Čím byly kolonie pro Evropu významné?

V čem spočívá význam kolonií

Kolonie je závislé území nebo město bez vlastní vlády, které patří nějakému státu, ale není součástí jeho území. Od kolonií je třeba odlišovat satelitní státy a dominia s vlastní vládou a oficiálně nezávislá, i když mohou být de facto ovládána jiným státem (státy RVHP).

Proč byly kolonie

K těm nejdůležitějším patří získávání zdrojů, ale i přísun pracovní síly a v neposlední řadě také získávání nových trhů pro odbytiště svých výrobků. O kolonialismu můžeme hovořit už v dobách starých Řeků, kteří kolonizovali Středomoří. Mezi nejznámější řecké kolonie patřily třeba Syrakusy.

Jaký hospodářský význam mají kolonie

Koloniální obchod představoval základ světového obchodu, byl samozřejmě výhodný pro Evropu a byl předpokladem pro hospodářský rozvoj Evropy. Způsoboval ovšem také zaostalost kolonií (Afrika, Indie,…) V průběhu 16. století upadá moc Španělska a Portugalska.

Jaké problémy zapříčinila kolonizace

Lidská kolonizace se obvykle dělí na vnitřní (místní, např. mýcení lesů) a vnější. Příčinou kolonizace bylo zejména přelidnění a hledání či dobývání nové zemědělské půdy, budování vzdálených obchodních stanic a osad a konečně dobyvačná expanze zejména západoevropských států v novověku.

Jaké výhody plynuly evropským koloniálním velmocím z kolonií

Evropské státy prostřednictvím kolonií prosazovaly svoji politiku ve světě, získávaly zdroje surovin i odbytiště pro své výrobky. Významnou pohnutku ale představovala také snaha vyniknout nad ostatní, a posílit tak vlastní prestiž. Nejmocnější zemí tehdejšího světa byla Británie. Na konci 19.

Co znamenaly kolonie pro kolonizátory

Kolonie byla legitimní území příslušející té či oné evropské mocnosti využívaná (zneužívaná) jako zdroj surovin, lidské síly, ale i vlivu a poptávky. Zásadní změnu vlastně přinesla až druhá světová válka a vliv Spojených států (příznačně bývalé kolonie).

Kdo stál v čele kolonií

Nástup Anglie, Francie a Nizozemí v 17.

století dominovali evropskému kolonialismu jako novému jevu v evropských dějinách Španělé a Portugalci, situace se změnila po polovině 16. století s postupným nástupem dvou nových velmocí Anglie a Francie. Španělsko a Portugalsko si své kolonie nicméně udržely do začátku 19.

Kdo stál v čele kolonii

Nástup Anglie, Francie a Nizozemí v 17.

století dominovali evropskému kolonialismu jako novému jevu v evropských dějinách Španělé a Portugalci, situace se změnila po polovině 16. století s postupným nástupem dvou nových velmocí Anglie a Francie. Španělsko a Portugalsko si své kolonie nicméně udržely do začátku 19.

Kdy probíhala kolonizace

Jako velká kolonizace se označuje proces dobývání a osídlování nových zemědělsky využitelných poloh, který probíhal v Evropě od 11. až do 1. poloviny 14. století.

Kdo měl nejvíce kolonií v Africe

století dosáhlo britské impérium v Africe největšího rozsahu. Británie uznala hranice držav Portugalska a Angole a Mosambiku. Do první světové války si evropské mocnosti rozdělily celý africký kontinent, kromě Libérie a Etiopie.

Kdy skončil kolonialismus

Symbolickým počátkem dekolonizace bylo dosažení samostatnosti nejvýznamnější britské kolonie Indie v roce 1947. Během 50. let 20. století zasáhla vlna dekolonizace oblasti jižní Asie, a to především francouzské Indočíny.

Jak probíhala kolonizace

Průběh kolonizace

Kolonizace probíhala v několika etapách, během nichž se měnily příčiny obsazování cizího území, na postu nejrozsáhlejších a nejúspěšnějších koloniálních mocností se střídaly jednotlivé evropské země, docházelo k posunu chování k domorodým obyvatelům a náhledu na ně.

Co je hon na Afriku

V roce 1914 byly naopak formálně nezávislé pouze dva státy: Etiopie a Libérie. Přechod od neformální kontroly prostřednictvím obchodních stanic k formálnímu ovládnutí velkých území evropskými mocnostmi se nazývá jako hon o Afriku (angl. Scramble for Africa).

Jak se dělí Afrika

Běžné členění Afriky definované OSN uvádí pět základních regionů, a to Severní Afrika, Západní Afrika, Střední Afrika, Východní Afrika a Jižní Afrika.

Co odděluje Evropu od Afriky

Od Evropy ji odděluje Středozemní moře a nejblíže jsou k sobě oba kontinenty v Gibraltarském průlivu (14 km). S Asií je Afrika spojena Suezskou šíjí (120 km), jižně od Suezské šíje pak oba kontinenty odděluje Rudé moře.

Co odděluje Asii od Evropy

Hranice mezi Evropou a Asií:

Pohoří Ural, řeka Emba, Kaspické moře, pohoří Kavkaz, Černé moře, průlivy Bospor a Dardanely, Egejské moře.

Co je typické pro Evropu

Je to druhý nejmenší světadíl po Austrálii a Oceánii. Evropa má velmi členité pobřeží a je nejčlenitější ze všech světadílů. Délka pobřeží činí 37 000 km. Největší poloostrovy jsou Poloostrov Kola, Skandinávský, Jutský, Pyrenejský, Apeninský, Balkánský poloostrov, Peloponés a Krym.

Co odděluje Asii od ostatních kontinentu

Severní hranici země tvoří pobřeží Severního ledového oceánu, které je na východě Beringovým průlivem odděleno od Tichého oceánu. Beringův průliv odděluje Asii od Ameriky i Rusko od USA. Na severozápadě evropského Ruska Finským zálivem přechází do Baltského moře. Na jihu se rozkládá Černé moře.

Co ovlivňuje podnebí v Evropě

Na podnebí daného místa má nej- větší vliv jeho zeměpisná šířka, nadmořská výška, vzdálenost od oceánu a vliv mořských proudů. Evropa zasahuje do tří podneb- ných pásů severní polokoule. Oblast severní Evropy leží v sub- polárním podnebném pásu, který je přechodnou oblastí mezi pásem polárním a mírným.

Co je typické pro Asii

Pro Asii je typické dost nerovnoměrné rozmístění obyvatel, které je přirozeně dáno geografickými podmínkami největší světového kontinentu. Největší koncentrace obyvatel žije ve východní a Jižní Asii. Čína i Indie mají přes 1 miliardu obyvatel a ve snaze zamezit přelidnění v těchto zemích zavedla třeba Čína tzv.

Co má vliv na podnebí

Mezi hlavní faktory, které ovlivňují celoroční průběh teplot v určitém území, patří schopnost zemského povrchu a ovzduší pohlcovat nebo odrážet sluneční paprsky, schopnost teplo zadržovat, a také ho prouděním odvádět do jiných oblastí.

Jaké podnebí převládá ve střední Evropě

Převládá mírné přechodné podnebí a hustá říční síť.

Co odděluje Asii od ostatních kontinentů

Severní hranici země tvoří pobřeží Severního ledového oceánu, které je na východě Beringovým průlivem odděleno od Tichého oceánu. Beringův průliv odděluje Asii od Ameriky i Rusko od USA. Na severozápadě evropského Ruska Finským zálivem přechází do Baltského moře. Na jihu se rozkládá Černé moře.

Kde vzniká počasí

Změny počasí jsou způsobeny především zemskou rotací. Ohromné masy vzduchu a vody vlivem zemské rotace mají na severní polokouli tendenci pohybovat se ve směru hodinových ručiček. Na jižní polokouli se masy vzduchu a vody pohybují opačným směrem. Počasí je jedním jedinečným stavem atmosféry.

Jaký je rozdíl mezi klimatem a počasím

Počasí je stav atmosféry charakterizovaný souhrnem hodnot všech meteorologických prvků a atmosférickými jevy v určitém místě a čase. Podnebí (klima) je dlouhodobý charakteristický režim počasí, podmíněný energetickou bilancí, cirkulací atmosféry, charakterem povrchu a lidskými zásahy.