Čím dezinfikovat květináče?

Čím dezinfikovat truhlíky

Údržba truhlíku

Doporučuje se po sezóně, respektive před dobou vegetačního klidu, truhlíky (stejně jako ty obyčejné) vysypat, vypláchnout a vydezinfikovat – třeba Savem či vodou s přídavkem hypermanganu (běžně dostupný v lékárně).
Archiv

Jak vyčistit hliněný květináč

Pokud nemáme možnost získat dešťovou vodu, poslouží k čištění květináčů i voda s trochou octa (cca 10 ml octa na 1 litr vody). Abychom nevzhledným mapám předešli – pak nový hliněný květináč před použitím na několik hodin ponoříme do vody – nasákne tak vlhkost a nebude ji pak brát ze substrátu.

Jak vyčistit plastový květináč

"Oproti tomu plastový květináč můžete používat opakovaně stále dokola. Stačí ho vyčistit a umýt vodou, případně s přídavkem Sava, a víte, že je pro rostlinu v podstatě sterilní. Proto je starší plastový květináč vedle terakotového v tomto směru prostě v pohodě."

Jak skladovat květináče

Vhodné skladování prodlouží životnost

Velmi důležitá je však absence slunečního záření. Ač se květináče vyrábějí tak, že v sobě mají UV stabilizátory, ochrana nemusí být vždy stoprocentní. Pokud je skladujeme na slunečném místě, dochází k postupné ztrátě barvy. Ideální je skladování v tmavém sklepě nebo skříni.

Jak umýt květináče

Větší kýbl naplňte vodou a přilijte tak půl litru octa. Pak do vody květináče ponořte a nechte je tak klidně i dva dny. Ocet vykoná své a rozpustí i odolné vápenaté skvrny. Navíc díky octové lázni se zbavíte i případného zatuchlého zápachu.

Jak dezinfikovat záhony

Jak půdu vydezinfikovat

Obecně se dá říct, že na plochu velkou přibližně 10 m2 budete potřebovat asi půl kilogramu dusíkatého vápna. Vápno rozhodíte na ošetřovanou plochu a hráběmi opatrně zapravíte do země. Půdu je pak nutné pořádně zalít.

Čím natřít keramický květináč

Pokud vám stačí, je květináč bude mít barevný matový povrch, vystačíte si s balakrylem na venkovní použití – nejlépe je koupit bílý a k němu tónovací pasty. Barvy se snadno překrývají, takže plochým štětcem natřete celou nádobu, necháte zaschnou a pak můžete malým štětečkem malovat detaily.

Jak vylepšit plastový květináč

Stačí zakoupit drobná mozaiková sklíčka nebo nejrůznější barevné korálky. Na květináč keramický i plastový se dobře přilepí tavným lepidlem, pak vše přetřete spárovací hmotou, sklíčka vyleštíte a spárovku ještě vlhkou uhladíte dřevěnou špachtličkou nebo prstem.

Jak pěstovat cibuloviny v květináči

Na drenáž nasypte 8-10 cm kypré zahradní zeminy, nebo substrátu pro pokojové rostliny smíšeného s trochou písku, případně rašeliny. Na první vrstvu substrátu položte cibule tulipánů, hyacintů tak, aby v nádobě zbylo místo pro další vrstvu zeminy 15 cm silnou. Cibulky mohou být blízko sebe, ale neměly by se dotýkat.

Jak uchovat narcisy v květináči

Když listy zcela zežloutnou, cibulky vyjmeme, očistíme od substrátu a uskladníme na suchém místě, buď zabalené do novin, nebo zahrabané v písku. Na podzim je pak můžeme opět zasadit. Máte-li zahrádku, můžete narcisy po odkvětu zasadit přímo do záhonu a dále se o ně nestarat.

Co se starými květináči

Květináče můžete naplnit přírodním materiálem, nebo do něj zasadit své oblíbené květiny. Další skvělou možností je vytvoření zajíčka, který je v květináči. Zde si můžete prohlédnout inspirace na zajíčky z ponožek a rýže. Tyto dekorace z květináčů jsou skvělou dekorací a doplňkem interiéru.

Jak vydezinfikovat hlínu ve skleníku

Zeminu lze vydezinfikovat přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie, spory hub a plísní.

Co delat ve skleníku

Pokud už máte ve skleníku první zelené posly jara, snažte se zabránit přístupu mrazu. Sazenice v případě potřeby zakryjte netkanou textilií. Nebo si můžete pomoct topnými kabely. Pomalu začněte s větráním, abyste se vyhnuli plísním, ale dávejte pozor na nevyzpytatelné mrazíky.

Jak natřít květináč

Podklad musí být pevný, suchý, bez mastnot. Plochým štětcem naneseme vrstvu podkladové barvy s jemnou nebo hrubou strukturou. Asi po hodině ji můžeme přetřít. Než do květináč zasadíme rostliny, přetřeme ho vně i uvnitř bezbarvým akrylovým lakem.

Jakou barvou natřít květináče

Květináč svítící ve tmě

Postačí, když obyčejný květináč natřete speciálním lakem Taika Glow, který svítí ve tmě. Na květináč nejprve naneste podkladovou bílou barvu Optiva Colour. Dbejte na to, abyste vytvořili jednolitou plochu. Podpoříte tak výsledný svítící efekt.

Čím natřít květináč

Pro nátěr podkladu lze použít i výtvarné akrylové tmely nebo pasty, které na povrchu předmětu po zaschnutí vytvoří reliéfní strukturu.

Jak často Zalevat tulipány v květináči

Novinka! Audio článekZalévejte střídmě. Jednou až dvakrát za týden stačí.Zkontrolujte, jestli nezůstala voda v obalu květináče.Cibuloviny nemají rády příliš velké teplo.Nenechte je zcela vyschnout.Po odkvětu neodstraňujte suché listy, rostlinu častěji zalévejte a přihnojte ji.

Jak pečovat o lilie v květináči

Lilie můžete pěstovat také v květináčích

Ven lilie umístěte až bude teplo. Jelikož jsou lilie v nádobách háklivé na přemokření, doporučujeme dno květináče vysypat hrubým pískem nebo jemnějším štěrkem. Cibulky vysaďte do hloubky odpovídající velikosti cibule. Do jedné nádoby můžete vysadit 3 až 4 cibulky.

Co udělat s Odkvetlými narcisy v květináči

Jakmile narcisy odkvetou, odstřihneme stvoly s odkvetlými květy, ale ponecháme listy. Rostlinu už dále nezaléváme, jen ji necháme přirozeně zežloutnout.

Jak renovovat květináč

Staré a nehezké květináče omyjte a nechejte je důkladně vyschnout. Poté si připravte matné akrylové barvy a natřete květináče. Po zaschnutí barev na květináče naneste krakelovací lak, který nanášejte vždy jedním směrem. Po zaschnutí krakelovacílo laku….

Jak dezinfikovat skleník

Skla můžete umýt dezinfekčním prostředkem. Pokud máte skleník z polykarbonátu, nepoužívejte chemikálie, ale pouze mýdlovou nebo teplou vodu a určitě nic nezkazíte použitím octové vody (1–2 polévkové lžíce na litr teplé vody). Pokud máte ve skleníku nářadí, které si zde chcete přes zimu uschovat, umyjte je a osušte.

Co se dává do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Čím obarvit květináč

Lazury lze koupit v různých odstínech, které se dají dál vzájemně míchat, případně ředit a zesvětlovat vodou. K dostání je rovněž čirá lazura Pure. Tu můžeme tónovat malým množstvím akrylové barvy. Lazura zaschne při pokojové teplotě asi po čtyřech hodinách, přibližně za 12 hodin je dokonale suchá.

Jakou barvu použít na květináč

Když budete mít květináče v interiéru, můžete sáhnout po jakékoliv z interiérových barev, např. Finkolora Essence či Optiva Colour. Když si chcete svým obnoveným květináčem zkrášlit terasu či zahradu, použijte barvy, které odolávají povětrnostním vlivům, např. Finkolora Facade nebo Finngard Concrete.

Jak dlouho vydrží tulipány v květináči

Květináče s tulipány vypadají nejlépe jen jednu sezonu. V létě se totiž ohřívají, což podporuje tvorbu dceřiných cibulek, které mateřské cibuli ubírají energii.