Které potraviny čistí zuby?

Po čem se nejvíc kazí zuby

Sladké a kyselé nápoje

Zubní sklovinu, a obecně zuby, ovlivňuje mimo jiné i strava a její skladba. Velice škodlivé je působení cukru, protože cukr je vlastně lepkavý sacharid, který se hravě usadí ve všech koutech zubů a dutiny ústní. Nejhorší jsou nápoje typu cola, energetické nápoje a ovocné šťávy.
Archiv

Jak podpořit zdraví zubů

Pomáhá vláknina, vitamín D a častější čištění

Musíme si zuby častěji čistit, více chrup namáhat a především se zbavovat zubního plaku, v němž bují bakterie, které chemicky narušují sklovinu. Důležité je také zvýšit příjem vlákniny, kterou najdeme především v ovoci a zelenině.
Archiv

Po čem si nečistit zuby

Rozhodně si ale zuby nečistěte bezprostředně poté, když sníte něco sladkého nebo kyselého. „Ve chvíli, když sníte něco kyselého či sladkého, tak si zuby naleptáte. Slina to dokáže opravit, ale potřebuje na to aspoň třicet minut. Proto v žádném případě zuby hned po jídle nečistěte.

Co posiluje zuby

12 potravin, které vám dokonale vybělí zubyJahody. Jasně červené jahody jsou vynikající ovoce, ale především obsahují kyselinu jablečnou.Semínka a ořechy. Jsou lehce abrazivní, takže třou povlak ulpívající na zubech.Cibule.Jablka.Jedlá soda.Celer a mrkev.Brokolice.Sýry.
Archiv

Proč se mi rychle kazí zuby

Kromě nesprávné a nepravidelné zubní hygieny může zvýšená kazivost zubů souviset se špatnými stravovacími návyky, sníženou tvorbou slin nebo s refluxní chorobou jícnu. Plak bývá podkladem i pro rozvoj zánětu dásní, parodontózy nebo nepříjemného zápachu z úst.

Jak zpevnit zuby

Pokud se kývá jenom jeden zub, navlékne se na něj speciální ochranná destička nebo ortodontický korektor. Při onemocnění dásní lékař také doporučí vhodný hygienický prostředek — mast, zubní pastu. Když je žvýkací aparát ve stálém stresu, měli byste navštívit stomatoneurologii, kde vám poradí, jak uvolňovat tyto svaly.

Co jíst pro bílé zuby

Špenát, salát, brokolice nebo kapusta obsahují minerály, které zuby chrání proti vytváření skvrn. Minerály posilující zuby a zubní sklovinu obsahují také kvalitní tvrdé sýry či zakysané mléčné výrobky. Zubům svědčí i další potraviny s vysokým obsahem vápníku – například luštěniny či ořechy.

Jaké vitamíny jsou dobré pro zuby

Vápník + Vitamin D – pro dobrý stav a kvalitu zubů je důležité pravidelné zásobování, jeho nedostatek může způsobovat například paradentózu. Vitamin D je potřebný pro správné vstřebávání vápníku. Vitaminy B (zejména B1 a B6) – přispívají ke snížení zubního kazu a pomáhají zmírňovat bolest po operacích zubů.

Jak rychle čistit zuby

Jak často čistit zuby

Když už je čistíme „jen“ dvakrát za den, mělo by to být pořádně a se vší parádou. To znamená, že si na čištění vyhradíme aspoň 3 minuty, a kromě zubního kartáčku a pasty zapojíme i mezizubní kartáčky, niť a ústní vodu, která se postará o baterie v mezizubních prostorách.

Co nejvíce škodí zubům

Citrusové plody. I když je ovoce zdravé, pokud pojídáte často pomeranče, mandarinky, grapefruity a jiné citrusové plody, může to vést k nenávratnému poškození zubní skloviny.Žvýkací a tvrdé bonbóny. I malé děti dobře ví, že sladkosti zubům škodí.Sladké limonády.Kyselé okurky.Slané pokrmy.Káva a čaj.Červené a bílé víno.

Jaké vitamíny na zuby

Vápník + Vitamin D – pro dobrý stav a kvalitu zubů je důležité pravidelné zásobování, jeho nedostatek může způsobovat například paradentózu. Vitamin D je potřebný pro správné vstřebávání vápníku. Vitaminy B (zejména B1 a B6) – přispívají ke snížení zubního kazu a pomáhají zmírňovat bolest po operacích zubů.

Jak zastavit zubní kaz

Z lékařského hlediska není možné zubní kaz vyléčit doma. Návštěvě zubaře se bohužel nevyhnete. A ani zubní lékař zubní kaz nevyléčí, dokáže ho „jen“ zastavit a zabránit jeho šíření. A to tak, že zubní kaz odvrtá a na postižené místo vloží výplň, která zabrání jeho dalšímu šíření.

Jak doplnit sklovinu

Bohužel ztrátu skloviny již plnohodnotně nahradit nelze. Pro domácí péči lze v lékárně pořídit přípravek Elmex Gelee, který díky zvýšenému obsahu fluoridů povrch zubu remineralizuje a zároveň pomáhá snížit citlivost. Tento přípravek je na doporučení zubnho lékaře.

Jak zastavit odhalování krčků

Zvolte raději jemnou zubní pastu, která má nízkou abrazivitu (tedy, že nezpůsobuje nadměrné obrušování zuboviny). Mezizubní kartáček vám pomůže s kompletním vyčištěním prostoru mezi zuby, které jsou těžko dostupné a často zanedbávané. Používejte zubní nit a mezizubní kartáček. Dvakrát ročně absolvujte dentální hygienu.

Co se nesmí po dentální hygieně

Po provedení zubní hygieny doporučujeme nekonzumovat silně pigmentovaná jídla či nápoje, jako je kurkuma, káva, čaj, či červená řepa.

Co zabarvuje zuby

Sklovinu mohou zabarvit pigmenty z různých pochutin, nápoju a zlozvyků. Zejména kouření, káva, čaj, červené víno, žluté koření či jiné výrazně barvené potraviny. Tyto pigmentace lze odstanit mechanicky, protože jsou na povrchu skloviny.

Jak vyživovat zuby

Pro zdravé zuby je důležitý vápník – skvělým zdrojem jsou mléko a mléčné výrobky, dále je jeho zdrojem mák, květák či brokolice nebo sezamová semínka a vlašské ořechy. Pro správné využití vápníku v organismu, ale potřebujeme i vitamín D a vitamín K. Sardinky jsou skvělým zdrojem vápníku i vitamínu D.

Jak vyčistit zuby jedlou sodou

Jedlá soda (prášek do pečiva)

Podobně jako u jedlé sody se doporučuje – smíchejte prášek na pečení, trochu medu a směsí si vyčistěte zuby. Nebo smíchejte si půl čajové lžičky jedlé sody, půl lžičky octa a špetku soli. Potřete si vzniklou pastou zuby a po chvíli smyjte.

Proč si čistit zuby večer

Dalším důvodem, proč čistit zuby večer je zubní plak, který se vytváří především během noci, kdy jej nic neruší. Během dne pomáhají sliny odstraňovat zbytky jídla a narušují usazující se bakteriální plak. Pokud si čistíte zuby i po obědě, měli by jste nechat čas slinám na jejich práci i po jídle.

Co ničí zuby

Nejvíce poškození způsobily právě džusy z grepů a citronů, nejmenší naopak šťáva z pomerančů. U sladkostí a bonbonů platí, že čím lepivější, tím horší jsou pro zuby. Mezi nejhorší sladkosti pro zuby tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti.

Kdy začne bolet kaz

Bolest začíná většinou v okamžiku, kdy kaz dosáhne vrstvy centimu, který leží pod ochranným obalem skloviny. Bolest je přechodná, objevuje se, když jíte něco horkého, studeného nebo i sladkého. V této fázi se zub dá obvykle zachránit.

Co dělat když mám citlivé zuby

Základní pomoc pro citlivé zubypoužívání zubní pasty pro citlivé zuby,výměna zubního kartáčku za měkčí s rovně střiženými vlákny,pravidelné používání prostředků s vyšším obsahem fluoridů nebo kalcia a fosfátu,aplikace laku na postižené místo v zubní ordinaci,chirurgické překrytí obnažených krčků.

Jak Remineralizovat zuby

Díky nové metodě jsou lékaři schopní rychleji remineralizovat poškozenou zubní sklovinu a předcházet tak vzniku zubního kazu. Postup je jednoduchý a hlavně bezbolestný. Zub nejprve důkladně vyčistí, a pak díky slabému elektrickému proudu naženou minerály do míst, kde je narušená zubní sklovina. Ta se poté obnoví.

Co s Odhalenym Krckem

Obnažené krčky jsou nejčastější příčinou zvýšené citlivosti zubů. Účinným řešením je používat měkký zubní kartáček a zubní pastu na obnažené krčky. Pasta na odhalené zubní krčky obsahuje látky, které uzavírají dentinové kanálky, a tím snižují citlivost zubů na teplé a studené.

Jak obnovit dásně

V případě ústupu dásní vám může zubař doporučit konvenční terapii. Jedná se o dvofázový zákrok, který provádí zubař. V prvním kroku se odstraní plak a ztvrdlý zubní kámen nad linií dásně a pod ní (kde se zub setkává s dásní). Poté zubař provede kyretáž – vyhladí kořeny zubů, aby pomohl dásním se znovu k zubům připojit.