Čím hasit elektřinu?

Čím se nesmí hasit elektřina

Jaký hasicí přístroj na co použít

vhodný nevhodný nesmí se použít!
Papír, dřevo a další pevné hořlavé látky Benzín, nafta, líh, ředidlo Elektrická zařízení pod proudem
Alkoholy Hořlavé plyny Lehké a hořlavé alkalické kovy
Cenné materiály (archivy) Látky prudce reagující s vodou (např. kyseliny)
Rostlinné a živočišné tuky a oleje

28. 8. 2008
Archiv

Jaký hasicí přístroj na elektřinu

POZOR! Nepoužívejte v uzavřených prostorech bez větrání – hrozí poškození Vašeho zdraví! Do Vaší domácnosti doporučujeme použít práškový hasicí přístroj ABC (tento je univerzální – dá se použít na pevné látky, kapaliny, plyny, elektřinu apod., nevýhodou je však jeho následné odstraňování).

Čím hasit elektrická zařízení pod proudem

Práškový hasicí přístroj je vhodný pro požáry třídy A, B a C. Může být použit proti požárům, kde jsou pevné látky, kapaliny a plyny. hořlavé plyny, benzín, nafta, oleje, pevné materiály, elektrická zařízení pod proudem, počítače, televizory a další elektronika pod proudem do 110 kV.
Archiv

Jaké jsou hasicí přístroje

Hasicí přístroje podle tříd požárů

A – pevné látky – vhodné jsou vodní, pěnové a práškové hasicí přístroje. B – hořlavé kapaliny – je možné použít pěnové, práškové a sněhové hasicí přístroje. C – plyny – používají se práškové a sněhové hasicí přístroje.

Jak se plní kouř v místnosti při požáru

Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.

Co nelze hasit vodou

Jsou nevhodné na hašení:Hořlavých kapalin nemísících se s vodou jako benzín, motorová nafta, minerální oleje, líh, ředidlo,…).Hořlavých plynů a k hašení látek, materiálů a zařízení, kde je nebezpečí škod promáčením vzhledem k cennosti.

Co se nesmí hasit vodou

VODNÍ HASICÍ PŘÍSTROJE

Nesmí se používat na elektrická zařízení pod napětím, na požáry látek o velmi vysoké teplotě, špatně hasí hořlavé kapaliny ropného původu. Jejich náplní není chemicky čistá voda, ale voda s příměsemi pro zlepšení snášivosti nebo mrazuvzdornosti.

Čím hasit motor

Skupiny hořlavých látek

věc, situace je vhodné hasit
motorová vozidla, tuky, mazadla, asfalt, dehet PHP práškový hasící přístroj
dřevo, sláma, papír, pevné organické látky, líh vodní hasící přístroj
archívy, knihovny, svazky papíru, hořlavé kovy, textil PHP práškový hasící přístroj

Čím hasit benzín

Třída B – požáry kapalin nebo látek, které přecházejí do kapalného skupenství (např. barvy a laky, benzin, nafta, dehet, oleje, ředidla, aceton, vosky, asfalt, pryskyřice, mazadla). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje pěnové, práškové a halonové.

Čím hasit sypké materiály

Práškový přístroj je určený pro hašení tříd A, B, C, D, včetně pevných látek kromě sypkých hmot. Dobře hasí zejména požáry hořlavých kapalin a hořlavých plynů a speciální typy prášku i požáry některých lehkých kovů.

Co dělat když začne hořet

Základní věc je, že je třeba se jej ihned pokusit uhasit. Když ale člověk nezvládne uhasit požár vlastními prostředky, je nutné, aby okamžitě zavolal na hasiče, tedy linky 112 nebo 150. Následně je třeba opustit místnost, kde k požáru dochází, a uzavřít dveře tak, aby se zpomalilo jeho šíření.

Co delat kdyz hoří Elektrospotrebic

Nejdříve je třeba vypnout přívod elektrického proudu – jističem nebo hlavním vypínačem, případně vytáhnout vadný přístroj ze zásuvky. Někdy i to stačí, aby požár sám uhasl, zvláště když se projevoval hlavně jiskřením a kouřem. Potom posuďte, jak je požár velký a jestli ho sami zvládnete uhasit.

Jak spravne hasit

Zásah hasicím přístrojem při požáru je nutno provádět vždy po směru větru a vystřikující proud hasiva musí směřovat vždy do ohniska požáru, přičemž je nutno neustále postupovat za požárem. Postupujte tak, abyste proudem hasiva nepřenesli plameny na nežádoucí místa, nebo se při používání vodních přístrojů neopařili.

Jakou vodou hasí hasicí

Pyrocool patří z chemického hlediska do skupiny neionogenních smáčedel. Používá se ve formě 0,4% vodného roztoku ve vodě k hašení požárů tříd A, B i C. Je hasební látkou s vysokým ochlazujícím účinkem a umožňuje razantní zásah při současné zvýšené ochraně zasahujících hasičů.

Co hasit vodou

Jsou vhodné na hašení:

Voda hasí přímo „u zdroje“, likviduje i žhnutí, které je s hořením pevných látek prakticky téměř vždy spojeno. Další pevné hořlavé látky (papír, uhlí, textilie, guma) a pouze v nutosti použitelné k hašení menších množství hořlavých kapalin mísících se s vodou jako líh, éter apod.

Čím hasit hořlavé plyny

Čím hasit plyny Přestože u požárů třídy C lze použít suchý práškový hasicí přístroj, jedinou bezpečnou metodou ke zvládnutí je většinou uzavření přívodu plynu.

Jak uhasit zásuvku

Hasicí přístroj nebo sprej – vhodný hasicí přístroj nebo sprej by měl být v každé domácnosti, abyste mohli požár podchytit v jeho počáteční fázi. Pro domy a byty je nejvhodnější práškový hasičák a do garáží pěnový.

Jak se při požáru plni kour

Ve vzduchotechnických potrubích se pro zabránění šíření kouře využívají kouřové klapky, které se při vzniku požáru samočinně uzavřou a brání tak šíření požáru.

Co nesmíme hasit vodou

Hasicí přístroj má mnohem větší účinnost hašení než obyčejná voda. Vodou nesmíte nikdy hasit elektrická zařízení pod napětím nebo hořící olej na pánvi!

Proč nehasit olej vodou

Každá normální vodní kapka, která se ponoří do tohoto vřícího tuku, zvětší rázem svůj objem 1700 krát, tzn. exploduje a rozhodí hořící tuk z vany do celého prostoru. V domácnosti je nejlepší způsob hašení zamezením přístupu vzduchu např. přehozením mokré utěrky přes pánev nebo zakrytím pánve pekáčem.

Co delat kdyz zacne horet sporak

Když voda exploduje v olejiPřiklopením pokličky na pánev, kde se zamezí přívodu vzduchu k plamenům, a ty tak uhasnou.Namočenou utěrkou nebo hadrem do studené vody. Tu pak přes pánev přehodit, i tím se zamezí přístupu kyslíku k ohni.Profesionálním řešením je přiložení speciální hasicí deky.

Jak se plní kouř v místností při požáru

Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.

Co dělat když hoří olej

Je třeba ihned vypnout zdroj tepla a celou pánev zakrýt pečícím plechem nebo dostatečně velkou poklicí (je možné použít i navlhčenou utěrku). Tím se zamezí přístupu vzduchu k plamenům a oheň se během chvilky sám udusí. Nikdy se nesmí hořící olej hasit vodou!

Jak uhasit hořící troubu

Pak do trouby hodíme velký hadr namočený ve vodě. Tím se pokusíme požár přidusit. Pokud se to daří, namočíme ještě jeden hadr a hodíme ho na první. Teprve teď můžeme troubu nechat rozevřenou chladnout.

Co dělat v případě požáru

Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.