Koho kontroluje NKÚ?

Kdo kontroluje NKÚ

Jediným určujícím orgánem v tomto směru je Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, která také kontroluje hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu. Každý rok předává prezident NKÚ Poslanecké sněmovně a Ministerstvu financí účetní závěrku kapitoly Nejvyšší kontrolní úřad, která je zároveň ověřena nezávislým auditorem.
ArchivPodobné

Co je úkolem NKÚ

Úkolem NKÚ je poskytovat zpětnou vazbu tvůrcům a vykonavatelům politik státu, aby věděli, jak a za jakou cenu se tyto politiky podařilo naplnit, do jaké míry byly účinné a jaké měly ekonomické a další dopady.
ArchivPodobné

Jak se jmenuje viceprezident NKÚ

Ve středu 31. května 2023 zvolili poslanci v tajné volbě novým viceprezidentem NKÚ Ing. Jana Málka, dosavadního člena Kolegia NKÚ.

Co je ak čemu slouží plán kontrolní činnosti NKÚ

Plán kontrolní činnosti

Kolegium NKÚ může v průběhu roku zařadit do plánu kontrolní činnosti na daný rok novou kontrolní akci, musí se na tom však shodnout nadpoloviční většina jeho členů. Plán obsahuje i základní informace o jednotlivých kontrolních akcích a je veřejný.
ArchivPodobné

Kde a jak je zakotvena působnost NKÚ

Existence NKÚ je zakotvena v Ústavě ČR a jeho činnost a pravomoci upravuje zákon č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu. NKÚ plní svou funkci samostatně a je nezávislý jak na moci zákonodárné, tak na moci výkonné i soudní.

Kdo vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu

Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán. Vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu jmenuje prezident republiky na návrh Poslanecké sněmovny.

Na jaké sekce se dělí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad se podle organizačního řádu dělí na dvě sekce – sekci kontrolní a sekci správní.

Kdo stojí v čele Nejvyššího kontrolního úřadu

Přehled členů NKÚ k 20. 6. 2023:

Jméno Kontakt Začátek funkčního období
Ing. Jan Kinšt jan.kinst (at) nku.cz telefon: 702 130 915 25. 1. 2018
RNDr. Vladimír Koníček vladimir.konicek (at) nku.cz 4. 12. 2018
Ing. Stanislav Koucký stanislav.koucky (at) nku.cz 8. 10. 2020
Ing. Josef Kubíček josef.kubicek (at) nku.cz 10. 6. 2014

Kde sídlí NKÚ

Nové sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu bude stát v Praze 7 – Holešovicích na rohovém pozemku, který z jedné strany ohraničuje ulice Komunardů a z druhé strany ulice U Uranie. Pozemek parc. č. 708/4 o výměře 7 216 m2 pořídil NKÚ 1.

Co obsahuje věstník NKÚ

Věstník NKÚ vychází čtvrtletně a kromě schválených kontrolních závěrů a výroční zprávy obsahuje také plán kontrolní činnosti na příslušný rozpočtový rok; v jeho prvním čísle byly uvedeny také jednací řády Kolegia i senátů a Kárný řád.

Co se stane když NKÚ zjistí při své kontrolní činnosti skutečností které nasvědčují trestné činnosti

Zjistí-li NKÚ při výkonu kontrolní činnosti skutečnosti, které nasvědčují trestné činnosti nebo porušení hmotně-právních předpisů, oznámí to příslušným orgánům. Oznámení o podezření z trestné činnosti podává prezident NKÚ státnímu zástupci, úřadu vyšetřování nebo orgánům policie.

V jakých případech může rozhodovat Nejvyšší kontrolní úřad jako správní orgán

Jako samostatný orgán bývají teoretiky jmenováni také jednotliví členové a pracovníci NKÚ ve funkci vedoucích skupiny kontrolujících, a to v těch případech, kdy samostatně rozhodují jako odvolací orgány o rozhodnutí o námitkách proti kontrolnímu protokolu nebo o námitkách o podjatosti kontrolora.

Co dělat když úřad neodpoví do 30 dnů

Podle § 80 odst. 1 správního řádu platí, že nevydá-li správní orgán rozhodnutí ve věci v zákonem stanovené lhůtě, učiní nadřízený správní orgán z moci úřední některá z opatření proti nečinnosti. Takový postup je na místě, bylo-li řízení zahájeno jak z moci úřední, tak na žádost.

Jak dlouho může trvat správní řízení

Lhůty pro vydání rozhodnutí ve správním řízení jsou stanoveny v § 71 správního řádu. Podle tohoto ustanovení platí, že správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně, nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení [§ 71 odst. 1, 3 písm. a) správního řádu].

Kdy končí správní řízení

Většina správních řízení končí vydáním správního rozhodnutí. Proti většině správních rozhodnutí lze podat odvolání, které zpravidla není zpoplatněno. Nicméně existují i rozhodnutí, proti kterým se odvolat nelze, ale musí se proti nim podávat speciální typ žaloby (tzv. žaloba podle části V.

Co spadá do správního řízení

V rámci správního řízení správní orgán shromažďuje podklady pro vydání správního rozhodnutí. Podklady pro vydání správního rozhodnutí mohou být zejména návrhy účastníků, důkazy, listiny, dále také stanoviska a závazná stanoviska dotčených orgánů.

Jak končí správní řízení

Většina správních řízení končí vydáním správního rozhodnutí. Proti většině správních rozhodnutí lze podat odvolání, které zpravidla není zpoplatněno. Nicméně existují i rozhodnutí, proti kterým se odvolat nelze, ale musí se proti nim podávat speciální typ žaloby (tzv. žaloba podle části V.

Jak dlouho trvá řízení o přestupku

Rozhodnutí o přestupku

Příslušný správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně; není-li to možné, tak nejpozději do 60 dnů ode dne zahájení řízení.

Po jaké době je přestupek promlčen

Obecnou promlčecí dobou přestupku je jeden rok, takováto doba se pak vztahuje na většinu všech přestupků, na které právní řád pamatuje. V případech, kdy dojde ke spáchání přestupku, za který zákon stanovuje sazbu pokuty s horní hranicí alespoň 100.000 Kč, se promlčecí lhůta prodlužuje až na tři roky.

Co se děje po podání odporu

Odpor se podává k soudu, který platební rozkaz vydal. Pokud odpor podáte včas, platební rozkaz se bez dalšího zruší v plném rozsahu a soud nařídí jednání, ve kterém bude rozhodovat znovu s tím, že budete mít možnost se k věci vyjádřit. Podáte-li však odpor po této lhůtě, soud jej odmítne.

Jaký je rozdíl mezi přerušením a stavením promlčecí doby

Oproti přerušení běhu promlčecí lhůty má její stavení zcela odlišné důsledky. Stavení promlčecí doby totiž nemá za následek opětovný běh promlčecí lhůty v celé své délce, nýbrž pouhé „pozastavení“ běhu promlčecí lhůty po dobu trvání určité zákonem předjímané okolnosti.

Jaký trest lze uložit za přestupek

Správní právo umožňuje udělit pachateli napomenutí, pokutu, zákaz činnosti, propadnutí věci či zvěřejnění rozhodnutí o přestupku. Jednotlivé tresty lze i různým způsobem zkombinovat. Výjimku představuje napomenutí, které nelze uložit současně s pokutou.

Co je odložení přestupku

V přestupkovém řízení platí, že orgán policie odloží věc, v níž může provádět nezbytná šetření, není-li dáno podezření z přestupku nebo nelze-li přestupek projednat, anebo nezjistí-li orgán policie do 30 dnů ode dne, kdy se o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující podezření, že jej spáchala určitá osoba.

Kdy se promlčí pokuta

Obecnou promlčecí dobou přestupku je jeden rok, takováto doba se pak vztahuje na většinu všech přestupků, na které právní řád pamatuje. V případech, kdy dojde ke spáchání přestupku, za který zákon stanovuje sazbu pokuty s horní hranicí alespoň 100.000 Kč, se promlčecí lhůta prodlužuje až na tři roky.

Kdy neběží promlčecí doba

Promlčecí lhůta se staví a neběží zejména po dobu, kdy věřitel uplatní v promlčecí lhůtě své právo u orgánu veřejné moci (např. žalobou u soudu) a v řádně zahájeném řízení pokračuje – toto se uplatní i o právu již vykonatelném, pokud pro ně byl navržen výkon rozhodnutí nebo nařízena exekuce.