Které bohy uctívali Slované?

Jakou bohyni uctívali Slované

Archeologické nálezy dokládají že Slované už v době své expanze ctili bohy v lidské podobě. U všech Slovanů je předpokládána víra v Peruna, boha hromu a blesku, obecně známý také nejspíš byl chtonický bůh Veles spojovaný se stády, bohatstvím a magií a Mokoš, bohyně vody a země.

Jak se jmenuje slovanská bohyně jara

Vesna je slovanská bohyně jara, ale i archetyp mladé dívky, která je plná snů, plánů.

Jak se jmenovali bohové Slovanů

Vladimírův panteonPerun – bůh hromu a blesku.Chors – pravděpodobně neslovanský přívlastek slunečního boha Dažboga.Dažbog – sluneční bůh.Stribog – bůh nejasné funkce, zpravidla vykládaný jako bůh větru.Mokoš – bohyně země a vláhy a úrody, slovanská forma Velké Matky.

V co věřili Slované

Slované tradičně vyznávali etnické polytheistické náboženství někdy označované jako slovanské pohanství. Mezi jejich božstva patřil hromovládný Perun, bůh blesku a hromu, Veles, bůh podsvětí a skotu, Svarog (ze slova „svárožič“ – bůh slunce, ohně a války), Simargl (bůh větru) a Mokoš, Velká matka.

Co uctívali Keltové

Posvátnou rostlinou Keltů bylo jmelí. Nejvyšším bohem v jejich systému byl Taranis. Mezi další významné bohy patřil Lugh – dobrý bůh světla, Cernunnos (Karnonos), Epona a Sequana. Jako posvátná zvířata uctívali jelena, koně a kohouta.

Co Slované z našeho území vytlačili

Jejich původní vlast se rozkládala na dnešní Ukrajině mezi řekami Vislou a Dněprem. Přišli na naše území v důsledku tzv. stěhování národů a postupně vytlačili Germány.

Jak se jmenuje bohyně úrody a ochrany pole

Mokoš (též zvaná Pripeliga, Syria, matka země) je bohyně země, osudu, věštění, úrody a stád. Je svázána s podsvětím. Pomáhá těm, kdo se nevzdávají osudu navzdory. Hlídá dodržování zvyků a obřadů.

Kdo byla bohyně Vesna

Vesna je Bohyně mládí, života, ale také nespoutané lásky a jara ve slovanské mytologii. Je s ní spojena bříza, která ze všech lesních stromů na jaře raší jako první. Slovo „vesna“ stále v některých slovanských jazycích znamená „jaro“. Vesna je spojována také s první jarní bouřkou.

Co je to Perun

Perun je slovanský bůh bouře, hromu a blesku. Ačkoliv písemné zprávy o tomto božstvu pochází až na výjimky z východoslovanského prostředí, tak byl pravděpodobně ctěn všemi Slovany. Po christianizaci Slovanů splynul jeho kult v pravoslavném prostředí s kultem proroka Elijáše.

Co uměli Slované

Život a hospodářství Také víme, že se Slované živili hlavně zemědělstvím – chovali dobytek, lovili zvěř i ryby, úrodu uměli orat a mlít. Z řemesel znali jen ty starší, takže třeba hrnčířství a kovářství. Obchodovali méně než jiné národy, prodávali třeba kožešiny a med výměnou za kovy, sůl a zbraně.

Čím platili Slované

Staří Slované vlastní mince neměli

Ti vlastní mince nerazili. Zato k placení používali plátěné kousky (bez zajímavosti není podoba slov plátno a platit) a slavné hřivny.

Koho Uctivali Keltové

Jako posvátná zvířata uctívali jelena, koně a kohouta. Svým bohům přinášeli i lidské oběti, většinou však obětovali zvířata. Druidové uctívali rovněž stromy, zejména duby.

Co je to druid

Druidi byli vysoce postavení jedinci v předkřesťanské keltské společnosti, kteří zastávali funkci kněží, věštců, soudců, básníků, léčitelů a učenců. Zprávy o nich pochází z klasických a křesťanských zdrojů, přičemž ty nejstarší pochází z 3. století př.

Co Slované používali k placení

Staří Slované vlastní mince neměli

Zato k placení používali plátěné kousky (bez zajímavosti není podoba slov plátno a platit) a slavné hřivny.

V čem spolu žili Slované

Slované si stavěli ze dřeva, proutí a rákosu jednoduchá obydlí. Jejich obytný prostor byl vykopán do země, proto jim říkáme zemnice. Nad terén vystupovala pouze střecha, krytá slámou. V hřebenu byly otvory, kudy stoupal dým z ohniště či pece v rohu.

Co je to Svarog

Svarog bývá na základě solární a nebeské etymologie často vykládán jako nebeské stvořitelské božstvo, jehož úloha v mytologii u kultu byla upozaděna, tedy jako dědic hypotetického praindoevropského božstva, jehož rekonstruované jméno je *Djéus.

Kdo je bohyně Vesna

Vesna je Bohyně mládí, života, ale také nespoutané lásky a jara ve slovanské mytologii. Je s ní spojena bříza, která ze všech lesních stromů na jaře raší jako první. Slovo „vesna“ stále v některých slovanských jazycích znamená „jaro“. Vesna je spojována také s první jarní bouřkou.

Co je to Morana

Morana či Smrtka je figurína, často chápána jako zpodobnění smrti či zimy, která je upalována, topena či zakopávána při západoslovanských jarních lidových obřadech vynášení smrtky a vítání jara.

Co je to Veles

Veles či Volos je slovanský bůh s širokým okruhem působnosti. Jeho funkce ochránce skotu souvisí s bohatstvím, ale především s pozicí vládce podsvětí, které bylo představované jako louka, kde se pasou duše lidí.

Co je Taranis

TARANIS je keltský bůh hromu a vládce blesků a také síly a války. Jeho místy jsou ta, která jsou blízko obloze (a kam tedy častěji dopadá blesk) jako vzrostlé stromy, výrazné kopce, skály atp. Jeho jméno dodnes přežívá v názvech taras, zatarasit, tarasnice a taranovat. Obětovalo se mu upálením = živel oheň.

Co jedli staří Slované

K nejoblíbenějšímu druhu potravy starých Slovanů patřilo proso, jehož vyloupaná žlutá zrna, neboli jáhly, se dobře skladovala a uchovávala. Z vý- živných jáhel ženy vařily kaši, která dobře zasytila věčně hladové žaludky dětí a mužů. Tu jedli buď slanou, nebo slazenou medem divokých včel či lesními plody.

Co umeli Slované

Život a hospodářství Také víme, že se Slované živili hlavně zemědělstvím – chovali dobytek, lovili zvěř i ryby, úrodu uměli orat a mlít. Z řemesel znali jen ty starší, takže třeba hrnčířství a kovářství. Obchodovali méně než jiné národy, prodávali třeba kožešiny a med výměnou za kovy, sůl a zbraně.

Co neuměli Slované

Neuměli zpracovávat kovy, ale byli dobrými hrnčíři. Vesnická stavení budovali z kamene a cihel. První Slované byli křesťané.

Co víme o Keltech

Keltové byli velkou skupinou indoevropských národů z Evropy, charakteristické používáním keltských jazyků a dalšími kulturními podobnostmi. Historie předkeltské Evropy a konkrétní vymezení Keltů z hlediska etnických, jazykových nebo kulturních rysů je nejasné a je předmětem dohadů.

Kde žili druidové

Jejich největší působiště najdeme ve Francii, severním Španělsku, Itálii, Británii a Irsku. Do dnešních dob se však keltský odkaz dochoval pouze na Britských ostrovech. Magie a náboženství pohanských Keltů je jedno z nejzajímavějších a nejtajemnějších, hlavně díky tajemným druidům a jejich sepětí s přírodou.