Čím hnojit macešky?

Čím hnojit Macesky

Kvetení macešek lze prodloužit krmením rostlin hnojivy pro kvetoucí rostliny bohatými na fosfor a draslík. Nejlepší je použít pro balkonové květiny tekutá nebo rozpustná hnojiva, která vám umožní kombinovat hnojení se zaléváním.

Jak Rozmnozit macešky

Na záhon nebo do truhlíku dáme substrát na množení do výšky ¾. Pokropíme a poházíme semínky (ta je lepší koupit) a jemně zasypeme zeminou. Semínka vyklíčí do 14ti dnů v případě, že nevyschly, proto často kropte. Pokud chcete přesazovat nebo množit trvalky, které jsou již dávno odkvetlé, můžete také v červnu.

Jak se starat o Macesky

Macešky milují úrodnou zeminu, vláhu, ale také přistínění, proto je nevysazujte na přímé slunce, ale nejlépe do polostínu stromů. Víceleté macešky vyžadují zálivku dokonce i v zimě, pokud je suchá a zrovna nemrzne. Na zimu je přikrýváme chvojím a i s nádobami zakopáváme do země, pokud nejsou na volném záhonu.
Archiv

Co s Odkvetlou maceškou

Pokud odkvete hlavní vlna květů a rostliny začínají mírně zasychat, sestřihneme je na výšku 5-7 cm a pravidelně zaléváme. Violky obrazí a budou opět bohatě kvést.

Kdy zasít semínka macešek

Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. Macešky skvěle snáší i přesazování v době květu.

Jak dlouho vydrží macešky

„Tyto rostliny můžeme brát jako jedny z prvních poslů jara a není třeba se bát, že nám hned odkvetou. Macešky totiž nakvétají průběžně, zhruba po dobu půl roku.

Jak přezimovat macešky

Macešky dokáží přezimovat venku na záhoně, ale přesto je lepší je zakrýt. Přes zimu se macešky přikrývají chvojím, v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země. Na jaře opět krásně rozkvetou.

Jaký substrát pro macešky

Pro macešky je ideální substrát mírně kyselý, ale to jsou až na určité speciálky skoro všechny rašelinové zeminy. Při výsadbě použijeme raději než lehký, vzdušný a písčitý substrát zeminu o trošku těžší. Ta totiž lépe drží vodu a živiny, což macešky preferují.

Kdy dát macešky v truhlíků ven

Doba výsevu záleží především na tom, kdy potřebujeme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout.

Jak casto Zalevat macešky

Zaléváme podle potřeby, nutné je to zvláště v období sucha. Přihnojujeme 3-4x do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny, půdu občas nakypříme. Macešky nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Upřednostňují stanoviště v polostínu.

Proč macešky vadnou

Co s maceškami doma

Zaléváme pod listy, podle potřeby, nejlépe, když poklesá napětí vody v listech, začínají jemně vadnou. Mnoho vody a voda v misce je při nízkých teplotách pro rostliny hrobečkem. Začnou jim zahnívat kořeny.