Které jaký je to slovní druh?

Jaký je slovní druh tenhle

Příklady: můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, svůj. Zájmena ukazovací slouží k označení něčeho nebo ukázání na něco (např. TOHLE auto, TA židle). Příklady: ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Jaký je můj slovní druh

přivlastňovací ( můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich; zvratné svůj ) ukazovací (ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám )
ArchivPodobné

Co je a za slovní druh

8. Spojky – spojují slova nebo věty (např. a, ale, aby, nebo, protože…).
ArchivPodobné

Kdy jaký je to slovní druh

Příslovce. Tento slovní druh vyjadřuje bližší okolnosti děje, proto rozvíjí sloveso, kterým se na něj ptáme. Hlavní otázky jsou tedy: kam, kdy, kde a jak.
Archiv

Jaké jsou zájmena

Typy zájmen

zájmena osobní (též personalia) – já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona a zvratná zájmena se a si. zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj. zájmena ukazovací (též demonstrativa) – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Jaké máme zájmena

Druhy zájmenosobní (on, já, ty)přivlastňovací (náš, jejich, vaše)ukazovací (ten, ta, to)tázací (kdo, co, který)vztažná (kdo, co, jenž)neurčitá (kdokoli, cosi, každý, všichni)záporná (nikdo, nic, žádný)

Které zájmeno

zájmena vztažná (též relativa) – kdo, co, jaký, který, čí, jenž zájmena neurčitá (též indefinitiva) – někdo, nějaký, některý, leckdo, lecco, něčí, něco – jsou tvořena pomocí kombinace předpony (ně-, lec-, leda-, kde-, málo-, málokdy užívané zřídka-, sotva-, bůhví-, apod.)

Jak poznat spojky

Spojky patří mezi neohebné slovní druhy, to znamená, že se nedají skloňovat ani časovat, zkrátka spojky nemění svůj tvar. ☝️Spojky označujeme jako neplnovýznamový slovní druh = samotné spojky nenesou význam.

Jaký je slovní druh že

Předložky Spojují se se jmény z, od, bez(e), o, na, nad, pod, pro, ve 8. Spojky Spojují slova nebo věty a, i, protože, ale, aby, že… 9.

Co za slovní druh je že

Spojky Spojují slova nebo věty a, i, protože, ale, aby, že…

Co je za slovní druh nám

Slova náš, nám, je, všechny, ho, který, se, takové řadíme mezi zájmena.

Který která Které

skloňováníEditovat

číslo jednotné
pád \ rod mužský životný ženský
nominativ který která
genitiv kterého které
dativ kterému které

Jak určit druh zájmena

Zájmena osobní zastupují jména osob/zvířat (např.Zájmena přivlastňovací určují, že někomu něco patří (např.Zájmena ukazovací slouží k označení něčeho nebo ukázání na něco (např.Zájmena tázací se používají v otázkách pro zjištění nějaké informace (např.

Které zájmeno může být vztažné a tázací

Přehled druhů zájmen

Druhy zájmen Příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen

Které vs jaké

Zájmeno „který“ používáme, když se ptáme na výběr. Zájmeno „jaký“ je namístě, když se zajímáme o vlastnosti (ale v hovorovém jazyce ho někdy vídáme i tam, kde by mělo být „který“). Jaké to má praktické důsledky Až se vás číšník zeptá, jaké si dáte pivo, požádejte o studené.

Která nebo které

skloňováníEditovat

číslo jednotné
pád \ rod mužský životný ženský
nominativ který která
genitiv kterého které
dativ kterému které

Jak se dá nahradit že

Podobné výrazy k synonymu v tom případě, žei v tom případě, že by.jestliže.jestliže však.jestliže, by.jestliže, pak (logická spojka)přece však.v každém případěv nejlepším případě

Co to je částice

Částice (latinsky partikule) jsou nejčastěji devátým slovním druhem. Částice jsou blízké spojkám a mají i podobnou funkci. Částice ovšem slova nespojují, ale pouze je uvozují (jsou na začátku věty) nebo vyjadřují různé rozdíly ve významech a citová zabarvení- mohou vyjádřit, zda se jedná o přání, prosbu, výzvu apod.

Co je za slovní druh tím

Výraz za tím je spojení předložky a zájmena. Výrazům, které můžeme psát dohromady i zvlášť, říkáme příslovečné spřežky.

Jaký je slovní druh své

Zvratné přivlastňovací zájmeno má pak podobu – svůj, svoje, svá, své.

Co je za slovní druh dost

Mezi příslovce míry (inten[73]zity) řadí výrazy částečně, dost, hodně, málo, nadobro, neobyčejně, příliš, trochu, úplně, velmi, značně, mezi příslovce zřetele např. výraz celkově.

Jaký je slovní druh slovo tolik

U slova tolik uvádí SSČ platnost číslovky neurčité (už tolik neprší; stálo to tolik práce; po tolika letech) a číslovky zájmenné (ještě jednou tolik; jen tolik vím; neměl už tolik síly).

Jaký druh zájmena je ho

zájmena osobní (též personalia) – já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona a zvratná zájmena se a si. zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj. zájmena ukazovací (též demonstrativa) – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Které jenž

3. Význam a příklady „jež“

Číslo Jednotné
1. pád jenž jenž
2. pád jehož / něhož jehož /něhož
3. pád jemuž / němuž jemuž / němuž
4. pád jejž / nejž / jehož / něhož jejž / nějž

Která které

skloňováníEditovat

číslo jednotné množné
pád \ rod mužský životný mužský životný
nominativ který kteří
genitiv kterého kterých
dativ kterému kterým