Která z následujících ryb má typické spodní postavení úst?

Která ryba má přídavné střevní dýchání

Střevní dýchání se kromě sumců vyvinulo i u některých sekavcovitých (čeleď Cobitidae), např. v Česku žijícího piskoře pruhovaného (Misgurnus fossilis). Jiní sumci, keříčkovci (čeleď Clariidae), vyvinuli další typ přídavného dýchání.

Která z uvedených ryb se při vyhledávání potravy orientuje především zrakem

Ryby s denní aktivitou mají oči velké, neboť vyhledávají potravu zrakem (např. štika, cejn, lipan).

Které z následujících ryb chybí břišní ploutve

Ploutve jsou párové (prsní a břišní) a nepárové (hřbetní, řitní, ocasní, tuková). Ne všechny druhy ryb mají všechny typy ploutví. Například tukovou mají jen sumečci, lososovité ryby a síhové. U úhoře zase chybí břišní ploutve a hřbetní, a přitom ocasní a řitní jsou spojeny v jeden souvislý ploutevní lem.
Archiv

Které z následujících ryb pečují o své jikry i po výtěru

fytofilní – tyto druhy vytírají silně lepkavé jikry na rostlinný substrát. Patří sem kapr, štika, karas nebo lín. Už z tohoto výčtu je patrné, že se jedná o druhy, u nichž se přirozený výtěr v posledních letech příliš nedaří. Důvodem je právě specifický požadavek na rostlinné podloží při výtěru.

Která ryba má na spodní čelisti jeden jediný vous jako mají tresky

Jiné ryby by se mrskaly a plácaly, mníci jsou ale mimo jiné charakterističtí svým hadovitým pohybem. Dalším jejich poznávacím znakem je i jediný vous, který jim vyrůstá na spodní čelisti. Díky němu nezapřou svou blízkost k treskám.

Která ryba má dvě části hřbetní ploutve

ostnoploutvé ryby mají hřbetní ploutev dělenou na dvě části. Některé mořské ryby mají více hřbetních ploutví, hřbetní ploutev může být také součástí souvislého ploutevního lemu. Řitní ploutev rovněž slouží jako směrové kormidlo.

Která naše ryba nemá šupiny

Šupiny nejsou podstatné, chovají se i kapři bez nich. Důležitý je vyšší tvar těla, zaoblené prsní, břišní a řitní ploutve a dlouhá, v přední části vyšší a pak mírně prohnut hřbetní ploutev. Nejtypičtějším znakem jsou masité vousky po stranách tlamy.

Která z našich ryb nemá žádné šupiny

Sumec velký

Je to naše vůbec největší a zcela nezaměnitelná ryba. Má dlouhé zavalité tělo s hladkou kůží bez šupin.

Která z ryb pečuje o své potomstvo

Ryby. Příkladem péče o potomstvo je např. bojovnice pestrá nebo koljuška tříostná, které stavějí pro jikry pěnové hnízdo, nebo hořavka duhová, jež klade jikry do škeble rybničné, kde jsou chráněny. Vylíhlý plůdek žije asi čtyři týdny v žaberním prostoru škeble (živí se zbytky žloutkového váčku).

Která naše ryba má šupiny tak hluboce zasazené ve Škáře že se její tělo zda na první pohled hladké

Přírodovědné znalosti

Č.ot Text otázky B)
50 Která naše ryba má šupiny tak hluboce zasazené ve škáře, že se její tělo zdá na první pohled hladké: úhoř říční
51 Radličnou kost najdeme u: okouna
52 Požerákové zuby mají ryby: sekavcovité a kaprovité
53 Která z našich ryb nemá zcela kostěnou páteř: mník jednovousý

Jak dlouho žije mník jednovousý

Mník jednovousý běžně dorůstá délky 40 cm. Zcela ojediněle dorůstá délky 80 cm a hmotnosti přes 5 kg. Dožívá se až 20 let.

Která ryba má hřbetní ploutev

Řešení: 1 – amur bílý, 2 – candát obecný, 3 – cejn velký, 4 – hořavka duhová, 5 – jelec tloušť, 6- kapr obecný, 7 – okoun říční, 8 – parma obecná, 9 – perlín ostrobřichý, 10 – plotice obecná, 11 – slunečnice pestrá, 12 – štika obecná.

Která ryba má chrupavčitou kostru

Nadřád: CHRUPAVČITÍ (Chondrostei)

zástupci: JESETER VELKÝ (3 m, 200 kg, jikry = kaviár) JESETER MALÝ (nejmenší z jeseterů, vyskytuje se v Dunaji) VYZA VELKÁ (největší sladkovodní ryba – 4 až 5 m, 1230 kg)

Která naše ryba má šupiny i na spánkové části hlavy

štika má šupiny i na části hlavy, naopak lipan nemá šupiny v přední části břicha, vranky a sumcovité ryby pak šupiny zcela postrádají.

Jak se ryby přizpůsobily tvarem těla prostředí v němž žijí

Ryby žijící v klidnějších a stojatých vodách mají spíše kuželovitý tvar těla laterálně výrazně zploštělý (kapr obecný, cejn velký). Ryby s hadovitým tvarem těla mají příčný průřez kruhovitý (úhoř říční). Ryby žijící u dna se vyznačují kratším dorzoventrálně zploštělým tělem (vranka obecná).

Jakou teplotu mají ryby

Proto se doporučuje udržovat v akváriu (až na jisté výjimky) průměrnou teplotu v létě asi 24–25 °C, v zimě pak asi 22–23 °C. U většiny ryb se doporučuje zvýšit teplotu vody o několik stupňů v době rozmnožování a vývoje jiker.

Kam na lov mníka

Kam na mníky Na mníky vyrážíme všude tam, kde je písčité, nebo hodně kamenité dno, nějaké vázky a podobně. Mníci jednovousí se většinou skrývají v mezerách mezi balvany, pod kořeny stromů rostoucích u břehu, pod kmeny potopených stromů, prostě všude tam, kde se cítí bezpečně.

Kdy se vytírá mník jednovousý

Listopad – únor. mník jednovousý – samci a samice vytvářejí v mělčí studené vodě (štěrkovité dno) klubka, při které jsou jikry uvolňovány do vodního sloupce.

Která z našich ryb nemá zcela kostěnou páteř

Přírodovědné znalosti

Č.ot Text otázky A)
53 Která z našich ryb nemá zcela kostěnou páteř: úhoř říční
54 Má bolen dravý žaludek: ano
55 Čím jsou žábry ryb chráněny před poškozením: nejsou chráněny
56 Přídavné střevní dýchání má: úhoř říční

Co dělá ryba když má žízeň

Musí se však zároveň zbavovat přebytečných solí, které jsou v polykané vodě rozpuštěny. Tento problém řeší vylučováním zahuštěné moči a vylučováním solí na povrchu žaber. Protože v mořském prostředí se samovolně zvyšuje osmotický tlak tělních tekutin ryb, můžeme říci, že mořské ryby opravdu pijí z důvodu žízně.

Jak pijou ryby

Slanovodní ryba pije mořskou vodu, žábry z ní odstraňují sůl. Pokud je ryba ve vodě, zřejmě být dehydrovaná nemůže. Naopak se ale může utopit.

Kdy probíhá tření kaprů

Loni, kdy bylo tepleji, šly ryby do tření o měsíc dřív, letos ještě mají čas. Například naše nejoblíbenější ryba, kapr, se tře obvykle v květnu a červnu, kdy voda dosahuje teplot kolem 17 – 20°C.

Kdy začnou brát ryby

Běžně se v literatuře uvádí, že pokud má po dobu 2 až 3 dnů voda teplotu 8 °C a více, ryby se začnou pomalu zajímat o potravu a stanou se trochu aktivní. Ale jde to pomalu, než začnou z jara přijímat a hledat potravu tak aktivně, jako během léta.

Která ryba se umělé vytírá

Z těchto i dalších důvodů je pro zachování populace a zvýšení produktivity chovu některých druhů ryb zaveden poloumělý a umělý způsob výtěru. Jedná se zejména o kapra, štiku, candáta, sumce, amura, tolstolobika, veškeré české lososovité ryby, včetně zajímavých introdukovaných – např.

Co pijí ryby

Slanovodní ryba pije mořskou vodu, žábry z ní odstraňují sůl. Pokud je ryba ve vodě, zřejmě být dehydrovaná nemůže. Naopak se ale může utopit.