Která zelenina roste ve stínu?

Co roste ve stínu

Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)Bohyška (Hosta spec.)Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)Čechrava (Astilbe spec.)Zvonek (Campanula spec.)Sasanky (Anemone)

Jaké ovoce do stínu

Na slunce i do polostínu

Například maliny a ostružiny snesou i úpal. Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.

Jaké bylinky do stínu

pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.

Co pěstovat na balkoně ve stínu

Stinný balkón / stinná terasa

Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.

Která zelenina snese stín

Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.

Jaké Trvalky do stínu

Do stínu se obecně nejvíce hodí hajní druhy, které většinou rostou pod listnatými stromy. Patří sem například kokořík mnohokvětý, dymnivka žlutá nebo hluchavka pitulník.

Jaké keře do stínu

10 nejkrásnějších keřů do stínuBez černý (Sambucus nigra)Aukuba japonská (Aucuba japonica)Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)Pěnišník (Rhododendron)Tis červený (Taxus baccata)Azalky (Azalea)

Jaké keře do stínů

10 nejkrásnějších keřů do stínuBez černý (Sambucus nigra)Aukuba japonská (Aucuba japonica)Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)Pěnišník (Rhododendron)Tis červený (Taxus baccata)Azalky (Azalea)

Co zasadit na stinné místo

Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Jak pestovat zeleninu na terase

Ideální je velký truhlík, do kterého se vejde minimálně 70 l zeminy. Takový rozměr zajistí dostatek prostoru pro kořeny a zároveň se nepřehřívá. Lze zde pak pěstovat i několik druhů zeleniny pohromadě. Pro pěstování zeleniny je dobré zvolit kvalitní substrát, který dokáže udržet velké množství vody.

Jaké rostliny na terasu

Pro zkušené pěstitele jsou tu typické terasové krásky, které zde mají dostatek tepla, třeba středomořské oleandry, olivy, citrusy, mandevilla, bougainvillea, granátová jablka, strelizia, hortenzie, mučenky, olověnce, palmy, vavřín, myrta a samozřejmě levandule.

Jaké bylinky na slunce

Z bylinek, kterým svědčí sluníčko a tudíž i jižní strana, můžeme doporučit třeba rozmarýn, dobromysl, levanduli, bazalku, tymián, šalvěj, svantolínu, majoránku nebo vavřín (bobkový list). Pokud máte balkon nebo okno na východ či západ, mají rostliny o lehké přistínění postaráno, což ocení třeba stévie, máta či meduňka.

Co pěstovat v suchém stínu

Vhodné druhy

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Co vysadit na stinné místo

Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Co zasadit pod tis

Rostlinky, které nezklamou. K oživení míst ve stínu větví nám zaručeně pomohou nejrůznější trvalky zdobné listem nebo i květem, cibuloviny, stálezelené rostliny i nízké pokryvné dřeviny.

Jaký živý plot do stínu

Druhy, které připadají v úvahu

Stínomilné keře
Název druh vzrůst
Mahónie (Mahonie Nutt.) stálezelený střední
Mahónie cesmínolistá (M. aquifolium) stálezelený nízký až střední
Mahónie žilnatá (M. nervosa) stálezelený nízký

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jaká zelenina se dá pěstovat v truhlíku

Zejména dobře se v truhlících daří celerům, ale také jarní cibulce, paprikám, rajčatům, ředkvičkám či kedlubnám. Substrát používá vlastní, z kompostu, a přihnojuje krystalickými hnojivy. „Ve vedrech, která v létě panovala, vypije zelenina v truhlíku o šířce 60 cm za den tak 6 litrů vody,“ dodává paní Jank.

Co pěstovat na terase

V truhlíkách můžete pěstovat nejrůznější druhy listové zeleniny, jako jsou saláty, rukola či baby špenát, ale i třeba ředkvičky, kedlubny či jarní cibulku. Skvěle se v nich bude dařit také jahodám – ty převislé můžete umístit i do závěsných květináčů.

Jaké rostliny do venkovních květináčů

10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Co zasadit k terase

Vysadit k terase můžete velmi hustě rostoucí hlohy, například hloh slivoňolistý (Crataegus persimilis) nebo domácí hloh obecný (C. laevigata). Oběma vyhovuje slunné teplé místo. Do polostínu vyberte svídu (Cornus) nebo různé kaliny (Viburnum).

Čím se hnojí pažitka

Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.

Jak pěstovat bylinky v truhlíku

Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí. A jako drenáž dáváme na dnou truhlíku pro odvod přebytečné vody třeba keramzit. Ke zdárnému růstu a vývoji potřebují bylinky slunce, prostor a vláhu.

Jaké rostliny rostou na suchých místech

Z dřevin není možné vynechat tamaryšek, čilimník, janovec, škumpu, akát nebo hlošinu. Na vláhu naprosto nenáročné druhy najdete i mezi letničkami. Náleží k nim například kosmatec, šrucha, lokanka, pestrovka nebo sluncovka kalifornská. Nepostradatelné jsou i trávy, konkrétně kostřavy, ovsíř, kavyl, dochan nebo třeslice.

Kdy a jak stříhat tis

Aby živé ploty z tisu už od začátku vegetační sezony vypadaly co nejpůvabněji, měli byste je počátkem března ostříhat. Tis červený (Taxus baccata) obecně snáší řez velmi dobře. Můžete tedy bez obav řezat i do starého dřeva.