Čím hnojit česnek a cibuli
Horticerit – hnojivo pro cibuli a česnek se používá zejména pro základní hnojení před výsadbou, ale je vhodné i pro přihnojování rostlin v průběhu vegetace. Používá se pro cibuli a česnek, lze použít i pro okrasné cibuloviny. Dávkování: Doporučená dávka hnojiva je 30-70 g/m2.
Čím se hnojí česnek
Při přípravě půdy na podzim před výsadbou je podle stavu živin v půdě a dle předplodin možné aplikovat vícesložková hnojiva (NPK, Cererit apod.). Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách.
Jak často hnojit česnek
První hnojení česneku tedy provádíme při přípravě půdy před výsadbou. Pokud jsme vysazovali česnek na podzim, opakujeme hnojení Hnojíčkem v jarním období . Následně je možné přihnojovat podle potřeby . Poslední přihnojení se doporučuje asi čtyři týdny před sklizní .
Co potřebuje česnek
Pro česnek je ideální slunné stanoviště, kde proudí vzduch. Potřebuje teplo a vyživenou a dobře propustnou půdu. Důkladně ji zpracujte, aby byla jemná a kyprá. Chcete-li mít vlastní česnek po celý rok, vysaďte část sadby koncem podzimu a další koncem zimy.
Čím se hnojí cibule
Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.
Kdy hnojit cibuli
Zalévání, mulčování, hnojení
Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.
Jaký postřik na česnek
Nejčastěji se využívá postřik nebo zálivka. Nejoblíbenějším přípravkem je Karate Zeon 5 CS. Jedná se o postřikový insekticid na ochranu plodin proti savým a žravým škůdcům. Hmyz usmrcuje jako dotykový a požerový jed.
Co se hnojí ledkem
Hnojivo je vhodné pro všechny plodiny a kultury (ovoce, zelenina, okrasné rostliny) s výjimkou rostlin vápnostřežných, jako jsou azalky, rododendrony, brusinky, kanadské borůvky a jiné.
Po čem Nesázet česnek
Česnek se nesmí sázet po bramborách
Půda je ve staré síle, dobře se připravuje a česnek pak lze dobře sázet. Problém může nastat, když následuje mírná zima: nesklizené brambory v dalším roce nepříjemně zaplevelí pozemek.
Co dělat s pacibulkami česneku
Jak využít česnekové pacibulky
Pacibulky jsou pro přímou konzumaci poněkud tvrdé, proto se hodí všude tam, kde je rozmixujete. Pacibulky jsou bezkonkurenční naložené v kvalitním olivovém oleji. Pokud navíc krom pacibulek přidáte také trochu balzamika, budete mít luxusní ochucený dressink na salát ihned při ruce.
Kdy a čím hnojit cibuli
Před výsadbou zapravte do záhonu uzrálý kompost. V případě cibule nepoužívejte chlévský hnůj ani chlorid draselný, mohlo by dojít k spálení cibule. Během vegetační doby můžete použít speciální hnojivo na cibuli a česnek, nicméně platí, že tato zelenina si na přílišné přihnojování nepotrpí a dobře se jí daří i bez něj.
Kdy se hnojí cibule
V prvním roce se ze semen vyvinou rostliny s malými cibulkami. Po zaschnutí natě – přibližně koncem srpna – se cibulky vyjmou z půdy, zbaví zbytků stonku a nechají usušit. Tak získáme cibuli sazečku. V teplejších oblastech lze cibuli (sazečku) sázet již koncem srpna.
Jak a čím hnojit cibuli
K ciulce stačí špetka hnojiva. Nezapomínejme že se jedná o druhou trať a tam stačí přihnojovat sporadicky. Za celý rok stačí lehounce přihnojit max 4x. Když se cibule začnou vyvíjet, zamulčujte je tenkou 0,5 cm vrstvou slámy (na podzim se hodí i rozdrcené listí).
Co žere listy česneku
Mezi nejobávanějšími škůdce patří háďátko zhoubné, houbomilka česneková, květilka cibulová, vrtalka pórová a řada dalších. Rostlinná pletiva houbovatí a následně dochází k deformacím celých rostlin. Napadení se vyskytuje v ohniscích. Řapíky listů a lodyhy jsou ztlustlé a popraskané.
Co žere česnek
Choroby a škůdci česnekuBílá sklerociová hniloba. Původcem sklerociové hniloby je houba Sclerotium cepivorum.Drátovci.Fuzáriová hniloba.Háďátko zhoubnéHoubomilka česnekováChřestovníček cibulovýMěkkýši.Modrá hniloba.
Jak často používat hořkou sůl
Pro listové hnojení (postřikem na list) doporučujeme dávku 5 – 15 g na 1 litr vody. Zálivku nebo postřik provádíme v ranních nebo večerních hodinách, kdy sluneční záření není tak silné. Při silných příznacích nedostatku hořčíku může být uvedené dávkování až zdvojnásobeno. Doba aplikace: použití není časově omezeno.
Jak hnojit s NPK
Lze ho aplikovat na jaře i na podzim. Po zapravení do půdy by se měla pohnojená zemina dobře zavlažit. Aplikace během sezóny je stejná, předepsaná dávka hnojiva NPK se nasype okolo rostlin, zapraví se do půdy a důkladně se zalije. Hnojivo NPK smíchané se substrátem lze dávat i do pěstebních truhlíků.
Kdy stříhat květy česneku
Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.
Jak se starat o česnek
Až do jara se pak o česnek nemusíte nijak starat. Jakmile česnek vyraší (cca do 15 centimetrů nad zem), půdu lehce kultivujte. Stačí, když rozrušíte půdní škraloup, více do hloubky zasahovat nemusíte. Česnek zalévejte zhruba od poloviny května do půlky června, kdy má česnek zvýšené nároky na vláhu.
Kdy Vylamovat květy česneku
Pokud se vylamovat rozhodnete, právě červen je tou správnou dobou. Česnek zaštípnete pod pacibulkou a tento výhonek odstraníte.
Kdy odstranit květy česneku
Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.
Jak poznat špatný česnek
Pokud se česnek začíná kazit, objevují se na něm hnědé flíčky, také může žloutnout (v tomto případě je chuť česneku ostřejší).
Co napadá česnek
Časté choroby česneku
Jde zejména o houby Fusarium spp., Botrytis spp., Penicillium spp., Sclerotium cepivorum a v některých lokalitách pak i Helmithosporium allii. Jestliže se napadení projeví již v průběhu vegetace, listy zežloutnou, poškodí se podpučí a zredukují kořeny, rostliny postupně zvadnou a odumřou.
Jak na pěstování česneku
Česnek vysazujte na teplé, slunné a vzdušné stanoviště do písčitohlinité nebo hlubší hlinité půdy. Celý stroužek by měl být skryt v půdě. Ideální je sázet česnek tak, aby ještě dobře zakořenil, ale nadzemní část začala růst až na jaře. Lépe je česnek sázet v prosinci než v září!
Kdy hnojit hořčíkem
Management hnojení obilovin
Hořčík je možné dodat i v rámci vápnění půdy dolomitickým vápencem v podzimním období s následným zapravením do půdy orbou, kdy je počítáno s pozvolnějším a dlouhodobějším účinkem těchto hnojiv.