Kdy zraje len?

Kdy se sklízí len

Vegetační doba lnu je 90 až 100 dní. Sklízí se v rané žluté zralosti, tj. v době, kdy mají vlákna nejlepší kvalitu. V minulosti se len sklízel ručním trháním, v současné době je sklizeň mechanizována a v jedné operaci se stonky lnu vytrhávají, odsemeňují a pokládají ve vrstvě asi 8 cm silné k rosení.

Jak dlouho roste len

Len vytrvalý, len modrý (Linum perenne)

Dorůstá do výšky asi 60–100 cm a vykvétá v polovině května pro len typickými modrými kvítky a vydrží kvést poměrně dlouho, 2–3 měsíce. Jako všechny lny je okrasná i po odkvětu tobolkou plnou semen. Len vytrvalý má rád propustnou lehkou půdu a plné slunce.

Na co se pestuje len

Len setý (Linum usitatissimum) je jednoletá bylina, pěstovaná pro lněné vlákno a pro olejnatá semena. Pochází z regionu mezi východním Středomořím a Indií a ve velkém se pěstovala již ve starověkém Egyptě.

Kdy sít len

Včasným zasetím, nejlépe v první dekádě dubna, se zajistí dobré využití zimní vláhy, rovnoměrně vzcházení a potom vyrovnaný růst a porost lnu. V příznivějších oblastech, s nadmořskou výškou do 300 m, můžeme v některých letech vysévat len již v poslední dekádě března.

Jak sušit len

Sušení, sesychací poměr Len se sklízí v době plné zralosti – semena v tobolce jsou hnědá a listy již opadané. Kosíme celou nať a vážeme do snopků. Po oschnutí se semena vymlátí, vyčistí a nechají dosušit. Suší se přirozeným teplem na vzdušných místech nebo na sušárně s teplotou do 40 °C.

Jak vypadá len

Len setý je nenápadná, jednoletá bylina o výšce 50-80 cm. Má přímou lysou lodyhu, která je hustě olistěná, v horní části větvená. Listy jsou úzké, až 3 cm dlouhé, květy mohou mít až 1,5 cm do šířky. Barva květů je bleděmodrá, někdy se může objevit i nafialovělá, ojediněle růžová či bílá.

Jakou barvu má len

Len je přírodní materiál a jeho základní neupravovanou barvou je tmavě šedá. V každé várce lněné příze díky zpracování a podle místa pěstování se liší barevné odstíny této šedé.

Kde roste len

Této jednoleté rostlině vyhovují především podhorské oblasti s vyšší srážkovostí v kombinaci s dobře propustnou půdou. Zajímavostí je, že lněná semena dokáží vyklíčit už při teplotách kolem 2°C. Len setý se dělí na dva základní užitkové typy, a to na len přadný a len olejný.

Kde se v České republice pěstuje len

Přadný len tak dnes lze spatřit pouze na pozemcích v Šumperku, kde taktéž sídlí poslední společnost, která se věnuje výrobě lněných látek.

Jak Zasit len

Lny milují slunce, dobře snášejí sucho. Spokojí se i s chudší půdou, musí však být propustná. Zvláště len narbonský vyžaduje dokonale propustnou půdu, která může být i kamenitá, a ideálně bohatá na vápník (přilepšit mu můžeme dolomitickým vápencem a dřevěným popelem).

Na jakou teplotu prát len

doporučujeme prát při 40 ºC s volbou šetrného programu, některé výrobky je možné prát i při 60 ºC. Len je možné i vyvářet (vlákno se nepoškodí), ale je nutné počítat s větší srážlivostí materiálu (5–10 %). při praní používej ekologické prací prostředky nejlépe na bázi mýdla (Jelen, marseillské mýdlo apod.)

Jak žehlit len

Len před žehlením trochu nakropte, půjde vám to snadněji. Obecně se len žehlí na vyšší teplotu. Světlé lny můžete žehlit oboustranně, tmavé naruby, aby se nevytvořily bílé mapky. Při praní s jinými materiály může len pohlcovat jemné chloupky, a ztratí tak svůj lesk a barvu.

Proč len

Mezi hlavní výhody lnu patří:

Praním postupně získává patinu, měkne a zvyšuje se jeho savost. Lněné tkaniny jsou hypoalergenní, tedy nezpůsobují alergické reakce. Je také antiseptický, má vysokou odolnost proti plísním a houbám. Len velmi dobře absorbuje vlhkost a naopak – schne velmi rychle.

Kdy kvete len

Len setý známá a často využitelná textilní surovina. Neméně známé je využití lněných semínek k lisování oleje. Období květu: Len kvete od června do srpna.

Jak se zpracovává len

Využití lnu

Stonek se zpracovává na jemné vlákno, kde výsledkem zpracování je spředená pravidelná nitka pro výrobu plátna. Hrubší vlákno se používalo pro výrobu plachtoviny, pytloviny, provazů a lan. Odpadem z této výroby je koudel, která sloužila, jako izolace, těsnění dřevěných nádob, sudů a lodí.

Co ušít že lnu

Co ušít ze lnu Pevné vlákno lnu je také využíváno na dekorační účely, jako jsou potahy polštářů, přehozy, ubrusy, splývavé závěsy, rustikální sáčky na adventní kalendáře, obaly na květináče a mnoho dalších designových vychytávek.

Jak se šije že lnu

Zvláště ve směsi s hedvábím mohou být i lněné šaty společensky laděné. Nesmíme však zapomínat ani na saka, topy a kalhoty/sukně/kraťasy. Lněné topy mohou být puristické střihově, ale s drobnými detaily nebo se spoustou volánků. Vzhledem k nepříliš velké odolnosti lnu v tahu je vhodné šít spíše široké kalhoty.

Jak vyžehlit lněnou košili

Světlé lny můžete žehlit oboustranně, tmavé naruby, aby se nevytvořily bílé mapky. Při praní s jinými materiály může len pohlcovat jemné chloupky, a ztratí tak svůj lesk a barvu. Proto dejte lněné věci (košile, kalhoty, pyžama, ubrusy) do lněného „pytle na praní“ nebo do lněného polštáře.

Jak moc se srazí len

Len má své požadvky na údržbu, ale není to nic složitého 🙂 Před prvním praním mějte na mysli, že se obvykle o 5-7% srazí, lněné oblečení tedy není dobré kupovat úplně tip-ťop. Srážlivost záleží na odrůdě lnu, ale také na vrdosti a mineralizaci vody, kterou k praní použijete, stejně jako na zvleném pracím propstředku.

Jak se získává vlna a len

Lněné vlákno se získává ze stonku jednoleté rostliny lnu setého, přičemž pro textilní výrobu je využito cca 10 %, zbytek je koudel, pazdeří a odpad. V surovém lnu tvoří jednotlivá 20–50 milimetrů dlouhá vlákna svazek o délce 50–90 centimetrů.

Co se vyrábí z Len setý

Len setý má dva základní užitkové typy: Len přadný má delší, jemnější a co nejméně rozvětvený stonek. Hlavní z něj získávanou surovinou jsou stonky, které se zpracovávají na dlouhá vlákna a koudel (krátké vlákno). Vyrábějí se z něj tkaniny, pytle, motouz, cigaretové papírky.

Jak změkčit len

Lněné výrobky stačí ždímat krátce a při nižších otáčkách, aby se nepolámala vlákna. Doporučujeme prát samostatně, protože se len rád roztahuje (max do 70% objemu pračky). Zároveň na sebe rád chytá vlákna z jiných tkanin a potom ztrácí svůj odstín nebo lesk.

Jak vysrážet látku

Odborně se to nazývá vysrážet látku, znamená to, že ji namočíte do teplé vody a necháme uschnout,neždímat, raději mírně vlhkou vyžehlíme. Nedoporučuji úplně pračku, pokud chtete doplnit pračku , když perete, tím, že tam dáte metráž, taky to není úplně dobrý nápad. Namočit v teplé vodě stačí.

Jak poznat rub a líc

U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.

Kdy se srazí prádlo

Vlnu perte na 30°C. Ložní prádlo se pere maximálně na 60°C. Nezapomeňte! Než vložíte jakékoli textilie do pračky, podívejte se na cedulku připevněnou na prádlo – štítek údržby.