Předpokladem zakořenění je teplejší a vlhké počasí.
Jak nejlépe sušit květiny
1: KVĚTY SUŠENÉ NA VZDUCHU
Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud je zavěsíte do teplého a tmavého prostoru, například do podkroví, pokud je to možné nad topení ( květiny zabalte do papíru, budou tak ve tmě) nebo do pootevřené skříně. Teplo urychluje proces sušení a zabraňuje plesnivění květů.
V čem sušit květiny
Sušíme na tmavém vzdušném místě, kde je teplota okolo 25 ° C. Květiny sušíme v kytici převázanou provázkem nebo gumičkou, zavěšené svisle dolů. Další způsob sušení na vzduchu je ve vodorovné poloze (např. na roštech).
Jak se rozmnožují chryzantémy
Drobnokvěté, ale i velkokvěté chryzantémy můžeme úspěšně pěstovat. Mají však odlišné podmínky pěstování. Velkokvěté chryzantémy rozmnožujeme na jaře zakořeňováním odřezků dlouhých 8-10 centimetrů. Odlamujeme je z mateřské rostliny a zapichujeme do substrátu (agroperlit a písek smíchaný s rašelinou).
Jak nechat uschnout květiny
Sušte je na tmavém místě s dostatečným prouděním vzduchu. Mezi nimi a stropem by měl být alespoň 15 cm prostor. Nespěchejte a nechte kytici pořádně vysušit (2 až 4 týdny). Výsledek zafixujte sprejem na sušené květiny.