Kdy zkracovat Ptačí zob?

Kdy se sází ptačí zob

Ptačí zob je ideální vysazovat na jaře. Do příští zimy si stihne vytvořit dostatečně bohatý kořenový systém, který ho částečně ochrání před mrazy. Vzrostlejší sazenice však není problém vysazovat ani od září do listopadu, přičemž se doporučuje chránit kořeny mulčem.

Proč neroste ptačí zob

Pro intenzivní růst potřebuje rostlina velké množství vody. Pokud je suché období, doporučujeme rostliny zalévát každý druhý den nebo si pořídit kapkové zavlažování. V suché půdě rostlina neroste. Dbejte proto na dostatečné zavlažování.

Jak moc je jedovatý ptačí zob

Ptačí zob jen pro ptáky

Většina zachycených otrav je staršího data (snad i stoletých). Dr. Jan Baloun a další podotýkají, že v současné době není dost důkazů o prudké toxicitě, a uvádějí jediný případ otravy dvouletého dítěte z 55 zaznamenaných prokazatelných požití plodů ptačího zobu.

Kdy se stříhá živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Jak omladit ptačí zob

Přestárlé a zanedbané stříhané živé ploty i volně rostoucí keře ptačího zobu můžeme v zimním období před rašením radikálně zmladit, buď na krátké čípky až k zemi, nebo řežeme všechny větve na výšku 40 centimetrů a zároveň zcela odstraníme slabé a nevhodné výhony.

Kdy stříhat ptačí zob Vejčitolistý

Jeden střih se provádí v zimě, druhý v létě. Tím mohou mladé výhony do zimy vyzrát. Keře, které kvetou v létě (mochny, tavolníky apod.), by se měly stříhat jen v zimě.

Jak se zbavit ptačího zobu

Nezbytné je rovněž sestřihnout všechny rostliny na jednotnou výšku 20–25 cm. Jen díky tomu docílíme hustého větvení keřů již blízko u země. Pro živé ploty se nejvíce hodí Ligustrum vulgare Atrovirens s temně zelenými listy. Pokud se spokojíte s metrovým živým plotem, zvolte odrůdu Ligustrum vulgare Lodense.

Kdy roste ptačí zob

Ptačí zob (Ligustrum vulgare) je bohatě rozvětvený keř vhodný pro výsadbu živých plotů. Pravidelný tvar a relativně pomalý růst předurčují Ptačí zob pro tvarované nízké i vysoké živé ploty. Maximální výška živého plotu z Ptačího zobu je kolem tří metrů. Volně rostoucí keře kvetou během června až července.

Jak rychle roste ptačí zob

Roste velmi rychle

Nechcete-li, aby k vám nakukovali zvědaví sousedé, potěší vás jistě i to, že ptačí zob roste rychlostí 30-50 cm za rok. Už za dva roky tak můžete mít přes metr vysoký plot. Nestříhaný plot tak může dosáhnout klidně i čtyř metrů výšky.

Jak zkrátit živý plot

Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.

Jak vysoko vyroste ptačí zob

Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je nejznámější dřevina používaná na stříhané (tvarované) živé ploty. Je to hustý, pomalu rostoucí keř patřící do čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Jako jediný z rodu ptačí zob (Ligustrum) je rozšířen v Evropě. Dorůstá do výšky 2 – 3 metrů.

Jak se množí ptačí zob

Květy se na rostlině objevují od června do července, jsou to vzpřímené hrozny bílé barvy, po nichž zdobí rostlinu v období září černé peckovice, které jsou jedovaté. Množení: Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky.

Jak často stříhat ptačí zob

Tento zakrsle rostoucí druh nepotřebuje žádný řez. Jen výjimečně je dobré provést lehké prosvětlení koruny. Vysazené živé keře poprvé prostříháváme v předjaří a podruhé koncem června, kdy ukončí druhou růstovou fázi. Je-li to zapotřebí, můžeme třetí a poslední řez provést ještě v září, ale nejpozději počátkem měsíce.

Kdy množit ptačí zob

Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky. Výsadbu lze provádět na jaře, hned jak půda rozmrzne, ale také na podzim. Rostliny sázíme 0,5 až 3 metry od sebe a po výsadbě radikálně seřízneme.

Jak Mnozit ptačí zob

Květy se na rostlině objevují od června do července, jsou to vzpřímené hrozny bílé barvy, po nichž zdobí rostlinu v období září černé peckovice, které jsou jedovaté. Množení: Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky.