Kdy Zaštipovat surfinie?

Jak Zaštipovat květy

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Jak zastřihnout surfinie

Defakto ani nehnojím a stejně kvetou. Tak surfinie se zaštipávat nemusí jsou převislé, ale můžou pro zkošetění. Jinak se zaštipujou petunie, ty dělají keříčky, tak aby se rozrostly a zkošatěly, před tím než nakvetou. Prostě zakrátit výhonky, třeba i na polovičku, aby si pustily i výhonky do stran.
Archiv

Jak rozmnožit surfinie

Surfinie je možno množit dvěma způsoby, a to semenným anebo u nás nejčastěji používaným způsobem – řízkováním.
Archiv

Jak sázet surfinie do truhlíku

Kam truhlík či květináč umístit

Surfinie vyžaduje světlé stanoviště. Optimální umístění je na jih, jihovýchod, případně jihozápad. Dbejte ale na to, aby na ně nedopadalo přímé sluneční světlo. Ven je umisťujte, až nebudou hrozit přízemní mrazíky, ideálně tedy až ve druhé polovině května.
Archiv

Kdy Zaštipovat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Jak zachranit surfinie

Pokud se jeví rostlina zvadle, ale přitom je její substrát vlhký, jedná se s největší pravděpodobností o přelití. V takovém případě rostlinu ještě zachráníte, ale musíte ji okamžitě přesadit do nového substrátu. Nezapomínejte, že několik dní není vhodné surfinii zalévat. Jakmile bude půda proschlá, mírně ji zalijte.

Jaký je rozdíl mezi petúnií a surfinie

Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.

Jaký je rozdíl mezi Surfinií a petúnií

Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.

Kdy dát na okno surfinie

Počkejte s tím až na druhou půli května, kdy by již naměly být noční mrazíky. Je to přece jen kytka choulostivější, nezmrzla by, ale došlo by k poškození a zpoždění květů. Zvadlé květy průběžně odstraňujte, podpoříte tím tvorbu květů nových na postranních výhoncích.

Jak se Zaštipují rostliny

Zaštipování výhonků

Pokud jsou očka velice těsně vedle sebe, je třeba zkracovat výhonky shora nad druhým očkem. Z oček takto zaštípnutých výhonů pak vyraší nové výhonky, čímž dosáhneme hustého a keříčkového vzhledu rostliny. Zaštipovat výhony můžeme prsty nebo u dřevnatých výhonků ostrým nožem či nůžkami.

Jak zastřihnout tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Jaký je rozdíl mezi surfinií a petúnií

Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.

Proč vadnou surfinie

Že jsou surfinie přelité, poznáte podle toho, že rostlina vadne, ačkoliv je substrát vlhký. V takovém případě je potřeba surfinii hned přesadit do nového substrátu a několik dní ji nechat bez zálivky. Pokud ji přesadíte zavčasu, s největší pravděpodobností se za pár dní zotaví.

Jak ostříhat Voděnku

Zaštipování výhonků

Jednoduchým zásahem upravíme hlavně rychle rostoucí rostliny, jako jsou například voděnka nebo africká kopřiva, jejichž výhonky zakrátko vyrostou do délky a rostlina ztratí tvar. I zde je zásah velmi jednoduchý – vždy nad očkem (nebo kolénkem) odštípneme jeden až tři centimetry výhonku.

Čím hnojit tlustici

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče. Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Kdy přesazovat tlustici

Tlustice vyloženě nesnáší přesazování, to proto provádíme až v době, kdy se rostlina do malého květináče již nevejde. Doporučujeme substrát, který je určen pro pěstování kaktusů. V těch letech, kdy rostlinu nepřesazujete, je třeba přisypávat do květináče shora trochu čerstvého substrátu.

Jak často zalévat Voděnku

V létě venku zalévejte voděnku denně. Substrát totiž snadno vyschne. Pravidelně přidávejte vodorozpustné hnojivo pro rostliny ozdobné listem. Naopak doma, v zimě, s teplotou do 20ti stupňů, zálivku omezte na 1-2x týdně.

Proč usychají konce listů

Zjistili jste, že konce zelených nebo pestře zbarvených listů vašich pokojových rostlin začaly hnědnout Většinou to mají na svědomí nadbytečná zálivka, špatný odtok vody z květináče nebo nepatřičná výživa.

Proč padají listy u tlustice

Zvadlý vzhled a pomačkané listy může mít rostlina i v létě, když zapomeneme na její zálivku. Na rozdíl od přelití se ale z takového hříchu velmi rychle vzpamatuje, když ji opět začneme přiměřeně zalévat. Plísňové onemocnění, které může rostlinu napadnout, je-li na stanovišti příliš vlhkém nebo příliš studeném.

Co dělat když opadává tlustice

Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia. V tomto případě je pomoc jednoduchá. Rostlinu umístěte na světlé místo, kde jsou teploty trvale nad 10 stupňů Celsia. Optimální teplota je v zimě kolem 15 stupňů Celsia.

Jak Zaštipovat Voděnku

Snadno zakoření i ve vodě

Stačí odstřihnout výhon, zapíchnout ho do substrátu nebo vložit do skleničky s vodou, a máte novou rostlinu. Jeden výhon můžete rozdělit na více kousků a každý řízek zakoření. Množením si voděnku nejsnáze zmladíte, když v zimě delší, starší výhony olysají.

Proč Kytkám hnědnou listy

Přelití U nadměrné zálivky či přelití se nám začnou tvořit na listech hnědé skvrny. Odborně se tomu říká „skvrnitost. “ Poškozené listy odstraňte, omezte zálivku a přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu.

Co dělat když hnědnou listy

Zasypejte trochou písku a připravte si rostlinu, kterou chcete přesadit. Když vyjmete rostlinu s hnědými listy z květináče, pečlivě oklepejte kořenový bal od stávající nevhodné zeminy a zkontrolujte stav kořenů. Ty zahnilé nebo jinak poškozené odstřihněte ostrými nůžkami, aby nebyly zdrojem infekce v novém květináči.

Jak rozmnožit blázna

Mladé rostliny si snadno namnožíte tak, že výhonky, které mívají za listy již náznaky kořínků, ponoříte do vody. Koření rychle a stejně rychle i roste, zejména nyní, na jaře, je to růst doslova závratný. Lze je také rovnou vysazovat do zeminy. Starší rostliny musíme vyvazovat nebo jim poskytnout nějakou oporu.

Co dělat když Přeliju kytku

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.