Čím hnojit gazánie?

Jak přezimovat gazánií

Pokud se rozhodneme nechat gazánie přezimovat a uchovat je do příštího roku, vyryjeme rostliny i s balem, které obalíme do novin a přesadíme je do větší nádoby nebo do přepravky. Takto připravené rostliny umístíme na místo, které má dost světla a teplotu, jež neklesá pod 5 °C, ideálně se pohybuje mezi 5-10 °C.

Jak zalévat gazánie

Gazánie nejsou náročné na zálivku. Pokud občas zapomenete, nevadí jim to. Doporučujeme zalévat vždy ráno. Přes den tak rostlinky oschnou.
Archiv

Kdy dát gazánie ven

Rostliny vysazujte ven až po „zmrzlých“, raději až koncem května. Plně osluněná lokalita je pro pěstování podmínkou, doporučujeme lehčí, dobře propustnou půdu. Gazánie mají nižší vzrůst (20- 25 cm), vysaďte je proto na okraj smíšeného záhonu. Jedna rostlina je krásná, skupina rostlin ale lépe vynikne.

Jak dlouho klíčí gazánie

Semena při výsevu nezasypávejte, pouze jemně zatlačte do prosátého výsevního substrátu, světlo podporuje klíčení. Při teplotě 18 °C semena vyklíčí za 7 až 10 dní.

Jak rozmnožit gazánie

Gazánie se dříve množily vegetativně z matečných rostlin, které se zimovaly ve studeném skleníku. Dnes se nejčastěji vysévají. Semena gazánií jsou celkem velká a klíčí dobře, vlastní sazenice si zvládne vypěstovat i začátečník. Osivo vyséváme v březnu do truhlíčku za okno nebo do skleníku či pařeniště.

Jak dlouho kvete gazánie

Kvete: Kvete od června do srpna. Použití: Hodí se jak do skalek, tak do okrasných nádob a truhlíků.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jak šít gazánie

Množení gazánií

Semena gazánií jsou celkem velká a klíčí dobře, vlastní sazenice si zvládne vypěstovat i začátečník. Osivo vyséváme v březnu do truhlíčku za okno nebo do skleníku či pařeniště. V průběhu růstu rostlinky nejlépe dvakrát pikýrujeme. Na stanoviště předpěstované sazenice vysazujeme až po patnáctém květnu.

Jak vypadá gazánie

Gazánie je 20 – 30 cm vysoká letnička. Tvoří růžici přízemních listů. Krátké stonky nesou výrazně zbarvené květy jsou složeny z dlouhých jazykovitých květních lístků s tmavým středním terčem. Květy jsou poměrně velké až 12 cm, mohou nést bílou, oranžovou, žlutou nebo růžovou barvu.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Kdy použít keramzit

Hlavním kouzlem keramzitu je jeho velmi snadné použití. Můžeme jej využít při hydroponii, jako účinnou drenáž do spodní části květináče nebo jako jednoduchou dekoraci na povrch substrátu v květináčích, truhlíkách, korytech nebo dokonce i k mulčování na záhonech.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů.

Co nasadit do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Na co je dobrý keramzit

Keramzit se používá jako výplň do hydroponických nádob, k dekoračnímu zakrytí substrátu na povrchu květináčů a také jako aranžérská pomůcka k ukotvení umělých rostlin apod. Při pěstování kaktusů a sukulentů účinně funguje jako drenážní vrstva pro zamezení uhnívání kořenů.

Jak udělat Drenaz do květináče

Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Co pouzit jako Drenaz

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Co použít jako drenáž

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Co se dává do truhlíku

Základem je správná nádoba, substrát, hnojení, vysazení i volba květin. Většina rostlinek, které se vysazují do truhlíku, vyžaduje přímé sluneční paprsky. Ty nejvíce potřebují petúnie, surfínie, gazánie nebo pelargonie. Kromě nich i spousta dalších balkónových rostlinek.

Co nasadit do truhliku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Na co se používá keramzit

Keramzit a jeho využití ve stavebnictví

Je ideální jako vyrovnávací a izolační podsyp pod suché sádrokartonové podlahy, pro izolační zásypy střech, zásypy energovodů, filtrační zásypy, geotechnické aplikace a další účely.

Jak často zalévat petúnie

Na slunečných místech je nejlepší zalévat každé dva dny. Tam, kde je stín, zalévejte méně, aby nedošlo k přelití a následné hnilobě kořenů. Rostliny jako takové jsou značně odolné proti suchu, pokud je pěstujete na záhonech.