Čím hnojit Lobelku?

Jak zalévat Lobelku

Aby lobelky bohatě kvetly, potřebují pravidelnou závlahu. Nesmí jí ale být moc, protože by jim pak uhnily kořínky. Nejlepší je tedy zalévat v okamžiku, kdy hlína svrchu oschne. Kvůli poměrně vysoké citlivosti na přemokření se nebude lobelkám dařit v samozavlažovacích truhlících.
Archiv

Jak seříznout Lobelku

Po prvním odkvětu je vhodné rostliny seříznout o 1/3, čímž podpoříme další kvetení, které přetrvává zhruba do začátku října (dle počasí). Zálivka: Zálivku vyžaduje poměrně vydatnou, ale nesmí se ulít. Z pohledu zálivky je třeba nechat lobelku občas jemně vyschnout, nedávejte ji tedy do samozavlažovacích truhlíků.
Archiv

Jak šít lobelky

Výsev a výsadba

Musíme být trpěliví, protože semena klíčí dlouho. Až budeme rostlinky pikýrovat, sesadíme je do trsu po 5 rostlinkách do humózní lehčí půdy. V půlce května je vysadíme ven do sponu 25 x 15 cm. Lobelky mají rády slunečné stanoviště, na kterém bohatě kvetou.

Jak množit Lobelku

Množení: Letničky množíme semeny. Vytrvalé druhy množíme na jaře dělením trsů nebo v létě řízkováním.
Archiv

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Kdy dát lobelky ven

Až po zmrzlých, jako každý rok.

Jak dlouho kvetou lobelky

Tyto vysoké lobelky dorůstají výšky mezi 80 až 100 cm. Například Lobelia fulgens kvetoucí šarlatově červenými květy od června do září má velmi zajímavé nejen květy, ale i listy. Ty přecházejí z tmavě zelené barvy až do červené.

Kdy sázet Lobelku

Na konečné stanoviště se lobelky vysazují po odeznění přízemních mrazíků cca od poloviny května. Předpěstované rostliny kvetou od června až do příchodu prvních mrazíků.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jak dlouho Klici Lobelka

Vysévání lobelky

Semínka klíčí cca po týdnu. První dny udržujeme substrát vlhký pod mikrotenovým sáčkem nebo sklem. Po vzejití lobelky dvakrát přepichujeme – vždy trs několika rostlinek. Dobrou pomůckou je vysévat semínka lobelky do sadbovače po cca 10 kusech, čímž se vyhneme pracnému přepichování.

Kdy dát Lobelku ven

Do venkovního prostředí je umisťujeme až, když už nehrozí mrazíky, zpravidla v druhé polovině května po "zmrzlých". Lobelky pravidelně zavlažujeme poté, co povrch zeminy lehce oschne. Pozor na to, abychom rostliny nezalévali až moc. Kořínky by začaly zahnívat.

Jaké balkonové květiny na přímé slunce

Balkonovky a letničky na přímé slunceGazánie. Mezi milovníky slunce patří gazánie, které svými květy připomínají kopretiny.Muškáty. Kdo by neznal muškáty, neboli pelargonie!Begónie.Aksamitníky.Petúnie, surfínie a minipetúnie.Verbeny.Vějířovky.Trvalky do truhlíků na přímé slunce.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Co vysadit na plne slunce

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jak často zalévat petúnie

Na slunečných místech je nejlepší zalévat každé dva dny. Tam, kde je stín, zalévejte méně, aby nedošlo k přelití a následné hnilobě kořenů. Rostliny jako takové jsou značně odolné proti suchu, pokud je pěstujete na záhonech.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů.

Kdy použít keramzit

Hlavním kouzlem keramzitu je jeho velmi snadné použití. Můžeme jej využít při hydroponii, jako účinnou drenáž do spodní části květináče nebo jako jednoduchou dekoraci na povrch substrátu v květináčích, truhlíkách, korytech nebo dokonce i k mulčování na záhonech.

Co dát do truhliku na slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co vysadit na slunné místo

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jak hnojit petúnie

Hnojení: Petunie mohou být hladové po živinách, proto je dobré je pravidelně hnojit. Použijte rovnovážný hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík (NPK) podle doporučení výrobce. Vhodným příkladem takového hnojiva je hnojivo Hnojík. Můžete ho aplikovat formou zálivky, nebo rovnoměrným rozprášením kolem rostliny.

Kdy hnojit petúnie

Petúnie patří mezi nejnáročnější krásky na našich zahradách. Málokdo ví, že první dávku hnojiva by měly dostat už dva týdny staré sazeničky. Následně jim vyhovuje hnojení 1-2x týdně (podle přípravku). Zpočátku preferují zejména dusík, později je pro tvorbu poupat a květů důležitý spíše draslík a fosfor.

Jak udělat Drenaz do květináče

Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.

Čím osadit truhlíky na léto

Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia 'Illumination White'), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare 'Goldtaler'). Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin.

Jaká zelenina nepotřebuje slunce

Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.