Který chřest se loupe?

Který chřest je lepší

Jako nejlahodnější je označován ten bílý, jelikož má velmi jemnou chuť. Je také považován za přírodní afrodiziakum. Zelený chřest má typickou nahořklou a výraznou chuť a pokud jej seženete čerstvě utržený, můžete ho konzumovat i syrový. Ze všech tří druhů obsahuje nejvíce vitaminu C.

Jak se vaří chřest

Připravený chřest vařte v osolené vroucí vodě přiklopený pokličkou 2 – 3 minuty. Pokud jsou výhonky hodně tlusté, tak až 5 minut. Vaří se naskus, musí zůstat pevný.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem

V případě bílého a zeleného chřestu se nejedná o různé odrůdy, rozdíl spočívá pouze v metodě jejich pěstování. Zatímco bílý chřest se pěstuje v temnu, pod malými kopečky hlíny (a proto zůstává bílý), zelený chřest se pěstuje nad zemí, kde je vystaven slunečním paprskům.

Jak poznat čerstvý chřest

Čerstvá zelenina se pozná podle hlaviček, které musí být pevně semknuté a lesklé. Pakliže chřest naříznete, vytéká z něho bílá míza. "Varujeme před nepoctivci, kteří nakoupí levnější zahraniční chřest, například řecký či slovenský a následně ho vydávají za český," říká Jiří Šafář ze společnosti Český chřest.

Jak vybrat chřest

Jak chřest vybrat a skladovat

Chřest chutná nejlépe čerstvý. Jako každá plodina po utržení ztrácí sladkost, jelikož cukry uvnitř obsažené postupem času degradují a mění se na zásobní látku – škrob. Vybírejte proto pevné a pružné stonky, které nepůsobí zvadle. Měly by mít hladký povrch a těsně uzavřené lístky na špičce.

Jak se loupe zelený chřest

Bílý chřest musíme pečlivě celý oloupat až po hlavičku. U zeleného chřestu stačí oloupat cca poslední třetinu výhonku (pazochu), mladý zelený chřest není potřeba loupat vůbec, pouze u tlustšího jeho spodní konce.

Jak Blanšírovat chřest

Přiveďte k varu větší množství vody ve velkém hrnci. Vodu dostatečně osolte. Do vroucí vody vhoďte chřest a nechte ho buď jen krátce spařit a nebo do měkka povařit (povaření chřestu zabere v průměru 2 minuty, u tlustých stonků maximálně 3 minuty). Nebojte se vodu klidně přesolit.

Jak dlouho vydrží chřest v lednici

Ideální je konzumovat chřest několik hodin po sklizni. Chřest skladujeme v chladničce při teplotě kolem +5°C i několik dní, maximálně jeden týden.

Jak rychle oloupat chřest

Můžeme ho loupat buď v ruce tak, že si spodní část výhonku opřeme o zápěstí a výhonek držíme mezi palcem a ukazováčkem. Pokud se nám stává, že se chřest při loupání láme (čerstvé výhonky jsou velice křehké), položíme chřest na kuchyňské prkénko, přidržujeme za hlavičku a postupně otáčíme.

Jak poznat Zkazeny chřest

Čerstvý bílý chřest se nedá ohnout, praskne. Naopak, pokud je chřest gumový, nekažte si chuť a nekupujte ho. U zeleného lehký ohyb naopak není na škodu. Čerstvé výhonky vržou, pokud je o sebe třete.

Co se jí z chřestu

Pro konzumaci jsou vhodné přiměřeně zralé, “křupavé” kousky, které je navýsost vhodné oloupat, protože jsou hodně vláknité, stejně jako odřezat spodní, zdřevěnělé části stonku. Chřest se výborně hodí do různých omáček, polévek, ale mladé výhonky jsou výtečné i za syrova, kdy zachovají všechny prospěšné látky.

Jak skladovat chřest

Chřest skladujeme v chladničce při teplotě kolem +5°C i několik dní, maximálně jeden týden. Vhodné je ale co nejrychlejší zpracování, protože skladováním se znehodnocuje skvělá chuť a chřest ztrácí vysoký obsah cukru. Chřest je vhodné skladovat zabalený do vlhké utěrky.

Co s konci chřestu

Zelený chřest, je-li čerstvýamladý, nemusíte loupat. Stačí jej umýt a odlomit dřevnaté konce. „Konce se u zeleného chřestu neodkrajují, ale ulamují,“ zdůrazňuje Roman Paulus a přidává vysvětlení: „Pokud jsou pazochy čerstvé, prasknou právě v místě, kde končí dřevnatá část a začíná ta ,jedlá', měkká a křehká.

Jak se připravuje bílý chřest

Chřest vaříme vždy “na stojato” tak, aby špičky zůstaly vždy zcela nad vodou a vařily se jen v páře. Jinak příliš změknou a ztratí svou jedinečnou delikátní křehkost. Podle tloušťky výhonků (pazochů) vaříme bílý chřest 5 až 8 minut a zelený chřest 2 až 5 minut.

Jak dlouho zapéct chřest

2 Chřest oloupejte a rozložte na plech. Zakápněte olejem a dobře promíchejte nebo potřete mašlovačkou, aby se olej rovnoměrně rozprostřel. Osolte a dejte péct do trouby na 230 °C asi 10 minut.

Jak je zdravý chřest

Snižuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak a zlepšuje látkovou výměnu. Fytochemikálie, které tato zelenina obsahuje, mají protizánětlivé účinky, pomáhají ulevit od artritidy a revmatismu. Chřest působí jako diuretikum, tedy odvodňuje. Tělo očistí, působí preventivně a pomáhá při infekcích močových cest.

Kdy se dá koupit chřest

„Chřest od nás je tedy stoprocentně čerstvý,“ říká. A právě takový si můžete od poloviny dubna do konce května koupit i v Albertu.

Co udělat z chřestu

Chřestové polévkyJednoduchá polévka z bílého chřestu.Jemná chřestová polévka se smetanou.Zapékaný chřest.Pečený chřest.Chřest s bramborami a slaninou.Chřest se šunkou a sýrem.Chřestový salát s vejci.

Jak ochutit chřest

Chřest je možné vařit i v neochucené vodě. V tom případě chřest před vařením osolíme, ochutíme cukrem a bílý nebo fialový mírně pokapeme citronovou šťávou. Na zelený chřest se citronová šťáva nepoužívá!

Jak dlouho se vaří zelený chřest

Očištěný chřest vložíme pokud možno na stojato do vroucí lehce osolené vody do vysokého hrnce. Bílý chřest vaříme 5 až 8 minut, zelený chřest 2 až 5 minut. Vždy záleží na tloušťce výhonků. Chřest by měl být vařený “al dente”, tzn.

Jak dlouho Restovat chřest

Pánev pokapeme olivovým olejem a až je rozehřátý, vložíme do ní chřest a osolíme. Necháme na pánvi 2 minuty restovat, čas od času pánev „protřepeme“, aby se chřest nepřichytl.

Jak dlouho vydrží chřest

Ideální je konzumovat chřest několik hodin po sklizni. Chřest skladujeme v chladničce při teplotě kolem +5°C i několik dní, maximálně jeden týden.

Jak dlouho Smazit chřest

Pod pokličkou děláme do doby, než bude chřest sytě zelený a měkký, tedy zhruba 8 minut. Během vaření ho případně obrátíme, pokud je třeba. Nakonec osolíme a případně dochutíme citronovou šťávou.

Jaké vitaminy má chřest

Jeho léčivé, regenerační, tonizující a omlazující účinky znali již lidé ve starém Orientu před mnoha tisíci lety. Chřest je totiž bohatý na vápník, železo, hořčík, zinek, draslík, síru, fosfor, vitamin A, C, E, K a vitaminy skupiny B.

Kdy začíná sezona chřestu

Milovníky chřestu zajímá především to, kdy si na čerstvě vypěstované zelenině mohou pochutnat. Je to na jaře od konce dubna do června. Sezóna chřestu je krátká, ale zato intenzivní.