Kdy zavlažovat travu?

Kdy zalévat trávník

Nikdy nezalévejte v denní době od 11 do 17 hodin. Tehdy je intenzita slunečního svitu největší a kapky vody na stéblech trávy fungují z hlediska fyziky úplně stejně jako lupa. Takže pokud nechcete trávník od sluníčka doslova spálit, zalévejte vždy brzy ráno nebo večer až po západu slunce, to je nejideálnější doba.
Archiv

Jak často zalévat Vysetý trávník

Nově založený travní drn musíme zalévat prakticky denně, později postačí doplňovat vodu méně často, např. jedenkrát týdně.
Archiv

Jak správně zalévat trávník

Zálivka by neměla být prudká, aby voda neodtékala povrchově a aby nedocházelo k tvorbě kaluží. Standardně bývá doporučená dávka 15 – 20 mm. To znamená 15 – 20 litrů na m². Na propustných půdách a zvláště máme-li automatické závlahy, můžeme podlehnout iluzi, že je lépe nastavit vyšší závlahu.
Archiv

Jak často v létě Zalevat trávu

„V parnech je nezbytné trávník zavlažovat. Časté letmé postříkání ovšem trávě k ničemu nebude. Voda se z povrchu a z vrchních vrstev půdy rychle odpaří. Účinek má důkladné zalití (cca 15 l na 1 m2) zhruba dvakrát týdně.

Proč tráva žloutne

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Jak posekat trávník v létě

Sekejte častěji a výš

Stébla nezkracujeme o tolik, jako mimo léto, a listy by měly mít po sečení délku minimálně 3 – 4 centimetry. Tím umožníme trávě pohodlný průběh fotosyntézy a pažit bude hustý a zelený. Pokud chcete mít trávník ještě delší, trávě tím jedině prospějete, protože s delšími stébly si udrží více vláhy.

Co se spálenou trávou

Co dělat s usychajícím trávníkem

Jemně z něj vyhrabejte suché zbytky trávy a trávník několikrát během dne (min. 3x) jemným proudem, ale po dobu několika minut zalijte. V případě, že poškození trávníku není vážné a nezasáhlo kořeny, měl by porost během několika dnů až týdnů sám zregenerovat.

Jak dlouho zavlažovat

Obvyklá délka závlahového cyklu je při frekvenci zálivky 3x týdně u rozprašovacích postřikovačů 3-8 min/sekci, u rotačních postřikovačů 10-30 min/sekci, u kapkovacího potrubí 15-45 min/sekci. Vždy ale záleží na konkrétních podmínkách.

Co delat kdyz Zloutne tráva

Řešením v tomto případě je zdržet se hnojení po dobu několika týdnů a trávník hojně zalévat. Velké množství vody pomůže rozpustit hnojivo a rozšířit ho hlouběji do půdy. Žloutnutí trávníku může být také důsledkem nedostatečného hnojení a nedostatku živin, jako je dusík.

Jak na žlutý trávník

Pokud je už žlutý až tmavě šedavý, nejspíš už si sám neporadí a bude potřebovat vaši pomoc. „Ta spočívá v tom, že přehodíme trávník pískem, ať už křemičitým nebo říčním, co se běžně prodává.

Kdy se seká tráva

Sezónu sekání začněte s příchodem jara, v momentě, kdy tráva nabude dostatečné síly. Uvádí se, že první sekání trávníku by mělo být provedeno, když má tráva 3 až 4 centimetry. Pozdní říjen je pak ideální doba, kdy sekat trávník naposledy. Výšku zelených stébel je vhodné zkracovat ve chvíli, kdy jsou suchá.

Jak zachranit Spalenou travu

Pokud si nejste jistí, zkuste hrst spálené trávy vytrhnout. Pokud to půjde snadno, je po ní a budete ji muset odstranit. Pokud však bude stále držet v zemi, možná ji ještě oživíte. Provzdušněte ji hráběmi a můžete do hlíny udělat i několik děr.

Jak obnovit spálenou trávu

Jakmile máte spálenou plochu vyhrabanou, začněte ji zalévat, a to třikrát až pětkrát denně, vždy proudem vody po dobu asi pěti minut. Řiďte se však vždy aktuální situací. Nesmíte totiž zasaženou plochu přemokřit natolik, že by vám na ní vzniklo bahno.

Jak spravne nastavit Zavlahu

U běžných trávníků se vychází z doporučené hodnoty 25 – 30 mm vody za týden. Příklad nastavení: venku je odpoledne 25 °C. Potřebuji 3 mm vody na trávník každý den. Jelikož je dobré zavlažovat každý druhý den, nastavím na jednotce třeba závlahu každý sudý den a množství 6 mm vody.

Kdy spustit závlahu

Kontrolu a spuštění závlahového systému provádějte nejlépe v termínu jarní vertikutace, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu. Při kontrole automatické závlahy po zimě postupujte nejdříve od místa, kde do systému vtéká voda, až po samotné postřikovače.

Jak na žlutou trávu

Žluté špičky stébel, vybledlý trávník či trávník prorostlý plevelem mohou být následkem nedostatku živin. Tento problém vyřešíte tekutými a trávníkovými hnojivy s dlouhodobým účinkem. Rovněž může být problémem hodnota pH.

Jak oživit trávník po zimě

Prořezání (vertikutace), sekání, provzdušnění, dosev travního semene, hnojení a závlaha postaví trávník na nohy! Jarní údržbu trávníku zahájíme sběrem větviček, hrabáním starého listí a likvidací staré trávy. Nejdříve ale počkáme, až bude pěkně suchý, jinak bychom ho mohli poškodit.

Jak obnovit Spálený trávník

Nechejte trávník nadechnout

Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo.

Kdy se nesmí sekat

Sekačku, pilu nebo rozbrušovačku můžete používat od pondělí do pátku mezi 6. a 20. hodinu. V sobotu je potom možné sekat a řezat do 18 hodin.

V jaké výšce sekat trávu

Obecně platí, že sečení na příliš malou výšku poškozuje rostliny, proto by měla být výška sečení nastavena na minimálně 3 centimetry. Trávník byste měli sekat pravidelně. Ideální je časté sekání s mulčováním, protože se stébla trávy, rozsekaná na malé kousíčky, vrací na trávník a působí tam jako přírodní hnojivo.

Čím Dosypat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak zachránit uschly trávník

Jak opravit suchý trávníkZačněte tím, že trávník pokosíte velmi nízko, klidně až na jeden centimetr.Přistupte k vertikutaci trávníku, tedy k jeho prořezání.V případě, že vlastníte sekačku Swardman, použijte vyčesávací kazetu a vyčešte z trávníku zbytky trávy a plsť.Přejděte k přesetí suchých míst.

Jak rychle obnovit trávník

Trávník, který je poškozený z více jak 50 % je dobré založit buď zcela nový, nebo jej můžeme obnovit bez rytí vysetím speciální travní směsi obnova®, jejíž složení nám umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků.

Kdy spustit Zavlahu

Kontrolu a spuštění závlahového systému provádějte nejlépe v termínu jarní vertikutace, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu. Při kontrole automatické závlahy po zimě postupujte nejdříve od místa, kde do systému vtéká voda, až po samotné postřikovače.

Jak udělat zavlažování trávníku

Pro větší plochy se používají postřikovače rotační, neboť mají větší dostřik díky jednomu paprsku vody. Pro menší členité plochy se používají postřikovače sprejové, které vytváří jemnou závlahu s menšími kapkami vody. Tyto postřikovače dodají trávníku více vody za stejný čas ve srovnání s rotačními postřikovači.