Co delat aby kvetla orchidej
V kvetení rostlinku podpoříte tak, že po odkvetení posledního květu uštípnete stonek těsně nad třetím očkem od základního klasu. Některé rostliny však není potřeba ani zaštipovat a zanedlouho vyženou na stonku nové květiny. Po takovém druhém kvetení už dopřejte orchideji odpočinek a květní stonky odstřihněte.
Archiv
Čím přihnojovat orchideje
Orchideje budeme hnojit tekutým hnojivem, které můžeme použít jak v běžné zálivce, tak formou postřiku na listy. Pro tento účel osobně používám Hnojivo pro orchideje, které kromě vlastních živin obsahuje ještě různé pomocné látky, jako například výtažky z hnědých řas, či některé aminokyseliny.
Kdy se hnojí orchideje
Stačí, když s hnojením opět začnete na jaře, kdy rostliny obnovují růst a také v období, kdy zakládají květy. Některé druhy jako Dendrobium či Cattleya mají navíc v zimě klidový režim, proto se teď nehnojí vůbec. Hnojit byste neměli ani orchideje, jež celoročně dostávají zálivku z odstáté městské vody.
Jak Vykvest orchidej
Po odkvětu
U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.
Jak zachránit umírající orchidej
Listy orchidejí se mohou začít vrásčit kvůli nepravidelnému zavlažování. V takovém případě byste měli květináč ponořit do nádoby s teplou vodou na 40–60 minut, ale tak, aby se voda nedostala do kontaktu s paždím listů. Je důležité zajistit orchideji dobré osvětlení. Zlepšením fotosyntézy můžete rychle obnovit květinu.
Jak nastartovat orchideje
Hodně pomůže i živný roztok. Orchideji prospěje, když ji jednou za týden až jednou za deset dní ponoříte na pár minut do kbelíku s odstátou vodou. Do zálivky přidejte jednou za dva týdny hnojivo pro orchideje, které obsahuje vše, co rostlina potřebuje pro svůj růst a bohaté kvetení.
Jak hnojit Phalaenopsis
V období růstu aplikujte jiné hnojivo než v období květu
Na 1 litr vody 0,5–1 mililitr hnojiva bez ohledu na to, co se praví v návodu na lahvi. Doporučuji zakoupit v lékárně stříkačku na 2 mililitry a pečlivě odměřovat. Takto slabou koncentrací lze hnojit v každé druhé zálivce, to znamená zhruba jednou za 14 dní.
Jak zregenerovat orchideje
Přesazenou orchidej doporučujeme zhruba týden nezalévat a další 2–3 týdny jen velmi mírně, aby se kořeny zregenerovaly a nezačaly plesnivět. Po měsíci, až rostlina v pořádku zakoření, můžete pro bohatý květ cca každých 14 dní přihnojovat. Místo kupovaného substrátu na orchideje je můžete přesadit do kokosových čipsů.
Jak obnovit orchideje
Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.
Jak se zalévají orchideje
Kdy zalévat orchidej Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou.
Jak Zaštípnout orchidej
V kvetení rostlinku můžete také podpořit tím, že po odkvetení posledního květu uštípnete stonek těsně nad třetím očkem od základního klasu. Některé rostliny však není potřeba ani zaštipovat a zanedlouho vyženou na stonku nové květy. Po takovém druhém kvetení už dopřejte orchideji odpočinek a květní stonky odstřihněte.
Jak oživit starou orchidej
Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.
Jak zalévat orchidej v květináči
Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.
Jak často se mají zalévat orchideje
Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou. Tu můžete získávat i díky vysokovýkonnému čerpadlu do sudu, kterým pohodlně naplníte barely různých objemů.
Čím čistit listy orchideje
Na čištění listů použijte banánovou slupku
Použít ale můžete také pivo, ale dejte pozor, aby již bylo bez bublinek. Pivo můžete také nalít do rozprašovače, lépe se s ním bude pracovat. Vatový tampon můžete namočit také do obyčejného mléka, což se hodí hlavně pro orchideje.
Jak moc Zalevat orchideje
Kdy zalévat orchidej Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících.
Jak moc zalévat orchidej
Druhy orchidejí, které jsou tolerantní k suchu, což je např. cattleya, potřebují vodu zhruba jednou týdně. Ostatním druhům dodejte zálivku jednou za čtyři až pět dnů. Pro všechny orchideje platí, že musejí být vyschlé, abyste je mohli znovu zalít.
Jak zalévat orchideje v květináči
Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.
Jak oživit orchideje
Orchidej pravidelně roste
Nalijte do něj měkkou či dlouho odstátou vodu. Pokud budete mít přístup k dešťové vodě, můžete použít i ji. Roste s ní uvadající rostlinku zhruba pětkrát denně. Pokud postrádá kořeny a byla přesazena do nového substrátu, potřebuje vláhu a vlhkost, aby se zase vzchopila.
Proč má orchidej lepkavé listy
Lepkavé kapičky na spodní straně listů většinou ohlašují nepřítele – sladkou látku (tzv. medovici) totiž vylučuje savý hmyz, který naši rostlinku přepadl. Jedná se většinou o štítenky či červce, ale i o další nezvané hosty. Nezbývá nám tedy, než květinu ošetřit.