Čím impregnovat vyvýšený záhon?

Co dát kolem vyvýšených záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.

Jak se starat o vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony mají navíc omezenou životnost a je nutné čas od času věnovat větší pozornost jejich údržbě. Kvůli sesedání spodních vrstev je totiž nutné dosypávat kompost či ornici, po několika (ne však málo) letech navíc musíme obnovit i vrstvy spodních pater.

Co dát na spodek Vyvyseneho záhonu

Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.

Jak hnojit Vyvyseny záhon

Díky velkému množství organické hmoty je ve vysokém záhoně kvalitní kyprý a úrodný substrát. Vzhledem k postupnému uvolňování živin při rozkladu organické hmoty není potřeba záhon ani hnojit, maximálně se doplňuje kompost. Záhon může poskytnout lepší mikroklimatické podmínky.

Čím natřít prkna na vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.

Jak hnojit vyvýšené záhony

Nejprve byste sem měli umístit nevyzrálý kompost, ale také posečenou trávu, drny, slámu nebo kuchyňský bioodpad smísený s částí zeminy, kterou jste odstranili před založením záhonu. Dále je pak možné střední vrstvu vyvýšeného záhonu doplnit také vyzrálejším kompostem, k němuž přidáte malé množství hnoje a zeminy.

Jaké dřevo na vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon však může podpírat (i stupňovitě) svah zahrady, kopírovat budovu či opěrnou zeď a plot a podobně. Ideálním materiálem pro vyvýšené záhony je dřevo, je ale třeba zvolit dřevo tvrdé (např. modřín, akát, dub, …).

Jakou fólii do Vyvysenych záhonu

Do vyvýšeného záhonu volte neperforovanou nopovou fólii, která se používá k hydroizolaci stavby. Perforované nopovky se využívají například ve skladbách zelených střech.

Jakou barvou natřít vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.

Jak vyplnit vyvýšené záhony

Jak a čím naplnit vyvýšený záhon O vyvýšených záhonech mluvíme tehdy, přesahuje-li jejich výška cca 45 cm. V takovém systému se plní vrstvou kompostu a vrchního substrátu. U záhonů kolem 60 cm a výše se již používá 3vrstvý systém – tedy drenážní vrstva, dále kompost a navrch vrstva substrátu.

Co vysadit na záhon

Možností máte mnoho. Brokolice, pekingské zelí, čínské listové zeleniny, saláty, špenát, ředkvičky a ředkve, roketa, vodnice, kopr… Všechny tyto plodiny se hodí na uvolněné záhony, mají totiž relativně krátkou dobu pěstování. Některé druhy pozdní letní výsevy přímo vyžadují.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy začít s prací na zahradě

Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Co dělat v dubnu na zahradě

Na konci dubna vysazujte do skleníků nebo fóliovníků předpěstované sazenice rajčat a okurek. Trvalky a okrasné keře po zimě pohnojte, vydatně zalijte a plochu kolem nich nastelte mulčem. Vysazujte okrasné stromy a keře, které později raší a špatně snášejí chladnou zimu.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Jakou zem na rajčata

Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jak hluboko koření rajčata

Sázejte hluboko

Při tzv. přepichování se nebojte zasadit rajčata co nejhlouběji! Z hlíny by měl vykukovat jen růstový vrchol, který měří 10 až 15 cm. Rostlina tak může vytvářet mohutnější kořeny a lépe vstřebávat vodu i živiny ze zálivky.

Jak správně rýt záhon

A jdeme na to: Odryjte si první řádek hluboký cca 30 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Do vzniklé rýhy dejte organické hnojivo, a jdeme rýt další řádku – hlínou z ní zakryjte první rýhu s hnojivem. Řádky nedělejte širší než 25 centimetrů – uvidíte, že i tak je to dřina.

Proč se ryje

Rytí rozruší půdu, čímž v první řadě podstatně omezí bujení plevelů. Tím, že se do půdy dostává vzduch, podpoříte užitečné mikroorganismy, které v půdě žijí a pomáhají rozkládat biologickou hmotu. Proto je dobré při podzimním rytí do půdy zapravit kompost nebo hnůj.