Kdy Řízkovat tis?

Jak tvarovat tis

Tisy velmi dobře snáší radikální řez. Díky tomu je lze prakticky neomezeně tvarovat. Základní řez provádíme jednou ročně, nejlépe koncem června. V tomto období odstraníme všechny větve a výhony, které narušují kompaktní tvar rostliny.

Kdy množit jehličnany

Řízky jehličnanů lze odebírat v průběhu podzimu i zimy, ale nejpříhodnější doba pro zakořenění konec léta. Dřeviny jsou nyní plné sil a uložily si před zimou zásoby živin. Na jaře jsou naopak vyčerpané, proto jarní měsíce množení řízkováním tolik nepřejí.

Kdy Řízkovat

Většinu rostlin je dobré řízkovat v období, kdy již nehrozí raní mrazíky, tedy od května do července. S trochou úsilí a času si tak můžete namnožit třeba dostatečné množství rostlin pro kvetoucí živý plot. Dole větvičku seřízneme dlouhým šikmým řezem. Na řízku ponecháme jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy.

Kdy kvete tis

Kvete v červenci až říjnu. Květy tvoří drobné, kulaté, krátce stopkaté úbory (3–4 mm v průměru) uspořádané v bohaté latovité listenaté květenství. Květy jsou trubkovité, žluté, vnější vytvářejí paprsek a jsou samičí, vnitřní jsou oboupohlavné.

Jak daleko od sebe sázet tis

Na co však pozor – téměř celá rostlina tisu je jedovatá, s jedinou výjimkou červeného míšku chránícího semena, který je oblíbenou potravou ptactva. Rozestupy mezi jednotlivými rostlinami volíme podle výšky živého plotu; od 30 cm pro obrubové plůtky do půl metru po 70 cm na vysoké živé ploty okolo 1,5 – 2 metrů.

Kdy stříhat živý plot z tisu

Aby živé ploty z tisu už od začátku vegetační sezony vypadaly co nejpůvabněji, měli byste je počátkem března ostříhat. Tis červený (Taxus baccata) obecně snáší řez velmi dobře.

Jak se množí tis

Tisy můžeme množit semeny nebo řízkováním, záleží na odrůdě. Výsevem semen zbavených míšků (oplodí) se množí pouze T. baccata a T. cuspidata.

Jak Rozmnozit Jehlicnan

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak Zakorenit Kolinko

Množení pokojových rostlin řízkováním

Řez uděláme čistým nožem tak, aby část, kterou chceme zakořenit měla na stonku kolínko, nazývané také uzel, či jádro stonku. Jedná se o ztluštělou část na stonku rostliny, která se nachází většinou u listu. Ideální je, když má řízek alespoň dva listy a náznak vzdušného kořene.

Jak moc je jedovatý tis

I když smrtelnost otravy tisu není stoprocentní, většina otrav smrtí končí. Za smrtelnou dávku je považován nálev z 50–100 g jehličí.

Co je jedovaté na tisu

Jedovaté jsou kořeny, kůra, dřevina i jehlice a celé bobule – zprvu zelené, pak zčervenalé na podzim. Tyto zralé bobule však mají jednu část jedlou: je to zralý červený míšek = oplodí. Ten se dá přímo ochutnávat, semínko se nesmí sníst!

Kdy přesazovat tis

Důležitá je doba přesazování:Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře.Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.

Kdy se mají stříhat túje

Túje je ideální stříhat alespoň dvakrát do roka. První období nastává v červnu, kdy se odstraní převážně přečnívající výhonky. Druhý a větší řez se provádí na podzim. Tehdy je potřeba určit finální tvar rostlin a zabránit jejich rozrůstání nechtěnými směry.

Jak řezat živé ploty

Čím stříhat živé ploty

Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.

Jak se otrávit Tisem

K otravě nejčastěji dochází pozřením jehličí tisu, které je prudce jedovaté a obsahuje řadu rostlinných alkaloidů, z nichž nejznámější je sloučenina taxin. K otravě může dojít při náhodném požití rostliny (spíše u dětí) nebo při sebevražedném pokusu (odvar z jehličí tisu).

Jak Zakorenit smrk

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Jak roubovat jehličnany

Ve chvíli, kdy nám kořeny prorostou na spodu květináče ven, můžeme přistoupit k roubování. Kmínek očistíme od jehličí a necháme jen nahoře pár větviček. Na roub si vezmeme větvičku z mateční rostliny a má pupen Na ní odstraníme jehlice do půlky větvičky a přistoupíme k roubování. Roub podélně seřízneme dlouhým řezem.

Jak zakořenit monsteru

Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do zeminy.

Jak spravne Řízkovat

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Kdy přesazovat monsteru

Přesazování monstery se doporučuje pravidelně vždy každé 2–3 roky, ideálně z jara. Pokud rostlina prosperuje a roste moc rychle, je nutné ji přesadit dříve. Monstery jako takové rostou spíše pomalu.

Jak omladit monsteru

Opadávání listů

Pokud již je spodní část rostliny holá, zkuste ji omladit razantním seříznutím. Chápu, že se vám do toho nechce, ale nebojte, rostlina obroste. Pokud vás to baví a máte místo, můžete zkusit uříznutou část nechat zakořenit. Ideálně i s několika vzdušnými kořeny.

Jak se zbavit tisu

Může uškodit i vdechnutí většího množství pilin, kterému můžeme zabránit rouškou. Pokud odstřižené větvičky zkompostujete, toxiny se rozloží a vzniklý kompost můžete bez obav použít. Ovšem větší množství a silnější větve raději dejte do kontejneru na biologický odpad.

Co je na tisu jedovate

Jedovaté jsou kořeny, kůra, dřevina i jehlice a celé bobule – zprvu zelené, pak zčervenalé na podzim. Tyto zralé bobule však mají jednu část jedlou: je to zralý červený míšek = oplodí. Ten se dá přímo ochutnávat, semínko se nesmí sníst!

Jak vypadá strom tis

Tisy jsou nahosemenné neopadávající dřeviny, jsou to keře nebo stromy dorůstající výjimečně do výšky až přes 20 m. Stromy mají korunu rozložitou, kulovitou či kuželovitou. Jsou dvoudomé, někdy se najdou exempláře jednodomé, tato vlastnost se může s věkem měnit. Kůra je načervenale hnědá, šupinatá.