Čím se plní pneumatiky
Pneumatiky automobilů jsou tradičně plněny stlačeným vzduchem. Vzduch tvoří 78 procent dusíku a necelých 21 procent kyslíku a zbytek je vodní pára, CO2 a malé koncentrace vzácných plynů, jako je neon a argon.
Jak hustit pneumatiky u auta
Pneumatiky je vhodné hustit za studena. Jízdou se totiž zahřívají, čímž se tlak v nich zvyšuje. Při huštění zahřátých pneumatik byste se tedy orientovali podle zkreslených hodnot. Kola lze určitě napumpovat i pořádnou hustilkou, s kompresorem se ale výrazně méně nadřete.
Archiv
Jak hustit pneumatiky v zimě
Při huštění zimních pneumatik je třeba dávat pozor na teplotu. Pokud pneumatiky hustíte v garáži, kde jsou teploty nad nulou (např. 18 °C), zatímco venkovní teplota je pod nulou (např.: -2 °C, tedy rozdíl 20 °C mezi vnitřní a venkovní teplotou), doporučujeme k hodnotě tlaku huštění doporučené výrobcem přidat 0,2 baru.
Archiv
Jak poznat Podhustenou pneumatiku
Podhuštěné pneu na přední nápravě způsobují nedotáčivost, zatímco podhuštěné pneumatiky na zadní nápravě způsobují přetáčivost vozu. Přehuštěná pneumatika je tedy deformována opačným směrem. Střed dezénu je vytlačován vzduchem a dochází tak k tomu, že krajní části dezénu ztrácí kontakt s vozovkou.
Archiv
Jak vyplnit pneumatiky
Přiloženou hadičku našroubujte na ventilek a nádobu držte po celou dobu dnem vzhůru. Stlačením se začne uvolňovat latexová pěna, která vyplní pneumatiku. Po rozjetí udržujte prvních pět až deset kilometrů rychlost maximálně 50 – 60 km/h. Přípravek se musí rozprostřít a vyplnit celý defekt.
Kde nahustit pneumatiky
Kontrola a dohuštění pneumatik automobilu kompresorem by se měli provádět při každé návštěvě čerpací stanice. Každá čerpací stanice má k dispozici kompresor. Nachází se mimo pumpy, na vyhrazeném místě, s přidruženým parkovacím místem.
Jak Dofouknout kola
Odšroubujte čepičku na ventilku (pokud na ventilkách čepičky nemáte, rovnou si je kupte, ventilek chrání před znečištěním a určitě je dobré je mít) a připevněte na něj konec hadice se svorkou. Neměli byste slyšet unikající vzduch, pokud svorka na ventilku nesedí a vzduch uniká, znovu ji sundejte a zkuste lépe nasadit.
Jak často kontrolovat tlak v pneumatikách
Tlak by se měl kontrolovat ideálně při každé příležitosti, ale postačí kontrola jednou za 14 dní, ať můžete vysledovat, jestli některá z pneumatik nezačíná ztrácet tlak. Kontrola alespoň jednou za měsíc by měla být nepsaným pravidlem.
Jak upravit tlak v pneumatikách
Dle potřeby pneumatiku dohustěte kompresorem, který máte, nebo zajeďte do místního servisu. Překontrolujte tlak pomocí manometru a případně jej ještě upravte, dokud nebude v souladu se specifikací výrobce. Vraťte čepičku ventilku zpět na pneumatiku. Zopakujte stejný postup u všech pneumatik.
Jak propíchnout pneumatiku
Pneumatiky se snaží udržet co nejdéle nafouklé, tedy aby se jich nedotkla jehla. Pokud ale dojde k dotyku mezi jehlou a pneumatikou, kolo se vyfoukne a daný hráč si musí dřepnout. Jehla vyhrává, pokud v časovém limitu stihne všechny pneumatiky propíchnout. Ty se ale mohou vzájemně zachraňovat.
Jak funguje lepici sada
Kompresor lepidlo nažene do pneumatiky a dofoukne. Existují i sady, kdy těsnící hmotu nepřipojujete ke kompresoru, ale nejprve ji přes ventilek vlijete do pneumatiky. Z konce černé čepičky odšroubujete nástavec a použijete ho k vyjmutí vložky z ventilu děravé pneumatiky.
Jak nahustit pneumatiky kolo
Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.
Jak nahustit kola
Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.
Jak moc nafouknout kolo
Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.
Jak nafouknout kolo bez pumpy
Buď má univerzální hlavici pro auto a galuskový ventil, případně má dvě samostatné díry nebo má oboustrannou vložku, kterou lze otáčet. Pokud ale takovou pumpu nemáte, existuje elegantní řešení, jak z galuskového ventilku udělat klasický auto ventilek. Slouží k tomu drobná redukce, která stojí běžně cca 20 Kč.
Jak zkontrolovat pneumatiky
Kontrola hloubky dezénu pneumatik
V první řadě zkontrolujte ukazatele opotřebení dezénu umístěné v drážkách pneumatik. Tyto malé vodorovné čárky jsou rovnoměrně rozmístěné po obvodu pneumatiky. Jakmile se pneumatika opotřebuje na úroveň těchto čárek, dosáhli jste minimální hloubky a pneumatiku je třeba vyměnit.
Jak se pumpuje kolo
„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.
Kdy se kontroluje tlak v pneumatikách
Tlak v pneumatikách je nejvhodnější kontrolovat, když jsou pneumatiky studené – hned ráno nebo když vozidlo aspoň dvě hodiny stálo. Pokud se vám však rozsvítila kontrolka udávající nízký tlak nebo pneumatika vypadá, že není úplně nafouknutá, je třeba to prověřit hned.
Jak vypustit pneumatiky
Postačí vložit nástroj do dříku ventilu, zajistit jej na vnitřním ventilu, trochu odšroubovat ventil a vzduch bude pomalu a tiše unikat, dokud nebude pneumatika úplně plochá. Pokud úplně odšroubujete vnitřní ventil, bude tlakem vzduchu vytlačen ven a pneumatika se vyfoukne velmi rychle a hlučně.
Jak zalepit pneu z boku
Z boku pneu opravovat nelze, pokud uchází tak vložit duši, mechanické poškození může znamenat při kontrole pokutu a jezdit na tom je zbytečný hazard.
Jak zalepit gumu u auta
Velkou oblibu si získaly speciální spreje nebo lepicí sady. Jedním z řešení je použití sady na opravu pneumatik, která zvládne opravit defekt až do průměru šesti milimetrů. Po aplikaci těsnicího prostředku se s opravenou pneumatikou dá dojet až na vzdálenost 200 kilometrů při maximální rychlosti 80 km/h.
Jak foukat galusku
Galusky s volně vloženou duší se foukají podobně jako pláště, takže okolo 8 barů, galusky s „vlepenou“ duší se dají foukat až na hodnoty 11-12 barů. Volba galusek, jejich foukání je závislé na typu použití, profilu a povrchu závodu a dá se tedy zařadit do „alchymie“ jednotlivých týmů.
Jak foukat elektrokolo
Na asfaltu, tvrdém šotolinovém podkladu (zde se pohybuje nejvíce i velká většina majitelů mtb kol) se fouká na maximální možné hranici dané výrobcem, aby pláště kladly co možná nejmenší odpor. Do ryzího terénu se naopak fouká mnohem, mnohem méně, někde kolem hranice 2,6 – 2,8 baru (platí pro jezdce okolo 80 kg).
Co je ventilek Schrader
Ventilek Schrader má závitovou horní část, která umožňuje připojení hlavy pumpy. Tyto ventilky mají uprostřed pružinový kolík, který funguje jako zpětný ventil pro řízení průtoku vzduchu. Tento typ ventilku vyžaduje tlak na kolík, aby se zajistilo napumpování vzduchu do duše nebo pláště.
Jak nafouknout kolo od kola
Jak nafoukat úzký galuskový ventilekJako první vyšroubujeme a sundáme z ventilku čepičku. Ta slouží pouze jako kryt.Poté šroubováním zcela povolíme horní dílek ventilku.Následně dílek shora zmáčkneme, aby se uvolnil.Zbývá už jen nasadit na redukci hlavici pumpy a kolo nafoukat.