Čím bělit trofeje?

Jak vybělit trofej

Já osobně nechávám trofej ve studené vodě přes noc a voda v průběhu odmáčení dvakrát měním. Po odmočení přistupte k vyvaření. Do vhodné nádoby umístěte lebku a naplňte ji studenou vodou tak, aby sahala po spodní okraj parůžků. Parůžky nezanořujte do vody, při vaření dochází k jejich zesvětlení.
Archiv

Jak bělit kosti

Vhodnou k bělení je i bělící lázeň, kterou lze připravit smícháním 25g sody na litr 5% peroxidu vodíku. Během tohoto procesu se nesmí nechat kosti zcela vybělit, proto je nutné celý proces pozorně sledovat.
Archiv

Jak vybělit lebku savem

K odstranění svaloviny z lebky lze použít 1% roztok KOH, nelze to ovšem nechat za zahradou, ale zahřát na 50 st. a držet asi 1 hodinu, pak zbytky oškrabat. Nesmí se to přehnat jak s koncentrací tak s časem a ani s teplotou, jinak to sežere i kosti (změknou). Postup se jmenuje hydrolýza.
ArchivPodobné

Jak dlouho vařit hlavu srnce

Nemám žádný fígl, ale když oddělím hlavu, tak ji 1/ namočím do belíku s vodou a vodu postupně měním. Většinou tak za den nebo dva hlavu i s dekou ji2/ uvařím, podle stáří srnce asi hodinu, staršího déle. Před vařením vyndám mozek, odříznu slecha a ponořím pod růže.
ArchivPodobné

Jak vyčistit parohy

Parohy se většinou moc nečistí – z vytloukání jsou tam zbytky pryskyřic, kůry a podobně. Jenom odrbat ve vlažné vodě kartáčkem na zuby (starším). Když to zcela vymyješ, ztratí to patinu.

Jak vypreparovat sumci hlavu

Hlavu z ryby odřezáváme rovným kolmým řezem vždy až za prsními ploutvemi. Vzdálenost od skřelí by měla být kolem pěti centimetrů. Z hlavové dutiny odstraníme co nejvíc svaloviny, srdce a páteř. Osvědčily se štípací kleště a nůž.

Jak vybělit hovězí kosti

Bělí se 30% peroxidem vodíku (silná žíravina, naštěstí moc nesmrdí). Někteří bělí i savem, ale kost je potom zašedlá a ne hezky narůžovělá až nažloutlá. Dezinfekce je důležitá pro další práci s kostí a mé zdraví 🙂 Bělení moc vidět nejde, takže až se zdá, že by to mohlo být OK, tak se kost vyjme z lázně.

Jak udělat srnčí trofej

První krokem je oddělení hlavy od těla zvěře, a to za prvním krčním obratlem. Uchopíme hlavu za parůžky a tlačíme větrník co nejvíce ke krku. Tím se nám objeví jamka u prvního krčního obratle a tam zapíchneme nůž jako při zárazu. Potom nůž vedeme mezi obratlem a lebkou a uvolníme hlavu od krku.

Co dělat když najdu paroží

Řeší to zákon o myslivosti, konkrétně jeden z koření – a to právo myslivosti," konstatuje dlouholetý myslivec Miroslav Brožek. Pokud se tedy chcete zachovat podle litery zákona, měli byste nalezené paroží odevzdat vlastníku honitby. Podobné je to i v případě, že najdete například zvíře sražené autem.

Kdy hledat paroží

Jeleni každý rok své paroží shazují a zase jim naroste nové. A právě v období dubna, kdy se děti byly do obůrky podívat znovu, bylo jejich cílem najít co nejvíce těchto shozů. V této době už jelení zvěř v obůrce nebyla, byla vypuštěna zpět do okolního prostředí.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Jak se zbavit kalu ve vývaru

Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.

Jak pověsit trofej

Návod k použití:Vložte inzert do lebky a otáčejte jistící trny směrem ven, dokud nejsou v lebce správně zajištěné.Vložte záchytnou šroub do otvoru v podložce.Přiložte lebku otvorem v inzertní k šroubu na podložce. Utáhněte šroub podložky jejím otočením. Ujistěte se zda je trofej správně uchycena k podložce.

Jak se zbavit zápachu zvěřiny

Nežádoucí pachy pomáhá odstranit cibule. Stačí ji nadrobno nasekat, obalit v ní maso minimálně na tři dny. Podobně funguje i naložení masa do kyselého mléka či podmáslí.

Jak rychle rostou parohy

Parohy jsou tvořeny kostí, která může denně vyrůst v průměru o 2,5 centimetru.

Kdy vytlouká jelen

Okolo srpna pak jelen tzv. vytlouká a dochází ke kompletní mineralizaci a přeměnu v kost. Nejmocnější paroží má jelen na podzim v období říje. Velikost a hmotnost tvrdého paroží závisí ve značné míře na skladbě a kvalitě potravy a také na životním prostředí.

Jaký je rozdil mezi rohy a parohy

Hlavní zřetelné rozdíly mezi rohy a parohy jsou následující: rohy jsou z rohoviny (derivát kůže), parohy jsou kostěné; rohy jsou duté, s podpůrnou kostí, parohy plné; rohy jsou bez výsad, parohy mají výsady; rohy většinou narůstají i samicím; parohy s výjimkou soba pak narůstají jen samcům; rohy jsou trvalé, parohy se …

Jak vyčistit zakalený vývar

Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.

Jak zachranit Zkysly vývar

Pokud se stane, že je vývar i přesto kalný, přiveďte jej k varu, vlijte do něj 1 až 2 vaječné bílky a nechte provařit.

Co dělat aby byl vývar Čirý

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Jak preparovat hlavu štiky

Hlavu z ryby odřezáváme rovným kolmým řezem vždy až za prsními ploutvemi. Vzdálenost od skřelí by měla být kolem pěti centimetrů. Z hlavové dutiny odstraníme co nejvíc svaloviny, srdce a páteř. Osvědčily se štípací kleště a nůž.

Jak dlouho nechat žrát zvěřinu

Při teplotě mezi +5 °C až +7 °C postačí u srnčí zvěře 36 až 48 hodin, u ostatní spárkaté zvěře je to u mladších kusů 48 až 72 hodin a starších kusů 72 až 96 hodin. Při teplotách v rozmezí od 0 °C do +5 °C je potřebná doba pro zrání zvěřiny poněkud delší.

Jak chutná Zvěřina

Obecně lze říci, že maso zvěřiny chutná plněji, protože divoká zvířata mají více pohybu a živí se různými lesními plody, např. kaštany. Zvěřina je zajímavou obměnou jídelníčku, hodí se k podzimnímu vzduchu.

Kdy je shoz paroží

Ke konci října začíná pomalu množství pohlavního hormonu klesat a naopak růstového stoupat. To má za následek, přibližně v únoru až březnu, shoz parohů. Těsně pod kůži parohu v kosti pučnice je resorbována vrstva buněk kostní tkáně. Tím ztratí parohy souvislost s lebkou a paroh odpadá buď vlastní vahou, nebo po nárazu.

Proč jelen troubí

Různé způsoby troubení mají různé významy – zahnání jelenů, shromažďování laní, takzvané sbíjení a vítězný ryk. Mezi jeleny v oboře je v době říje velká rivalita. „Jelen je inteligentní tvor. Když se potkají silní jeleni, tak si ohodnotí svoje síly a dojde k souboji.