CO je lehčí než vzduch
CO – oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, není dráždivý a je lehčí než vzduch.
Archiv
Které oxidy jsou jedovaté
3) Jedovatý je oxid uhelnatý, oxid siřičitý a oxid dusičitý.
Jaký plyn se používá v domácnostech
Zemní plyn je v oblibě
V moderní domácnosti se uplatňuje k vaření, ohřevu vody a topení, je nutné jej však doplňovat elektřinou – nejen k svícení, ale i kvůli možnosti zapojení přístrojů pracujících jen na elektřinu.
ArchivPodobné
CO uniká z karmy
Jak se případ otravy karmou nebo „WAWkami“ stane Karma při ohřevu vody spaluje kyslík, který si nasává z místnosti. Zároveň se z nedokonale spáleného plynu uvolňuje kysličník uhelnatý, který se váže do krevního barviva člověka a zabírá tam místo kyslíku, který postupně vytlačuje.
Proč je CO jedovatý
Oxid uhelnatý je značně jedovatý; jeho jedovatost je způsobena silnou afinitou k hemoglobinu (krevnímu barvivu), s nímž vytváří karboxyhemoglobin (COHb), čímž znemožňuje přenos kyslíku v podobě oxyhemoglobinu z plic do tkání.
CO smrtelna koncentrace
Přirozená koncentrace oxidu uhelnatého v ovzduší se pohybuje kolem 0-10 ppm, v domácnostech s plynovým kotlem a v městských aglomeracích může být tato hodnota až 200 ppm. První příznaky otravy oxidem uhelnatým se objevují při koncentraci kolem 200 ppm, život ohrožující je koncentrace nad 400 ppm.
Kde se bere CO2
Oxid uhličitý se uvolňuje do ovzduší při každém spalování. Právě spalovaní fosilních paliv jako je uhlí a ropa, vede k jeho značnému nárůstu v atmosféře. Od počátku průmyslové revoluce vzrostla koncentrace CO2 přibližně o 30%. Zdrojem oxidu uhličitého je také dýchání většiny živých organismů.
Čím je nebezpečný svítiplyn
Otrava svítiplynem je v podstatě otrava oxidem uhelnatým, který je ve svítiplynu obsažen v různém množství, podle toho, z čeho je vyroben. V dobách, kdy byl svítiplyn používán jako otopný plyn v domácnostech, stával se častým prostředkem sebevražd. Z toho pochází úsloví "pustit si plyn".
Odkud se bere propan-butan
Zimní a letní směs propan butanu
LPG má původ stejně jako benzín a nafta v ropě (vzniká při její rafinaci). Získávat se ale dá (a z více než poloviny také získává) ze zemního plynu coby kapalná frakce separovaná od metanu v průběhu těžby. Za normálních atmosférických podmínek se propan butan vyskytuje v plynné formě.
CO dělat když cítím plyn
Nezapínejte světla, nepoužívejte v místnosti telefon, nevytahujte spotřebiče ze zásuvky. Varujte sousedy, ale nezvoňte na zvonek a nepoužívejte výtah. Mimo místo nebezpečí zavolejte na nonstop pohotovostní linku 1239.
CO se stane když uniká plyn
Únik oxidu uhelnatého může způsobit otravu
Zatímco únik zemního plynu je možné rozeznat čichem, oxid uhelnatý ve vzduchu nelze našimi smysly odhalit. Proto musíte pro varování před únikem oxidu uhelnatého používat detektor, který vás na nebezpečí včas upozorní.
Jak je citit oxid uhelnatý
Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě.
CO je těžší než vzduch
Oxid uhličitý je těžší než vzduch, a proto se drží zejména při zemi. V domácnostech se jeho koncentrace nebezpečně zvyšuje obvykle při nedostatečném větrání malých místností s vyšším počtem lidí, zvířat a rostlin (tzv. vydýchaný vzduch).
CO dýchá člověk
U člověka je transport dýchacích plynů (kyslík a oxid uhličitý) zajištěn pomocí dýchacího a oběhového systému. Transportní funkci má krev a červené krvinky. Hlavní funkcí dýchací soustavy je výměna kyslíku a oxidu uhličitého mezi atmosférickým vzduchem a buňkami našeho těla.
Kdy dojde zemní plyn
Zemní plyn: 52 let
Spotřeba zemního plynu se na základě rostoucí poptávky rok od roku zvyšuje. Pokud to takto půjde dál, vypotřebuje se přesně za 52,6 roku, vypočítala společnost British Petroleum. Alternativa: Jaderná energie, která má sice mnoho odpůrců, jedná se však o nejlepší alternativu fosilních paliv.
Jak je cítit zemní plyn
Zemní plyn nemá sám o sobě žádný zápach. Proto je předtím, než se dostane do vaší domácnosti, ve speciálních odorizačních stanicích doplňován o silně zapáchající látky, které vám pomohou odhalit únik plynu. Jak je cítit plyn určitě nejspíš dobře víte – a pokud nikoliv, tak by vám měl připomínat pach shnilých vajec.
Jaký je rozdíl mezi LPG a propan butanem
LPG = zkapalněné ropné plyny (Liquefied Petroleum Gas) – propan, butan a jejich směsi. Chemický vzorec propanu je C3H8, chemický vzorec butanu je C4H10. Za normálních podmínek je LPG v plynném skupenství, snadno lze však převést do kapalného skupenství, kde zaujímá pouze 1/260 plynného objemu.
Jaký je rozdíl mezi propan butanem a zemním plynem
Na rozdíl od zemního plynu je LPG směs propanu a butanu. Jedná se o plyny, které vznikají ze 40 % při rafinaci ropy a odtud též pochází zkratka LPG (Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn). Zbylá 60% část LPG se získává separací při těžbě zemního plynu.
Jak voní zemní plyn
Samotný zemní plyn nemá žádný zápach. Aby bylo možné identifikovat jeho únik, je v odorizačních stanicích obohacován o silně zapáchající příměsi. Nejčastěji se jedná o sloučeniny síry, tzv. sirné alkoholy.
Jak zjistit že uniká plyn
Pokud chcete zjistit, zda plyn uniká z určitého místa, použijte následující způsob – do misky s vodou zamíchejte několik lžic mýdla (asi jako na bublifuk), plyn zapněte a vodu s mýdlem naneste na místo, kde k úniku dochází. Vzniklé bubliny jsou známkou toho, že tomu tak opravdu je.
Jak uzavřít přívod plynu
Pokud zpozorujete únik plynu z některého z vašich domácích spotřebičů, vypněte přívod plynu k tomuto spotřebiči, který by u něj měl být (např. páčka za sporákem) nebo uzavřete hlavní přívod plynu do bytu, který bývá u plynoměru v předsíni, na toaletě nebo na chodbě před bytem.
CO dělat když jsem se nadýchal kouře
Okamžitě zastavte působení tepla na postiženého! Tzn., uhaste oděv a odtáhněte postiženého od zdroje tepla, odstraňte hořlavé látky z okolí. Na první pohled by se mohlo zdát, že při požáru je pro zdraví a život člověka nejvíce nebezpečné hoření. Faktem však je, že nejnebezpečnější jsou zplodiny hoření.
CO se stane kdyz se Nadycham plynu
1/ Zemní plyn je nástroj sebevrahů
Toxické vlastnosti toho plynu jsou sice zanedbatelné, ale nadýchání způsobuje malátnost, bolesti hlavy a pocit tlaku v očích. Stačí se rychle nadýchat čerstvého vzduchu a tyto příznaky zmizí, jenže pokud dáte hlavu do trouby a už ji nevyndáte, zmalátníte a nakonec se udusíte.
CO otrava
Otrava oxidem uhelnatým nastává po vdechnutí většího množství oxidu uhelnatého. Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý, nedráždivý plyn bez zápachu, mírně lehčí než vzduch. Se vzduchem se volně mísí, takže distribuce v uzavřených prostorech je závislá spíše na proudění v místnosti. Vůči lidskému organismu je vysoce toxický.
Co se deje při Nadechu
Při nádechu se sklípky naplní vzduchem. Kyslík poté prochází přes stěnu sklípku do kapilár, jimiž jsou sklípky opleteny. Každá červená krvinka přijme určité množství kyslíku a odnese jej krevním proudem k cílovým orgánům. Opačným směrem nesou krvinky oxid uhličitý, který opouští dýchací cesty při výdechu.