Který slovní druh?

Který slovní

Slovo který je zájmeno, a to buď tázací nebo vztažné.

Který druh

Přehled druhů zájmen

Druhy zájmen Příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen

Který je spojka nebo zájmeno

Spojky jsou neohebný slovní druh, jehož úkolem je spojovat věty (Byl malý, ale vypadal hezky.) nebo větné členy (malý, ale šikovný čertík). Věty mohou spojovat také vztažná zájmena (kdo, co, jaký, který, čí, jenž), vztažná příslovce (kdy, kde, proč, jak ad.) a číslovky (kolik, kolikanásobný, kolikrát, po kolika).

Který slovní druh je to

Podstatná jména označují názvy osob, zvířat, věcí, vlastností, dějů, vztahů a pocitů. Můžeme si u nich říct TEN, TA, TO (ten pes, ta láska, to psaní).
Archiv

Jak se poznají částice

Částice jsou řazeny mezi tzv. neohebný slovní druh, tedy nemění svůj tvar- nedají se časovat ani skloňovat jako ohebné slovní druhy (podstatná a přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa). Částice také nejsou větným členem- při větném rozboru nejsou označovány jako větný člen a z rozboru je vynecháváme.

Na co se ptáme jak

Příslovce popisují okolnosti dějů nebo míru vlastností. Ptáme se na ně KDY (včera), KDE (tady), KAM (domů), JAK (zeleně). 7. Předložky určují časové nebo místní umístění předmětů, osob, dějů, okolností.

Který zájmena

Druhy zájmen

druhy zájmen příklady
tázací kdo, co, jaký, který, čí
vztažná kdo, co, jaký, který, čí, jenž
neurčitá někdo, něco, nějaký, některý, něčí, kdosi, cosi, jakýsi, kterýsi, cokoli, jakýkoli, málokterý, máločí, ledakdo, ledaco, ledajaký, ledakterý, lecjaký, lecčí, ledasco, ledaskdo, ledaskterý, každý, všechen…

Který zájmeno

Zájmena vztažná připojují vedlejší věty a jsou stejná jako zájmena tázací, navíc zahrnují JENŽ (např. Nevěděl, CO chce). Příklady: kdo, co, který, jaký, čí, jenž. Zájmena neurčitá vyjadřují neurčitost osoby, věci nebo vztahu.

Který vztažné zájmeno

Mezi vztažná zájmena řadíme zájmena kdo, co, který, jaký, čí, jenž Vedlejší věty, jež připojujeme vztažnými zájmeny a příslovci, nazýváme vztažné (Muž, který včera přijel, … Navštívila místo, kde se narodila.

Jaký který čí slovní druh

vztažná zájmena (kdo, co, který, jaký, čí, jenž), číslovky (kolik, kolikátý, kolikrát) a příslovce (kde, kam, kdy, jak) v sobě spojují funkci podstatného jména (resp. přídavného jména nebo příslovce) a podřadící spojky. Tázací zájmena (resp.

Co je za slovní druh my

Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž.

Co je za slovní druh bohuzel

4.5 SSJČ hodnotí výrazy bohužel, bohudík jako příslovce (I, s.

Jak se píše Kéž by

ve zdvořilých žádostech: Mohl byste prosím otevřít okno, vyjadřujeme‑li přání: Já bych tak rád jel k moři. Kéž by už přišla, jako prostředek zdvořilosti a skromnosti ve větách a konstrukcích typu navrhovali bychom…, mohli bychom…, co byste si přál (v obchodě) apod.

Jak se ptáme na pum

Příslovečné určení místa (PUM)

Ptáme se: Kde, kam, odkud, kudy Např. Stojí na zastávce.

Jak se ptame na PUZ

Příslovečné určení neboli adverbiale je vedlejší větný člen, který nejčastěji rozvíjí sloveso, někdy také přídavné jméno nebo příslovce tím, že uvádí nějakou okolnost. Tyto okolnosti mohou být různé, proto i otázky, kterými se ptáme na příslovečné určení (PU), jsou různé. Nejčastěji jsou to: kdy, kde, jak, proč.

Který nebo jaký

Odpověď: Nic extra formálního, nebude to žádná snobárna. Zájmeno „který“ používáme, když se ptáme na výběr. Zájmeno „jaký“ je namístě, když se zajímáme o vlastnosti (ale v hovorovém jazyce ho někdy vídáme i tam, kde by mělo být „který“).

Který ve větě

Jsou to věty, které toto podstatné jméno blíže určují, nebo pouze obsahují informaci pro posluchače navíc. V češtině nejčastěji používáme vztažné zájmeno “který”: To je ten muž, který mi zachránil život. Zde je seznam knih, které jsem četl.

Který druh zájmena

zájmena vztažná (též relativa) – kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Kdo nebo Který

V tom, že kdo je (dnes) možné jen ve vztažných větách týkajících se neurčité osoby, shoduje se s původním užíváním zájmena který: ale liší se od něho v tom, že který je zájmeno přídavné, kdo podstatné (mohu říci »který člověk cti nemá, jinému jí nedá«, ale ne »kdo člověk…«).

Jaké jsou mluvnické kategorie u přídavných jmen

Mluvnické kategorie přídavných jmen jsou: pád, číslo, rod, vzor.

Co je to za slovní druh kromě

příslovceEditovat

Střílím na všechny kromě na tebe.

Co je za slovní druh dost

Mezi příslovce míry (inten[73]zity) řadí výrazy částečně, dost, hodně, málo, nadobro, neobyčejně, příliš, trochu, úplně, velmi, značně, mezi příslovce zřetele např. výraz celkově.

Jak poznam Castici

Částice jsou řazeny mezi tzv. neohebný slovní druh, tedy nemění svůj tvar- nedají se časovat ani skloňovat jako ohebné slovní druhy (podstatná a přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa). Částice také nejsou větným členem- při větném rozboru nejsou označovány jako větný člen a z rozboru je vynecháváme.

Jak se ptáme na účel

Příslovečné určení účelu (PU účelu)

Ptáme se: Za jakým účelem

Jak se ptame na PU míry

PU míryPtáme se na něj: Do jaké míry Jak moc NakolikVypadalo to docela hezky. Jak moc hezky to vypadalo Docela.