Který nerost patří mezi sulfidy?

Co patří mezi sulfidy

Sulfidy jsou sloučeniny S 2- s kovy (jedním nebo více). Do skupiny sulfidů řadíme i takové minerály, kde síra je zčásti nebo úplně zastoupena As (arzenidy), Se (selenidy), Te (teluridy), zřídka téţ Sb a Bi. Sulfidy mají velký ekonomický význam jako hlavní suroviny většiny kovů.
Archiv

Kde se těží sulfidy

Ložiska a výskyty:

Významnými nalezišti sfaleritu ve světě jsou např. Santander ve Španělsku, Joplin v Kansasu (USA), dále Austrálie, Burma, Peru, Maroko, Německo a Velká Británie. V České republice se sfalerit vyskytuje (obr. 2.2.1) např.

Jak se tvoří sulfidy

Sulfidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny síry s nějakým prvkem. Dříve se nazývaly sirníky. Vznikají odtržením 2 atomů vodíku z kyseliny sirovodíkové, sulfanu, H2S. Proto mají ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo II-.
Archiv

Který Mineral se vyskytuje s Galenitem

Galenit se tvoří na hydrotermálních žilách pří výstupu horkých roztoků vody do vyšších vrstev zemské kůry. Často se vyskytuje s různými jinými minerály včetně fluoritu, křemene, kalcitu, barytu, sfaleritu a pyritu.

Co je to h2s

Sulfan čili sirovodík (H2S) je bezbarvý plyn. Může se tvořit rozkladem organického materiálu (např. při výrobě bioplynu, z něhož se často musí odstraňovat) a síranů při nedostatku kyslíku. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Co je to Disulfid

Disulfidy jsou sloučeniny obsahující disulfidové vazby, patří mezi ně cystin, homocystin, cystein-homocystein disulfud aj. Příčné disulfidové vazby vznikají oxidací thiolových skupin, mají důležitou úlohu ve struktuře bílkovin – při formování prostorové struktury a její fixaci.

Co se vyrábí ze Sulfidů

Sfalerit ZnS (sulfid zinečnatý)Sfalerit ZnS (sulfid zinečnatý)• surovina k výrobě zinku.Pyrit FeS2 (disulfid železnatý)• říká se mu kočičí zlato nebo zlato hlupáků• surovina k výrobě železa.Cinabarit (rumělka) HgS (sulfid rtuťnatý)• surovina k výrobě rtuti.Sulfan (sirovodík) H2S.

Co je to H2S

Sulfan čili sirovodík (H2S) je bezbarvý plyn. Může se tvořit rozkladem organického materiálu (např. při výrobě bioplynu, z něhož se často musí odstraňovat) a síranů při nedostatku kyslíku. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Jak se počítá oxid

Vzorec oxidu odpovídá schématu XmOn, kde X je chemická značka prvku a m a n jsou počty atomů. Pokud je počet atomů (m, n) roven jedné, nepíše se ani nevyslovuje.

Co je to PbS

Sulfid olovnatý (chemický vzorec PbS) je hnědočerná práškovitá látka, nerozpustná ve vodě, rozpustná pouze v roztocích silných koncentrovaných kyselin. V přírodě se vyskytuje v podobě minerálu galenitu, který patří k významným rudám olova.

Co obsahuje galenit

Galenit, nebo-li leštěnec olověný, je nejdůležitější rudou olova. Obsahuje více jak 86% olova a skoro vždy obsahuje i nepatrnou příměs stříbra. Proto byl v minulosti těžen také jako neušlechtilá stříbrná ruda.

Jak poznat sulfan

Sulfan je bezbarvý plyn zapáchající po zkažených vejcích. Je těžší než vzduch a snadno se zkapalňuje. Je dobře rozpustný v různých kapalinách včetně vody a alkoholu. Rozpouštěním ve vodě vzniká kyselina sulfanová, dříve nazývaná sirovodíková.

Jak se počítají oxidy

Vzorec oxidu odpovídá schématu XmOn, kde X je chemická značka prvku a m a n jsou počty atomů. Pokud je počet atomů (m, n) roven jedné, nepíše se ani nevyslovuje.

Co je to na2s

Sulfid sodný (chemický vzorec Na2S) je chemickou sloučeninou sodíku a síry. V čistém stavu je to bezbarvá pevná látka rozpustná ve vodě, ale technická je žlutě zabarvena. Je hygroskopická a pozvolna se rozkládá za uvolňování sulfanu, díky kterému má charakteristický zápach.

Jak poznat oxid

Prvními příznaky jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku.

CO to je oxid

Oxidy jsou sloučeniny kyslíku s méně elektronegativními prvky. Oxidační číslo atomu kyslíku v oxidech je −II. Název oxidu sestává z podstatného jména oxid a přídavného jména (obsahuje název prvku, se kterým je kyslík sloučen, s koncovkou dle jeho oxidačního čísla).

Co je to Blejno

Blejno je staročeský pojem označující různé minerály: blejno antimonové – kermezit (Sb2S2O) blejno hnědé – stefanit (Ag5SbS4) blejno manganové – alabandin (MnS)

Jak vyrobit sulfan

Sulfan se připravuje reakcí sulfidu železnatého s kyselinou chlorovodíkovou, lze jej také připravit přímým sloučením vodíku a síry: FeS + 2 HCl → H2S + FeCl.

Co to je sulfid

Sulfidy (starším názvem též sirníky) jsou sloučeniny síry s oxidačním číslem S−II. Většinou jde o kovalentní sloučeniny (včetně organických sloučenin), ve kterých je síra dvojvazná. Sulfidový anion se vyskytuje v silně zásaditých sloučeninách jako sulfid lithný (Li2S), sulfid sodný (Na2S) nebo sulfid draselný (K2S).

Jak se dělí oxidy

Z tohoto hlediska se oxidy dělí na kyselinotvorné, zásadotvorné, amfoterní a neutrální (viz obrázek 1).

Jaký je rozdíl mezi CO a CO2

Oxid uhličitý (CO2) je stejně jako oxid uhelnatý bezbarvý plyn bez chuti a bez zápachu. I když u té chuti to není úplně přesné – při jeho vyšší koncentraci můžete v ústech cítit nakyslou pachuť. Na rozdíl od CO je ale oxid uhličitý těžší než vzduch a klesá tedy k zemi.

CO hlásič oxidu uhelnatého

Detektor oxidu uhelnatého je nezbytným zařízením pro každou domácnost nebo firmu, která používá fosilní paliva, například plynové spotřebiče a vozidla. Detektory oxidu uhelnatého (CO) detekují přítomnost jedovatého CO2 ve vzduchu a při dosažení nebezpečných hodnot vás upozorní hlasitým alarmem.

Co je to no2

V plynném stavu jde o červenohnědý agresivní, prudce jedovatý plyn, v kapalném stavu je to žlutohnědá látka, která tuhne na bezbarvé krystaly. Vzniká ve spalovacích motorech oxidací vzdušného dusíku za vysokých teplot. V ovzduší patří oxid dusičitý k plynům, které způsobují kyselé deště.

Co je to ZnS

Sulfid zinečnatý (zastarale sirník zinečnatý) je anorganická sůl sulfanu a hydroxidu zinečnatého se vzorcem ZnS. Jedná se o bílou, krystalickou látku (navzdory tomu, že sfalerit je tmavý), která není rozpustná ve vodě, podobně jako většina sulfidů. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Jak odstranit z vody sirovodík

Sirovodík se odstraňuje oxidací. Ta funguje za pomoci odvzdušňování kyslíkem nebo za použití silného oxidačního činidla. Využít se dají i filtrační náplně, které oxidují rozpuštěním se ve vodě. Spotřebičům pak můžete pomoci dezinfekcí chlórem či ohřevem na 70 stupňů po delší dobu, při kterém bakterie síry zničíte.