Který kmen osídlil Spartu?

Jaký kmen založil Spartu

Původně šlo o achajské město, avšak zřejmě na konci 12. století př. n. l. vpadly do Lakónie kmeny Dórů ze severu. Dórové učinili ze Sparty své hlavní město a zhruba do poloviny 8.

Co bylo typické pro Spartu

Ti byli narozdíl od Heilótů svobodní, měli vlastní zákony a zvyky a starali se o řemesla a obchod. Mimo tyto tři skupiny tu byli ještě starci a umělci. Ženy se buď staraly o domácnost anebo se ve volném čase vzdělávaly. Sparťané si mezi sebou neplatili penězi, ty se používaly jen ve stycích s jinými polis.

Kdo se staral o řecké Chramy

Parthenón (Παρθενών, řec. chrám panen) byl hlavním chrámem antických Athén zasvěceným bohyni Athéně Parthenos (Panenské). Byl vystavěn v letech 447–438 př. n. l. na athénské Akropoli, kde můžeme jeho pozůstatky spatřit dodnes.

Kdo stál v čele Sparty

Perioikové byli svobodní, ale neplnoprávní obyvatelé Sparty. Zabývali se řemeslem a obchodem. Spartskou legislativu tvořila Spartská ústava, která byla neměnná. V čele státu stáli dva králové (významní v době válek) a pět eforů (úředníci a dohlížitelé) volených na jeden rok.
Archiv

Kdo vyhrál v peloponéské válce

Peloponéská válka probíhala v letech 431 př. n. l. až 404 př. n. l. mezi athénským námořním spolkem, vedeným Athénami, a peloponéským spolkem, jehož vedoucím státem byla Sparta. Válka byla přerušena několika příměřími a skončila vítězstvím Sparty.

Kdo vladl v Athenach

Úspěšný vladař Periklés (490–429 př. n. l.) dovedl Athény na politický vrchol a staral se i o zvelebení města, zejména staveb na Akropoli. Město se však zapletlo do válečných sporů zejména se Spartou a na velkou epidemii tyfu () zemřel roku 429 patrně i Periklés.

Jaký je rozdíl mezi Spartou a Athénami

Zatímco síla a moc Sparty stála výlučně na její moci, vojenská síla a moc Atén vznikala na bázi kulturní a obchodní. Atény nebyly nikdy tak dobrými válečníky jako byli Sparťané. Zato byli velice dobří zemědělci, řemeslníci a především obchodníci. Svoboda měla pro ně velký význam. .

Kde sídlili řečtí bohové

Olymp (řecky Όλυμπος) je pohoří nacházející se v Řecku. Nejvyšší horou pohoří je Mytikas (2917.727 m). Tyčí se nad Soluňským zálivem mezi údolími řek Pinios a Aliákmon. V řecké mytologii bývá označován za sídlo bohů.

Jak si Řekové představovali bohy

uctívání bohů ve zvířecí podobě, ale je čistě antropomorfní. Řekové a Římané si všechny své bohy představovali v lidské podobě. Jejich bozi byli stejní jako lidé, jen větší, urostlejší a nesmrtelní.

Kdo vládl ve Spartě

V čele Sparty byli dva králové, pět eforů (to jsou úředníci, kteří byli voleni na jeden rok), pak zde byla rada starších (které se říkalo gerúsia) a lidové shromáždění (to se jmenovalo apellá) a lidové shromáždění volilo radu a efory. Ve Spartě byla vláda nastavena tak, že vládli nejbohatší (oligarchické zřízení).

Kdo chodil v Athénách do školy

Vzdělávání Škola byla jen pro svobodné chlapce. Hlavní předměty vyučování byly čtení, psaní a hudba.

Jakou reformu udelal Solon

Solónovy reformy přinášejí do Athén mnoho revolučních změn – rolníci získávají politická práva, zástupci všech čtyř občanských tříd mají právo účasti na soudech a moc starého sněmu je omezena na úkor občanského sněmu, úředníci jsou pak vybíráni losem.

Co to je Archonti

Tak tohle jsou archonti…

Pětina gnostických textů objevených v Nag Hammadi se zabývá nelidskými entitami – Archonty (v řečtině toto slovo znamená „vládci“). To je ta síla za „Matrixovou simulací“, kterou zažíváme jako Vesmír, Systém našeho ovládání a zotročení lidstva.

Co je to Lakedaimon

Lakedaimón (starořecky Λακεδαίμων, latinsky Lacedaemon) je v řecké mytologii zakladatelem lakedaimónského království s hlavním městem Spartou. Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. Jeho otcem byl nejvyšší olympský bůh Zeus, matkou Plejáda Taygeté.

Kteří bohové sídlili na Olympu

Olymp se tak stal sídlem dvanácti nejvýznamnějších řeckých bohů: Dia, jeho sourozenců Poseidóna, Háda, Héry, Hestie (která své místo přenechala Dionýsovi) a Démétér, a jeho potomků Athény, Apollóna, Artemidy, Héfaista, Herma a Area. Další tam byli přivedeni a přijati později, např. Afrodíté, Dionýsos a jiní.

Kde sídlil Zeus

Poté si losem rozdělil vládu nad světem se svými bratry – Diovi připadla vláda nad nebem a zemí. Sídlo Dia se tak dostalo do pohoří Olymp, kde sídlil s dalšími vybranými bohy nazývanými Olympané.

Kde se narodil Zeus

Zeus je synem Titána Krona a jeho manželky Rheie. Narodil se na Krétě v jeskyni v pohoří Ída (nebo v jeskyni v Aigaiském pohoří, podle dalších verzí šlo o kopec Dikté}, kde ho uschovala jeho matka před Kronem, který se obával vzpoury a každé její dítě preventivně pozřel.

Jak dopadla Bitva u Thermopyl

Bitva u Thermopyl byla ozbrojeným střetnutím mezi spojenými jednotkami části řeckých městských států a vojsky perského krále králů Xerxa I. Proběhla v srpnu nebo září 480 př. n. l. a Řekové v ní podlehli perské přesile.

Kdo vládl v Řecku

Republika (od 1974)

prezident život trvání úřadu
Karolos Papulias (PASOK) 1929–2021 12. března 2005 – 13. března 2015
Prokopis Pavlopulos (Nová demokracie) * 1950 13. března 2015 – 13. března 2020
Katerina Sakellaropulosová (nezávislá) * 1956 od 13. března 2020

Co zavedl Solón

Solónovy reformy přinášejí do Athén mnoho revolučních změn – rolníci získávají politická práva, zástupci všech čtyř občanských tříd mají právo účasti na soudech a moc starého sněmu je omezena na úkor občanského sněmu, úředníci jsou pak vybíráni losem.

Kdo to byl Solon a co udělal

Záhy začal Solón konat velké množství reforem. Především zrušil dlužní otroctví – bylo běžnou praxí, že člověk neschopný splácet své dluhy byl prodán do otroctví. Kromě toho prohlásil za neplatné všechny dlužní úpisy a všechny athénské občany, kteří se dostali do otroctví kvůli dluhům, dal za státní peníze vykoupit.

Kdo bojoval v bitvě u Thermopyl

Bitva u Thermopyl byla ozbrojeným střetnutím mezi spojenými jednotkami části řeckých městských států a vojsky perského krále králů Xerxa I. Proběhla v srpnu nebo září 480 př. n. l. a Řekové v ní podlehli perské přesile.

Kdo byl nejvyšší vládce bohů

Zeus (starověký řecký Ζεύς [Zeús]; moderní řecký Δίας [Dias]; skloňování Dia, Diovi, Die, Diem) je nejvyšší z bohů řecké mytologie.

Kdo se staral o dia

Vždy když začal chlapec plakat, křičeli a tloukli oštěpy do štítů, aby Diův pláč v jejich hlomozu zanikl a Kronos malého chlapce neuslyšel. O Dia se také staraly nymfy, lesní víly, které mu nosily včelí med. Nejvíce se z nich však starala nejstarší z nymf, jmenovala se Amalthea.

Co jedl Zeus na Krete

A král řeckých bohů Zeus (vládce mocného blesku a ještě mocnějšího sexuální- ho apetitu) se údajně narodil na Krétě. Místní vám samozřejmě potvrdí, že zde vyrostl, jedl kvalitní místní med a pil mléko božské kozy.