Čím hnojit kapradiny?

Jak se starat o kapradin

Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.
Archiv

Jak zachránit uschlé kapradí

Pokud začnou listy kapradiny na koncích žloutnout a poté hnědnout, může to být signál, že je rostlina příliš mokrá. V takové situaci můžete zkusit trochu uvolnit horní vrstvu půdy pomocí klacku, přičemž dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny, a pak musíte počkat, až substrát vyschne.

Jak se zbavit kapradí

host – 2.71 () Pokud by šlo změnit mikroklima, kapradí by samo vymizelo. Má rádo stín a vlhko, takže pokud se místo prosvětlí, případně odvodní, nebude se mu tam dařit. Vápno by také mělo pomoci, kapradí vyžaduje kyselou půdu.

Jak se Presazuje Kapradi

Jak přesadit kapradiny Abychom snížili riziko poškození kořenů a usnadnili si manipulaci při přesazování, je vhodné rostlinu předem hojně zalít. Poté si vezměte nůž a uvolněte jim dokola substrát od květináče. Uchopte rostlinu těsně nad zeminou, otočte nádobu dnem vzhůru a rostlinu vyjměte.

Kdy stříhat kapradiny

Staré listy kapradin stříháme až tehdy, když se na jaře objeví nové výhony. Suché listy chrání zranitelnou část rostliny před mrazem a chladným počasím jako přirozený mulč.

Co symbolizuje kapradí

Kapradí je ohnivý symbol čistoty Ducha, vládne mocnými uzdravujícími silami. Lidově jej nazývají Perunův Květ. Věří se, že je schopen odhalit v zemi skryté poklady, splnit přání. Ve skutečnosti dává člověku možnost odhalit Duchovní síly.

Jak často zalévat kapradiny

Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Rosení listů kapradinám velmi prospívá.

Jak kvete kapradí

Ve skutečnosti není kapradí kvetoucí rostlinou. Existuje i názor, že se mýtus opírá o skutečnou realitu a pokoušeli se v minulosti křížením rostlin kvetoucí kapradinu vyšlechtit. Některé kvetoucí rostliny vypadají jako kapradí, a některé dokonce kvetou pouze v noci.

Kdy sazet Kapradi

Jelikož se kapradiny prodávají v nádobách, můžete je teoreticky vysadit kdykoli. Nejlepší dobou je však jaro, protože rostliny pak mají až do zimy dostatek času, aby zakořenily a zesílily.

Jak se mnozi kapradina

Kapradiny snadno namnožíte na jaře dělením trsů. Pokud budou mít dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký starý trs bývá někdy obtížné – můžete si opatrně pomoci i nůžkami či pilkou. Kapradiny lze množit i výtrusy.

Jak se rozmnožují kapradiny

Rozmnožování Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů uložených ve většině případů na spodní straně listů kapradin. Většinou u více vyvinutých je chrání ostěra. Když praskne, výtrusy se roznesou do okolí a vyklíčí v prokel.

Jak zalévat kapradiny

Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Rosení listů kapradinám velmi prospívá.

Jak pěstovat kapradí na zahradě

V zahradě vyžaduje mírně kyselou, vlhkou půdu. Ideálním stanovištěm jsou okraje jezírek, kde podezřeň obsadíme mechem. Pokud ji chceme pěstovat ve skupinách, vykopeme jámu, vyložíme ji fólií a naplníme kyselou rašelinou. Najdeme polostinné místo, pokud má ale dost vláhy, snese i přímé slunce.

Co kombinovat s kapradinami

Kapradiny kombinujte s rostlinami, které mají podobné nároky na světlo a zálivku.Bohyšky: Bohyšky jsou tradičními společníky kapradin.Srdcovky: Srdcovky jsou zajímavým doplňkem ke kapradinám.Plicníky: Plicníky jsou trvalky s nádhernými květy a atraktivními listy, které se skvěle kombinují s kapradinami.

Co zasadit ke kapradinám

Výborně se kapradiny hodí k bohyškám – v tomto společenství vynikne kontrast jejich hladkých listů v různých odstínech zeleně k mnohotvarým kapradinám. Velmi dobře vypadají kapradiny ve společenství lilií, těch ale vysaďte více kusů, mnohem lépe to působí.

Kdy je dobře sadit kapradiny

Nejlepší dobou je však jaro, protože rostliny pak mají až do zimy dostatek času, aby zakořenily a zesílily.

Jak rychle rostou kapradiny

Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.

Jak vyrůstají mladé listy kapradin a proč

Oddenek se podzemí větví a rozrůstá a tím se kapraď rozšiřuje do okolí. Listy mají zvláštní nálevkovité uspořádání, aby dešťová voda stékala do nálevky k nejmladší části oddenku a dostatečně zásobila rostlinu vodou. Mladé listy vyrůstají z oddenku nejprve spirálovitě stočené, což je chrání z počátku před poškozením.

Co potrebuje kapradina

Stanoviště: Potřebuje vlhký vzduch, teplo a ochranu před přímým sluncem, nejlépe se mu daří v teráriu. Teplota by měla být 16 °C, letní maximum 24 °C. Zálivka a hnojení: Kořeny musejí být stále udržovány ve vlhku. V létě zalévejte tak, aby substrát nevyschnul, v zimě 1x týdně.

Kdy rostly největší kapradiny

Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly.

Jak rozeznat kapradiny

Na rozdíl od přesliček a plavuní jsou u kapradin listy velmi dobře vyvinuté, většinou složené. Když listy raší, jsou zpočátku stočené do spirály. Výtrusnice se tvoří na spodní straně listů. Podle tohoto znaku kapradiny bezpečně rozeznáme od ostatních rostlin.

Kdy rostly nejvetsi kapradiny

Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly.