Které dřevo dává více tepla suché nebo vlhké?

Jakou vlhkost má mít dřevo

Vlhkost ovlivňuje cenu dřeva a také kvalitu hoření. Čerstvě pokácené dřevo má okolo 40-60 % vlhkosti. Výhřevnost je oproti suchému dřevu zhruba poloviční. Každá dřevina schne jinak dlouho.

Jak poznat suché dřevo na topení

Jak poznám suché dřevo

DŘEVO K OKAMŽITÉMU TOPENÍ POZNÁTE LEHCE. Nevypadá tak hezky jako dřevo nedosušené, má na řezu mnoho prasklin. Nedosušené dřevo má pěknou žlutou barvu a vypadá lépe než dřevo suché.

Jaké dřevo je vhodné na topení

Obecně řečeno, k topení jsou nejvhodnější tzv. tvrdá dřeva, jako jsou buk, dub, jasan či habr a také dřeva z ovocných stromů. Dřevo z těchto druhů stromů má vysokou výhřevnost, jejich plamen je vysoký, sálavý a rozžhavené uhlíky, které po spálení zůstanou, v sobě ještě velmi dlouho udrží teplo.
Archiv

Jak má být suché dřevo na topení

Obecně se doporučuje, že dřevo určené pro kvalitní spalování by nemělo mít více než 20 % vlhkosti (pokud je v textu uvedena jako jednotka %, jedná se o procenta hmotnostní). Čím menší je podíl vody ve dřevě, tím větší množství energie se při spalování uvolní do vytápěného prostoru, popř. topného systému.
Archiv

Jakou vlhkost má mít dřevo na topení

Čerstvě pokácené dřevo tedy může obsahovat v závislosti na dřevině až 50 % vody. Pro topení je však optimální, pokud je vlhkost dřeva maximálně 20–25 %.

Které dřevo se štípe lépe

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.

Jaký měřič vlhkosti dřeva

Nejpoužívanější a dostatečně přesné je měření digitálním vlhkoměrem. Jde o kapesní přístroj se dvěma ocelovými hroty, jež se zapichují do dřeva, nikoliv do kůry. Do tvrdého dřeva lze sondu zarazit tak dva milimetry hluboko, čím je dřevo sušší, tím obtížněji lze vlhkoměr do polínka zapíchnout.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Co je lepší na topení buk nebo dub

Buk. Buk má menší tloušťku kůry než dub, díky tomu má ještě menší popelnatost. Je rovněž vhodný pro celoroční vytápění ve všech druzích kotlů, kamen i krbů. Výhřevnost buku je o málo nižší než u dubu a to 10830 MJ/m3.

Jak nejrychleji vysušit dřevo na topení

Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.

Kdy je suché dřevo

listnaté dřevo (viz tabulka) má při 15% vlhkosti výhřevnost 14,6 MJ/kg, ale při 50% vlhkosti jen 7,6 MJ/kg. Proto je tak důležité, aby dřevo mělo vhodnou vlhkost a jeho efektivita byla v krbech a kotlích maximální. Za optimální vlhkost dřeva do krbu se považuje dřevo vysušené na minimální hranici 20 % vlhkosti.

Co se lépe štípe jedlé nebo buk

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).

Jaké dřevo má největší výhřevnost

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.

Jak dlouho sušit dřevo na topení

Po uložení všech vrstev je třeba hráň (pokud již není skládána přímo pod přístřešek) pořádně zakrýt a zabezpečit proti nepřízni počasí. Přes letní období je však lepší nechat dřevo odkryté a nikdy jej nezakrývat po stranách. Sušení dřeva na topení by mělo probíhat nejméně 1 rok.

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Co je lepší buk nebo dub

Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky. Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok. Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky.

Jak urychlit vysychání dřeva

Nejjednodušším způsobem je nechat dřevo proschnout v hráni. Kuláče je dobré předem naštípat, vysychání dřeva se tak výrazně urychlí. Hráň by měla být umístěna na místě, kde nic nebrání pohybu vzduchu, ideálně venku na návětrné straně pozemku. Šířka hráně je dána šířkou polen, výška bývá maximálně kolem 2 m.

Jak dlouho lze skladovat dřevo

Co se týče skladování dřeva, nemusíte mít žádné obavy, pokud se nám podaří dřevo uchránit od vlhkosti. Ideální je skladovat štípané dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím. Pak vydrží několik let.

Jaké je nejlepší palivové dřevo

Obecně se pro vytápění v krbu a kamnech doporučuje využívat tvrdších, listnatých dřevin. Nejlépe pořídíte s bukem, habrem, jasanem nebo dubem. Ovocné stromy také poskytují kvalitní výhřevnost. Ani ta nejdražší kamna nebo krbová vložka vám nezajistí maximální výkon a nízkou spotřebu dřeva.