Čím hnojit hrušně?

Jak se starat o hrušeň

Hrušeň patří společně s jabloněmi mezi ovocné stromy náročnější na výskyt dusíku. Mezi další živiny potřebné pro správný růst stromu, a které jsou potřeba doplňovat, patří fosfor a draslík. Mezi tradiční, běžně dostupná hnojiva, která nám zajistí dostatek živin, patří NPK, či Cererit (na jaře, a v první polovině léta).
Archiv

Jak se zbavit rzi Hrušňové

odstranění zduřelých větviček s deformacemi, likvidace rzivosti systémovým postřikem. Na rez hrušňovou jsou účinné postřiky proti strupovitosti jádrovin, jako je Scala, Champion nebo souprava Zdravé jablko plus. Prodej dříve používaných přípravků Dithane, Discus a Polyram již byl bohužel v Česku ukončen.

Jak dlouho roste Hruška

Hrušeň začíná plodit zhruba 3 – 4 roky po výsadbě a plodí podle podnože 15 – 25 let. Hrušně rozdělujeme podle odrůd na druhy stolní a druhy určené k zavařování. Obvykle pro stolní druhy platí, že jsou více šťavnaté, zatímco druhý druh je spíše sušší a pro přímou konzumaci se proto příliš nehodí.

Proč hrušeň neplodí

Jde o nemoc zvanou rez hrušňová neboli rzivost hrušně (Gymnosporangium sabinae), která ničí stromy. Při silném napadení hrušně viditelně chřadnou a pokud vůbec zaplodí, bývají deformované i plody. Rzi jsou cizopasné houby, které se přiživují na mnohých rostlinách.

Co zasadit pod hrušeň

Co vysadit pod ovocný stromTřezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá

Kdy přesazovat hrušně

Ovocné stromy se vysazují v době vegetačního klidu, který nastává koncem října a trvá zhruba do konce dubna. Samozřejmě se nesází, když půda promrzne, podle tuhosti zimy tak jejich výsadba obvykle připadá na říjen až listopad, na jaře pak na březen a duben.

Jak se zbavit rzi Hrušňové největšího nepřítele hrušní

Možná je i chemická ochrana hrušní fungicidním postřikem (např. Horizon, Score a jiné) v době před začátkem kvetení. Za vlhkého počasí je pak třeba postřik rzi hrušňové po týdnu zopakovat a poté znova po odkvětu. Současně je dobré provádět i postřik jalovců.

Kdy se stříhá Hruška

Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.

Kdy jsou zralé hrušky

Kdy sklízet Golden, Rubín, Bohemia a další odrůdy

Název odrůdy Plod Konzumní zralost
'Rubín' červený, velký listopad až březen
Letní hrušně
'Clappova' žlutavě zelený, velký polovina srpna až září
'Laura' zelený, velký ihned

Kdy začíná plodit svestka

Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let. Plody jsou obvykle oválné nebo kulaté a mají ojíněnou slupku.

Kdy kvetou hrušky

Kvete od dubna do května. Bílé květy s obvejčitými korunními plátky se nacházejí po 3–9 v chocholících. Většina odrůd pěstovaných u nás je cizosprašných a k opylení je potřeba pyl z jiné odrůdy.

Jak hluboko zasadit hrušeň

Na jaře může být půda prohřátá, ale jen povrchově. Ovocný strom se však sází do hloubky třeba 40 centimetrů a zjara bývá zemina v této vrstvě ještě velmi studená, zato po létě má příjemnou teplotu. Pozor dejte na meruňky a broskvoně: ohlídejte, aby teplota půdy byla alespoň 10 °C.

Jak přesadit vzrostlý smrk

Na novém stanovišti předem vykopeme dostatečně velkou jámu, jejíž dno zryjeme. Před sázením zaplavíme jámu asi do poloviny vodou a po vsáknutí vysazujeme tak hluboko, jako dosud dřevina rostla. U starších je důležité dodržet při sázení i stejný směr ke světovým stranám. Po správném usazení obsypeme bal humózní zeminou.

Co způsobuje rez

Rez (ženský i mužský rod) je červenohnědý povlak, který se tvoří na povrchu železných a ocelových předmětů. Povlak tvoří hydratovaný oxid železitý (Fe2O3·nH2O), případně FeO(OH), Fe(OH)3, které vznikají účinkem vlhkého prostředí a kyslíku.

Jak se stříhá Hruška

Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Jak stříhat starou hrušku

Letní řez – je velmi důležitým řezem u všech jádrovin, tzn. jabloní i hrušní. Při letním řezu odstraňte všechny křižující se větve, větve rostoucí směrem do koruny, a větve, které korunu zbytečně zahušťují. Zakraťte větve, u kterých chcete podpořit plodnost.

Jak se pozná zralá hruška

Pokud se stopka od větvičky oddělí snadno, je plod zralý.

Na konci stopky se již vytvořila korková vrstva mrtvých buněk, která má plod i se stopkou od mateřského stromu oddělit. Poté lze jablka a hrušky sklízet česáčkem bez toho, abychom zároveň trhali větévky, často i s pupeny, které jsou zárodkem příští úrody.

Proč padají hrušky

Pokud naše ovocné stromy trápí nedostatek dusíku, jeho listy budou zespoda žlutozelené, plody budou značně menší a ve velké míře začne opadávat dříve, než stihne dozrát. Pokud bude naše stromy trápit nedostatek fosforu, listy budou zvláštně bledé, ovoce malé a také velmi rychle opadá.

Proč neplodí švestky

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Jak hluboko se sází švestka

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Kde zasadit hrušeň

Hrušně jsou druh vhodný do teplých a středních poloh, mají vyšší nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé.

Jak správně zasadit hrušeň

Hrušně jsou druh vhodný do teplých a středních poloh, mají vyšší nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé.

Kdy je vhodné přesadit smrk

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Kdy se stříká hrušeň

První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu. Další tip na postřik je využití prostředků Tilt nebo Rombus Trio v koncentraci 1 ml/2, postřik 3× po odkvětu s rozestupem caca 2 týdnů.

Jak a kdy stříhat hrušeň

U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst. Zimní řez hrušně se nesmí provádět při teplotě nižší než -8 °C, mráz by mohl poškodit obnažené pletivo.