Které orgány EU legislativní návrhy schvalují?

Kdo projednava legislativu v EU

Evropská komise předloží návrh Radě a Evropskému parlamentu. Rada a Parlament přijmou legislativní návrh buď v prvním, nebo ve druhém čtení. Jestliže tyto dva orgány nedosáhnou dohody po druhém čtení, je svolán dohodovací výbor.
Archiv

Kdo navrhuje směrnice EU

Základní pravomoci Evropské komise

Komise zabezpečuje provádění primárního práva (Římská smlouva, Smlouva o Evropské unii a další) a aktů vydaných na jejich základě (nařízení, směrnice, rozhodnutí). Jedná se zejména o oblast vnějších vztahů, kde navrhuje a dojednává smlouvy s dalšími státy a někdy je sama i uzavírá.

Kdo vypracovává návrhy právních předpisů EU

Evropský parlament rozhoduje o právních předpisech EU společně s Radou Evropské unie. Pokud se Parlament a Rada ohledně některého návrhu předpisu neshodnou, žádný nový právní předpis nebude. Parlament volí předsedu Evropské komise a má právo schválit nebo odvolat celou Evropskou komisi.

Které orgány EU přijímají nařízení směrnice a rozhodnutí

„Pro výkon pravomocí Unie přijímají orgány nařízení, směrnice, rozhodnutí, doporučení a stanoviska. Nařízení má obecnou působnost. Je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

Kdo může předložit návrh zákona

Návrh zákona

41 Ústavy disponuje poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda a zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku (hl. m. Prahy nebo kraje). Nejčastěji ale návrhy zákonů podává vláda, pokud jde o návrh zákona o státním rozpočtu nebo o státním závěrečném účtu, může tak dokonce učinit jen ona.

Co to je legislativní proces

V obecném významu znamená legislativní proces metodu přípravy, tvorby a schvalování právních předpisů. Ve významu užším se jedná o proces tvorby zákonů, kde v českém prostředí hrají hlavní roli Poslanecká sněmovna, Senát a Prezident České republiky.

Kdo schvaluje rozpočet Evropské unie

O výši rozpočtu a způsobu jeho přerozdělování rozhodují společně Evropská komise, Rada a Parlament. Za plnění rozpočtu však podle Smluv EU odpovídá Evropská komise (čl. 17 odst.

Kdo navrhuje předsedu Evropské komise

Předseda Komise je volen Evropským parlamentem na pětileté funkční období, které následuje po volbách do Evropského parlamentu. Kandidáta na předsedu navrhuje Parlamentu Evropská rada (hlavy států a předsedové vlád EU).

Jaké má EU instituce a kde sídlí

Instituce EUEvropský parlament (Brusel, Štrasburk, Lucemburk);Evropská rada (Brusel);Rada Evropské unie (Brusel, Lucemburk);Evropská komise (Brusel, Lucemburk, zastoupení po celé Unii).

Kde sídlí orgány EU

Uspořádání a sídloEvropský parlament (Brusel/Štrasburk/Lucemburk)Evropská rada (Brusel)Rada Evropské unie (Brusel/Lucemburk)Evropská komise (Brusel/Lucemburk/Zastoupení v zemích EU)

Co je Komise EU

Evropská komise je spolu s Radou a Evropským parlamentem jednou ze tří základních institucí Evropské unie. Komise v rámci těchto institucí reprezentuje nadnárodní princip, což znamená, že prosazuje zájmy EU jako celku. Úkolem Komise je především dohlížet na dodržování práva EU.

Kdo navrhuje a schvaluje zákony

Zákonodárnou iniciativou v České republice podle čl. 41 Ústavy disponuje poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda a zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku (hl. m. Prahy nebo kraje).

Kdo schvaluje novelu zákona

Návrh zákona je podán jako zákonodárná iniciativa do Poslanecké sněmovny, po jeho projednání a schválení Poslaneckou sněmovnou postupuje do Senátu. Pokud není návrh v senátní fázi schválen, návrh se vrací do Poslanecké sněmovny, která rozhodne o výsledku projednávání.

Kdo schvaluje ústavní zákon

Ústavní zákony jsou zákony nejvyšší právní síly v České republice. Musí být schváleny kvalifikovanou většinou obou komor Parlamentu, tedy 3/5 většinou všech poslanců Poslanecké sněmovny a 3/5 většinou přítomných senátorů v Senátu.

Kdo schvaluje Evropské zákony

Většina právních předpisů EU se přijímá tzv. řádným legislativním postupem, při němž má Evropský parlament (jehož poslanci se volí přímo) a Rada EU (složená ze zástupců 27 zemí EU) stejnou váhu. Komise nejprve předloží legislativní návrh Evropskému parlamentu a Radě.

Kdo zastupuje ČR v EU

Role Stálého zastoupení ČR při EU

První z nich se zabývá politickými, finančními a zahraničními tématy a Česko v něm zastupuje velvyslankyně při EU Edita Hrdá. Druhý se věnuje hlavně hospodářským a sociálním otázkám a zasedá v něm zastupující představitelka ČR Lucie Šestáková.

Co dělá Komise EU

Evropská komise je politicky nezávislá výkonná složka Evropské unie. Jako taková odpovídá za sestavování návrhů nových právních předpisů Evropské unie a za provádění rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady EU.

Kdo je komisar v EU

Složení: Ursula von der Leyenová (předsedkyně) Frans Timmermans (výkonný místopředseda) Margrethe Vestagerová (výkonná místopředsedkyně)

Jaké řídící orgány má EU

Orgány a instituceEvropský parlament. Evropský parlament zastupuje občany států EU, kteří jej přímo volí.Evropská rada.Rada Evropské unie.Evropská komise.Soudní dvůr Evropské unie.Evropská centrální banka.Evropský účetní dvůr.

Kdo zastupuje EU

Evropský parlament – zastupuje občany Evropské unie. Od roku 1979 jsou europoslanci voleni v přímých volbách. Společně s Radou EU je legislativní institucí, která se podílí na schvalování právních aktů, které se dále realizují v členských státech EU.

Kdo navrhuje členy Evropské komise

V čele Evropské komise stojí její předseda a 26 komisařů – jeden za každý členský stát. Předseda Komise je volen Evropským parlamentem na pětileté funkční období, které následuje po volbách do Evropského parlamentu. Kandidáta na předsedu navrhuje Parlamentu Evropská rada (hlavy států a předsedové vlád EU).

Kdo podává návrh zákona

Návrh zákona

41 Ústavy disponuje poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda a zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku (hl. m. Prahy nebo kraje). Nejčastěji ale návrhy zákonů podává vláda, pokud jde o návrh zákona o státním rozpočtu nebo o státním závěrečném účtu, může tak dokonce učinit jen ona.

Co dělá parlament

vykonává zákonodárnou moc – přijímá zákony. má právo ústavními zákony měnit Ústavu, ústavní zákony a jiné součástí ústavního pořádku České republiky. dává souhlas k ratifikaci mezinárodních smluv. vyslovuje důvěru či nedůvěru vládě (pouze Poslanecká sněmovna)

Co to je stav legislativní nouze

Stav legislativní nouze (ustanovení § 99 Jednacího řádu PS) je možno vyhlásit za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody.

Kdo schvaluje ústavu

V České republice je Parlament výhradním zákonodárcem, i když Ústava v čl. 2 připouští, aby na základě zvláštního ústavního zákona byl použit některý z nástrojů přímé demokracie. Ústava může být měněna pouze ústavními zákony. Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je podle české Ústavy nepřípustná.