Čím a kdy hnojit ptačí zob?

Kdy ostříhat ptačí zob

Tento zakrsle rostoucí druh nepotřebuje žádný řez. Jen výjimečně je dobré provést lehké prosvětlení koruny. Vysazené živé keře poprvé prostříháváme v předjaří a podruhé koncem června, kdy ukončí druhou růstovou fázi. Je-li to zapotřebí, můžeme třetí a poslední řez provést ještě v září, ale nejpozději počátkem měsíce.
Archiv

Jak se starat o ptačí zob

Pěstování ptačího zobu

Stanoviště – není náročný, sedí mu téměř každý typ půdy, růst může na plném slunci i v polostínu. Zálivka – zaléváme zejména v prvním roce a těsně po výsadbě. Během dalších let můžeme keře zavlažit v případě velmi suchého počasí. Živý plot ale většinou umí s vlhkostí hospodařit sám.
Archiv

Jak omladit ptačí zob

Přestárlé a zanedbané stříhané živé ploty i volně rostoucí keře ptačího zobu můžeme v zimním období před rašením radikálně zmladit, buď na krátké čípky až k zemi, nebo řežeme všechny větve na výšku 40 centimetrů a zároveň zcela odstraníme slabé a nevhodné výhony.

Co zasadit jako živý plot

Dřeviny na živý plot: Túje, habr a mnoho dalších

Navíc rychle rostou. Žádané jsou i tisy a jalovce. Populárním stálezeleným zástupcem jsou buxusy, které jsou vhodné pro nízké živé ploty nebo "předploty". Hodně se rozmohly i listnaté typy živých plotů, zejména habry a ptačí zob.
Archiv

Jak moc je jedovatý ptačí zob

Ptačí zob jen pro ptáky

Většina zachycených otrav je staršího data (snad i stoletých). Dr. Jan Baloun a další podotýkají, že v současné době není dost důkazů o prudké toxicitě, a uvádějí jediný případ otravy dvouletého dítěte z 55 zaznamenaných prokazatelných požití plodů ptačího zobu.

Jak přesadit ptačí zob

Výsadbu lze provádět na jaře, hned jak půda rozmrzne, ale také na podzim. Rostliny sázíme 0,5 až 3 metry od sebe a po výsadbě radikálně seřízneme. Rostlina je mrazuvzdorná a nenáročná. Snese slunce i polostín a všechny typy půdy.

Proč neroste ptačí zob

Pro intenzivní růst potřebuje rostlina velké množství vody. Pokud je suché období, doporučujeme rostliny zalévát každý druhý den nebo si pořídit kapkové zavlažování. V suché půdě rostlina neroste. Dbejte proto na dostatečné zavlažování.

Jak daleko od plotu sázet živý plot

Obratem přišla obsílka s vyčíslenou škodou 70 tisíc korun, píše Kamila do seriálu Sousedské války. V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m.

Co je nejlepší na živý plot

V podobě volně rostoucích živých plotů jsou oblíbené například zlatice (Forsythia), vajgélie (Weigela), pustoryly (Philadelphus), svídy (Cornus), ptačí zoby (Ligustrum), kaliny (Viburnum), tavolníky (Spiraea), šeříky (Syringa) a nebo třeba stromkové hortenzie (Hydrangea).

Kdy roste ptačí zob

Ptačí zob (Ligustrum vulgare) je bohatě rozvětvený keř vhodný pro výsadbu živých plotů. Pravidelný tvar a relativně pomalý růst předurčují Ptačí zob pro tvarované nízké i vysoké živé ploty. Maximální výška živého plotu z Ptačího zobu je kolem tří metrů. Volně rostoucí keře kvetou během června až července.

Jak rychle roste ptačí zob

Roste velmi rychle

Nechcete-li, aby k vám nakukovali zvědaví sousedé, potěší vás jistě i to, že ptačí zob roste rychlostí 30-50 cm za rok. Už za dva roky tak můžete mít přes metr vysoký plot. Nestříhaný plot tak může dosáhnout klidně i čtyř metrů výšky.

Jak se rozmnožuje ptačí zob

Ptačí zob obecný se velmi dobře rozmnožuje vegetativně, odnožemi a řízkováním. Dobře snáší řez, takže se hodí do živých plotů. Jeho kůry lze použít k barveni vlny, odvaru z listů se v lidovém lékařství užívalo proti krčním zánětům, z plodů se připravovala barviva, semen se používalo jako abortiva.

Jak moc je jedovatý Ptačí zob

Ptačí zob jen pro ptáky

Většina zachycených otrav je staršího data (snad i stoletých). Dr. Jan Baloun a další podotýkají, že v současné době není dost důkazů o prudké toxicitě, a uvádějí jediný případ otravy dvouletého dítěte z 55 zaznamenaných prokazatelných požití plodů ptačího zobu.

Co dát místo TUJI

Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku.

Jak daleko od plotu mohu mít kompost

podle zákona č. 89/2012 Sb. , platí, že stromy dosahující výšky 3 m by měly být vysazeny nejméně 3 metry od společné hranice, ostatní 1,5 metru. Pro vzdálenost kompostu od hranice pozemku žádné pravidlo stanoveno není. Obecně by se sousedé měli zdržet všeho, co nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžuje jiné.

Kdy se stříhá živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Co ničí túje

Zřejmě byl dovezen z Toskánska. Krasec festiva se začal v Česku šířit kvůli dovozu exotických tújí. Brouk krasec festiva kromě tújí napadá také jalovce, likviduje dřeviny, v nichž žije.

Jak škodí túje

Túje jsou totiž extrémně žíznivé jehličnany. Na suchém pozemku, kde moc neprší, se s ostatními rostlinami porvou doslova o každičkou kapku. Kdo je někdy sázel, prý si mohl všimnout kromě kotevních kořenů i té jemné a husté sítě tenkých kořínků, pomocí které získávají každou vodu, kterou mohou.

Co lze postavit na hranici pozemku

NA HRANICI POZEMKU I BEZ UDĚLENÍ VÝJIMKY

Právní úprava stanoví v § 25 odst. 5 vyhlášky: "Z důvodu zachování stávajících hodnot zástavby a v souladu s nimi je možno umístit až na hranici pozemku rodinný dům, garáž a další stavby a zařízení související s užíváním rodinného domu.

Čím zakrýt kompost

Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně. Na trhu objevíte nejrůznější přípravky, které umějí urychlit zrání kompostu.

Čím ostříhat živý plot

Čím stříhat živé ploty

Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.

Kdy se stříhá pámelník

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Co škodí Tújím

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou.

Proč hnědnou Thuje

Příčin hnědnutí a zasychání tují může být opravdu mnoho, a tak je často nesnadné přesně určit důvod. Nejčastěji bývá příčinou reznutí tují sucho, napadení houbami, vliv posypových solí, molovka thujová nebo hniloba kořenů.

Co dát místo tújí

Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku.