Která naše ryba nemá vůbec vyvinuté šupiny?

Které ryby Nemají šupiny

štika má šupiny i na části hlavy, naopak lipan nemá šupiny v přední části břicha, vranky a sumcovité ryby pak šupiny zcela postrádají.

Která naše ryba má šupiny tak hluboce zasazené ve Škáře že se její tělo zda na první pohled hladké

Přírodovědné znalosti

Č.ot Text otázky B)
50 Která naše ryba má šupiny tak hluboce zasazené ve škáře, že se její tělo zdá na první pohled hladké: úhoř říční
51 Radličnou kost najdeme u: okouna
52 Požerákové zuby mají ryby: sekavcovité a kaprovité
53 Která z našich ryb nemá zcela kostěnou páteř: mník jednovousý

Archiv

Jaké šupiny mají ryby

Šupiny našich ryb jsou v zásadě dvojího typu – cykloidní a ktenoidní. Cykloidní jsou poměrně tenké a pružné, po obvodu hladké a setkáme se s nimi např. u kaprovitých a lososovitých ryb. Ktenoidní šupiny jsou silnější, drsné a jejich vnitřní okraj je ozubený.
ArchivPodobné

Které naše ryby mohou žít ve stojatých i v tekoucích vodách

OKOUN ŘÍČNÍ

vyskytuje se v tekoucích vodách od lipanového pásma, až po cejnové pásmo, žije i ve stojatých vodách (rybníky, tůně, ÚN). V některých vodách se přemnožuje. V kaprových rybnících je považován za plevelnou rybu, v tekoucích vodách je sportovními rybáři velmi ceněn.

Kdo má Ktenoidní šupiny

Ktenoidní šupiny – typ elastických šupin na jejichž vyčnívající plocha je pokrytá drobnými povrchovými trny (kteniemi). Tento typ šupin je typický pro okounovité a některé hlaváčovité. U některých druhů platýsů (Pleuronectiformes) se vyskytují oba typy elasmoidních šupin.

Kdo má Ganoidní šupiny

Ganoidní šupiny se vyskytují pouze u vývojově velice starých skupin ryb jako jsou bichirovití nebo jeseterovití. Tyto šupiny mají tvar kosočtverečných destiček, které jsou kryté vrstvou ganoinu.

Která ryba má dvě části hřbetní ploutve

ostnoploutvé ryby mají hřbetní ploutev dělenou na dvě části. Některé mořské ryby mají více hřbetních ploutví, hřbetní ploutev může být také součástí souvislého ploutevního lemu. Řitní ploutev rovněž slouží jako směrové kormidlo.

Která z následujících ryb má typické spodní postavení úst

Typy postavení úst:

– Horní, typické pro ryby přijímající potravu z hladiny (ostrucha křivočará, ouklej obecná). – Spodní, typické pro ryby přijímající potravu ze dna (parma obecná, ostroretka stěhovavá).

Která ryba žije v řekách a Tre se v moři

Losos obecný či losos atlantský (Salmo salar Linné, 1758) je dravá tažná ryba z čeledi lososovitých, která žije většinu života v moři. Dospělí jedinci během svého života migrují proti proudu řek hluboko do vnitrozemí kontinentů, aby v rodných řekách vyvedli další generaci.

Která z ryb čeledi kaprovitých se v dospělosti živí zejména rybkami

Bolen dravý

Jde o sladkovodní druh z čeledi kaprovití (Cyprinidae). Dlouhodobě se vyskytuje v řekách a stojatých vodách střední a východní Evropy. Bolen je striktně dravou rybou. V dospělosti se zaměřuje především na drobné druhy ryb, občas loví i hmyz či obojživelníky.

Kdo má cykloidní šupiny

Cykloidní šupiny – typ elastických šupin vyskytujících se zejm. u kaprovitých a lososovitých ryb.

Kde má ryba Skřele

Skřele je párový plochý orgán ryb nacházející se na předělu mezi hlavou a tělem, který chrání žábry před vnějším poškozením. Skřele sestává ze čtyř kostí – skřelové předvíčko (Praeoperculum), skřelové mezivíčko (Interoperculum), skřelové víčko (Operculum) a skřelové podvíčko (Suboperculum).

Proč mají ryby šupiny

Šupiny rybovitých obratlovců se nacházejí na povrchu těla a vznikají jako deriváty kůže. Jejich primární funkcí je především ochrana. U různých skupin se vyvinuly různé modifikace šupin, v některých případech dokonce dochází k jejich redukci nebo i k úplné absenci.

Která ryba nemá hřbetní ploutev

Ploutve jsou párové (prsní a břišní) a nepárové (hřbetní, řitní, ocasní, tuková). Ne všechny druhy ryb mají všechny typy ploutví. Například tukovou mají jen sumečci, lososovité ryby a síhové. U úhoře zase chybí břišní ploutve a hřbetní, a přitom ocasní a řitní jsou spojeny v jeden souvislý ploutevní lem.

Jaké jsou šupiny ryb v porovnání s Parybami

Plakoidní šupiny jsou typické jen pro paryby, u ryb se s nimi nesetkáme. Dobře se to pamatuje – „p jako paryby, proto p jako plakoidní“. Plakoidní šupiny mají velmi neobvyklou stavbu připomínající zuby. Jsou podobně jako zuby složeny hlavně ze zuboviny a na povrchu jsou kryty sklovinou.

Co je to úhoř

Úhoř říční (Anguilla anguilla) je druh paprskoploutvých ryb z čeledi úhořovití (Anguillidae). Jeho typickým znakem je protáhlé, válcovité tělo připomínající spíše hada než rybu. Na rozdíl od většiny ostatních sladkovodních ryb nemá břišní ploutve a hřbetní, ocasní a řitní ploutev splývají v jeden celistvý lem.

Ve kterých vodách se třou lososi

Dospělí lososi se vždy vracejí do řeky, ve které se narodili. Tento jev je vysvětlován schopností lososa si zapamatovat typické složení („vůni“, chemismus) řeky a na jejím základě ji pak objevit a vydat se k ní. Typickým trdlištěm lososů jsou prudce tekoucí bystřiny, ve kterých se vytírají.

Která ryba má na spodní čelisti jeden jediný vous jako mají tresky

Jiné ryby by se mrskaly a plácaly, mníci jsou ale mimo jiné charakterističtí svým hadovitým pohybem. Dalším jejich poznávacím znakem je i jediný vous, který jim vyrůstá na spodní čelisti. Díky němu nezapřou svou blízkost k treskám.

Kde mají ryby srdce

Rybí srdce se nachází dole za hlavou, pod žábrami. Srdce ryb je nápadně malé a má jen jednu komoru a jednu předsíň. Jeho hmotnost je 0,5 až 1% z celkové hmotnosti ryby. To je dáno malým množstvím obíhající krve, které odpovídá asi jedné padesátině hmotnosti ryby.

Která ryba umí troubit

úhoře říčního, může pokrývat až 60 procent potřeby kyslíku. Uplatňují jej kaprovité ryby. V rybářské praxi se mu říká "troubení".

Která ryba je hájena v září

září je v rybářském revíru hájena hlavatka obecná (podunajská) (Hucho hucho). (7) Od 1. září do 30. listopadu je v rybářském revíru hájen úhoř říční (Anguilla anguilla).

Kdy a jak na úhoře

Úhoři začínají velmi dobře brát koncem dubna až v první polovině května.

Kde žije štika obecná

Její areál přirozeného výskytu zahrnuje Evropu, Severní Asii a Severní Ameriku. Vyskytuje se v hloubce do třiceti metrů, obvykle však do pěti metrů. Není příliš náročná ohledně typu vod, obsazuje všechna vodní prostředí s dostatkem kořisti. Od pstruhových bystřin, rybníků, řek až po přehradní nádrže.

Kde žije treska

Treska obecná obývá chladnější vody severního Atlantského oceánu. Vyskytuje se tak na východním pobřeží USA a Kanady, okolo Grónska, Islandu, Velké Británie, Španělska, Portugalska, Francie, Dánska, Norska, Finska a části evropského Ruska. Vyskytuje se i v Baltském moři, kam proniká z Atlantského oceánu.

Která ryba má přídavné střevní dýchání

Střevní dýchání se kromě sumců vyvinulo i u některých sekavcovitých (čeleď Cobitidae), např. v Česku žijícího piskoře pruhovaného (Misgurnus fossilis). Jiní sumci, keříčkovci (čeleď Clariidae), vyvinuli další typ přídavného dýchání.