Čím hnojit Strelícii?

Jak se starat o Strelicii

Přes léto zaléváme přiměřeně, substrát by měl být neustále vlhký, ale ne přemokřený. V zimním období zálivku omezíme, jelikož kořeny jsou náchylné na uhnívání. Díky svým kožovitým listům vydrží i týden bez zálivky. Snáší spíše vyšší vlhkost vzduchu, proto doporučujeme i občasné rosení.
Archiv

Jak přezimovat Strelície

Od jara do podzima umístíme rostlinu na slunečné stanoviště a hojně zaléváme. Na zimu přeneseme strelicíi do interiéru. Může přezimovat na světlém místě při pokojové teplotě nebo pouze 10-12°C, naše rostlina již mnoho roků toleruje i pokles teploty na 5-8°C, při omezené zálivce.

Jak rozmnožit Strelicii

Můžeme množit dělením rostliny při přesazování nebo výsevem. Semena zpravidla vyklíčí za 6 měsíců. Přesazování: Přesazujeme jen tehdy, je-li to nezbytně nutné a vždy na jaře.

Jak casto Zalevat Strelicii

Je to nenáročná rostlina, co se týče vaší péče o ní. Stačí ji zalévat jedenkrát za týden až 14 dní. Podle toho, jak uvidíte, že vodu potřebuje. Zato je ale dobré pravidelně rosit květ i listy, které by se také jednou za čas měli otřít.
Archiv

Jak kvete Strelície

Strelície královská má oranžové květy podobné kohoutímu hřebenu. Kvete brzy na jaře a v létě. Strelície kvetou nádhernými extravagantními květy a jsou ozdobami každého interiéru. Ač vypadají náročně, na pěstování však náročné vůbec nejsou.

Proč Strelicie nekvete

Hlavní příčinou, proč strelicie nekvete, bývá často její celoroční pěstování v teple. Proto je třeba jí v zimě dopřát odpočinek v chladu (5–12°), ale stále při dostatku světla.

Co nám rikaji listy

Listy – klíč k poznání stavu rostlin skutečně „klíčový“

A právě listy jsou klíčem k rozeznání zdravotního stavu rostlin opravdu „klíčovým“. Listy pokojových rostlin totiž změní svou barvu nejen, když jim něco chybí, ale když také něco přebývá. Případně se na nich objeví skvrny, začnou se kroutit, schnout a opadávají.

Jak nechat zakořenit rostlinu

Jednou z nejjednodušších možností, jak si rostlinu namnožit, je řízkování. Stačí z mateřské rostliny odebrat část vrcholového výhonu. To rostlině nijak neublíží a řízek obvykle zakoření do několika týdnů. Pro účinnější zakořenění řízků lze použít kořenový stimulátor.

Jak zastřihnout květiny

Zaštipování výhonků

I zde je zásah velmi jednoduchý – vždy nad očkem (nebo kolénkem) odštípneme jeden až tři centimetry výhonku. Pokud jsou očka velmi těsně vedle sebe, mělo by se zkracovat nad druhým očkem shora. Z oček pak vyraší nové výhonky, a tím dosáhneme hustého a keříčkového vzhledu rostliny.

Jak vypadá Strelície

Strelície královská (Strelitzia reginae) ve své domovině, kterou je Jižní Afrika, roste jako vyšší keř – dorůstá výšky až dvou metrů a s květenstvím velkým kolem 15 cm. Patří do čeledi Musa (banánovitých) a stálezelené listy má jako banánovník dlouze eliptické, kožovité a na koncích mírně zvlněné.

Proč nekvete Olověnec

Olověnec neboli „lepivej Honza“

Půvabné květy působí na výhonech jak malé obláčky. Tato popínavá rostlina miluje slunné a zároveň chráněné místo. Olověnec potřebuje vydatnou zálivku a je nutné hlídat, aby zemní bal nevysychl. Pro užití si co nejdelšího pohledu na skvostné květy je vhodné od jara do října hnojit.

Jak urychlit zakořenění

Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.

Jak použít stimulátor růstu

Kořenový stimulátor podle fáze růstu

Tato pečlivě promyšlená směs aminokyselin a minerálů se aplikuje přímo na listy a stonky řízků několik dní po odběru. Dva až tři dny před odběrem řízků lze tento produkt aplikovat také na listy a stonky mateřských rostlin.

Kdy stříhat květiny

Kdy řezat, stříhat a upravovat Zaštipováním rostliny tvarujeme od počátku růstového období až do konce léta. Drastičtější řez bychom měli dělat pouze na začátku růstového období. Pouze tehdy je zajištěna tvorba nových výhonků ze spících oček.

Kdy přepnout na květ

Většina pěstitelů se rozhodne přepnout rostliny na kvetení asi po čtyřech týdnech vegetativního růstu, ale technicky vzato je můžete nechat ve vegetativním růstu neomezeně dlouho. Jakmile vaše rostliny obdrží méně světla, začnou automaticky využívat svou energii k růstu palic místo listů.

Kdy se stříhá Olověnec

Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata)

Vydatné kvetení zajistíme pravidelným řezem v dubnu. Přezimuje na světlém místě při teplotě kolem 10 °C. I během zimy podrží listy. Množí se řízky odebranými v létě, které zakoření nejlépe v pařeništi.

Jak přezimuje Olověnec

Předpokladem pro správné přezimování nádobových rostlin je mrazuprostá, vzdušná a ne příliš tmavá místnost k přezimování, kde rostliny umístíme od října do dubna, v mrazy ohrožených oblastech až do května. Zaléváme je podle potřeby, bal rostliny nesmí ale v žádném případě vyschnout.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Co použít místo stimulátoru

Co použít místo umělých stimulátorů

Osvědčenou radou našich babiček je dozajista droždí. Používaly ho na všechno možné – od pečení koláčů, přes hnojení až po péči o řízky.

Jak urychlit růst kořenů

Abychom docílili takových výsledků, je nezbytná stimulace tvorby kořenů. Obecně jsou stimulátory zakořeňování používány pro máčení semen, tím pak podporují produkci klíčků a kořínků před samotným setím nebo pro máčení kořenů rostlin a dřevin před výsadbou.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak správně řezat větve

Nejdříve nařízneme asi 20 až 30 cm od kmene větev ze spodu. Pak shora odřezáváme ve vzdálenosti 30 až 40 cm od kmene. Větev vlastní hmotností klesá, řez se otevírá, větev se sama odlomí a spadne. Vzdáleností řezů na spodní a vrchní straně větve regulujeme rychlost padání větve.

Jak se pozná samec marihuany

Samci na rozdíl od samic blizny nemají. Pod bliznami časem nakynou kalichy ve tvaru slzy. Hustými shluky těchto kalichů postupně obrůstají všechny větve, zejména na koncích, kde se vytvářejí kýžená lepkavá květenství zvaná lidově palice.

Jak dlouho svítit na marihuanu

Aby vám marihuana co nejlépe rostla, potřebuje více než osmnáct hodin světla během jednoho dne. Ve vnějším prostředí budete muset klíčení odložit, dokud rostliny nebudou vystaveny alespoň dvanácti hodinám denního světla a nebudou mít alespoň osm hodin přímého slunečního světla denně.

Jak rychle roste Olověnec

Zpočátku roste pomalu, časem se rychle šíří do stran a vytváří koberce. Má podlouhlé, poměrně silně rozvětvené stonky s načervenalým odstínem. Listy jsou malé, obráceně vejčité, zelené. Kvete od srpna do listopadu sytě kobaltově modrými květy.