Čím čistit dřevěnou podlahu?

Jak oživit dřevěnou podlahu

Pokud dřevěné podlahy začínají vypadat matně nebo se na nich časem objeví drobné oděrky, můžete je oživit pomocí Bona Leštěnky na parkety. Leštěnka vašim dřevěným podlahám dodá lesk a slouží rovněž jako ochranná vrstva proti opotřebení.

Čím vyčistit skvrny na dřevěné podlaze

Peroxid vodíku – funguje na mastné skvrny. Jedlá soda – na olejovou skvrnu aplikujte jedlou sodu či sůl a poté omyjte jarovou vodou. Líh – použijte na skvrny od asfaltu, podrážek, sazí i na čištění mastných skvrn; zředěný vodou v poměru 1:1 bude účinný i na skvrny od rtěnek, tuše či fixek.
Archiv

Jak se starat o dřevěnou podlahu

Dřevěné podlahy nadměrně vysušují a ničí ochrannou povrchovou vrstvu (olej, lak). Používejte pouze přípravky vhodné pro dřevěné podlahy, případně PH neutrální prostředky. Pozor na náčiní – K čištění dřevěných podlah rozhodně nepoužívejte žádné kartáče, ani drátěnky. Hrozí trvalé poškození (poškrábání) podlahy.
Archiv

Jaký mop na dřevěnou podlahu

Mop na dřevěnou podlahu

Ideální mop je plochý a disponuje hadříkem z mikrovlákna. Parkety stírejte skoro suchým mopem a není na škodu využít speciální leštící přípravek na dřevěné podlahy, který se postará o lesk. Nepoužívejte příliš agresivní mycí saponáty, které by mohly podlahu poškodit.

Co dát na starou dřevěnou podlahu

Dobrou zprávou v této souvislosti je, že dřevěné podlahy nám dávají možnost volby, jakou si vybereme jejich povrchovou úpravu. Tou pak ovlivníme nejen její konečný vzhled a některé vlastnosti, ale i způsob údržby. V podstatě můžeme podlahu nalakovat, ošetřit olejem, anebo zvolit podlahu voskovanou.

Jak opravit starou dřevěnou podlahu

Nejdříve je potřeba starou podlahu strhnout, vyčistit a vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Následuje důkladná renovace krytiny, moření, broušení a tmelení. Dále přichází ke slovu finální úprava lakem či olejem, přesně podle Vašeho přání.

Jak vytírat dřevěnou podlahu

Všeobecně: Dřevo reaguje citlivě na vlhkost

Zásadně tedy nezatěžujeme dřevěné podlahy přílišnou vlhkostí, čistíme je pokud možno suchou cestou zametáním nebo vysáváním. Veškeré mokré čištění musí probíhat pouze vlhkým, tj. důkladně vyždímaným mopem.

Jak dostat moc z podlahy

Smíchejte ¼ šálku octa s jednou kapkou saponátu a teplou vodou v půllitrové nádobě. Nalijte do rozprašovače. Mop při čištění podlahy udržujte jen vlhký, nesmí z něj kapat voda. Podlahu jemně postříkejte, ale opravdu jen málo.

Jaký olej na dřevěné podlahy

Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.

Čím napustit dřevěnou podlahu

Dřevěné podlahy lze natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto nátěrů má svá pro i proti a při výběru mezi nimi je nutné zohlednit především to, jakému opotřebení bude podlaha vystavena. Oleje budou vyhovovat především příznivcům nekompromisně přírodního pojetí dřevěných podlah.

Co je nejlepší na vytírání podlahy

Nejlepší mopy

Pořadí Název Hodnocení
1. Vileda 151153 Easy Wring & Clean Turbo mop ⭐ 94 %
2. Vileda 167751 Turbo 3v1 Microfibre ⭐ 91 %
3. Leifheit Profi set podlahový mop 55077 ⭐ 89 %
4. Spontex 97050273 Express Systém Plus ⭐ 86 %

Jak mít čistý mop

Prvním krokem při čištění mopu je naplnit kbelík do poloviny tekoucí vodou. Přidejte pořádnou dávku bělidla a ponořte špinavý mop. Můžete provádět malé pohyby nahoru a dolů, abyste se ujistili, že se nečistoty dostanou ze štětin. Opusťte bělidlo působí asi 10 minut.

Čím natřít starou dřevěnou podlahu

Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.

Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu

Pro vyrovnání dřevěných podkladů se používají speciální penetrace, tmely a nivelace. Jak v takovém případě nivelace dřevěných podlah postupovat 1. Je potřeba zkontrolovat v jakém stavu se podklad nachází a zda jsou dodrženy všechny podmínky pro aplikaci samonivelační hmoty na dřevěné podklady.

Co se starou dřevěnou podlahou

Renovace dřevěné podlahy

Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle.

Jak často Olejovat podlahu

V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky. Venkovní dřevěná terasa před a po čištění.

Co na skvrny na podlaze

Pro čištění kamenných podlah použijte pH neutrální, chelatační čistič, který nenaruší minerály, jež kamenné podlahy obsahují. Pokud kamenná podlaha není utěsněná například lakem, použijte pro čištění jen teplou vodu a dobře vyždímaný mop z mikrovláken. Na přírodní kámen nepoužívejte ani parní čistič.

Co na fleky na podlaze

Skvrny od krve či inkoustu odstraníte pomocí silně zředěného alkoholu. Ten nechte na skvrnu několik minut působit a následně postižené místo bez drhnutí otřete vodou a následně suchým hadrem. Skvrny od značkovačů či kuličkových per otřete hadříkem s trochou benzinu, ihned je opláchněte vodou a místo osušte.

Čím nalakovat dřevěnou podlahu

Nejběžnější povrchovou úpravou dřevěných podlah je lak. Výhodou lakovaného povrchu je vysoká odolnost proti opotřebení a snadná údržba. V porovnání s olejem a tvrdým voskovým olejem – lak nabízí světlé zabarvení dřevěné podlahy, které je blízké přirozenému zabarvení dřeva.

Jak nejlépe vytřít podlahu

Dlažbu vyčistí i pára

Pro důkladnější úklid se skvěle hodí parní čističe, které vyčistí i zašlou špínu mezi spárami. U keramické dlažby se vyhněte abrazivním, brusným, prostředkům, které by mohly povrch podlahy poškodit. Babičky radí: Na vodní kámen na dlaždičkách použijte ocet.

Jak vybrat správný mop

Optimální variantou je volit co nejuniverzálnější mop, který je zároveň vhodný i na nejcitlivější povrch, který v domácnosti máte. Podle typu podlahy vybírejte i návlek z mikrovlákna. Volit můžete z variant Soft, Sensitive, pro suché, mokré či univerzální vytírání, dle síly znečištění podlah apod.

Jak správně umýt podlahu

K vytírání podlah používáme výhradně kbelíky se ždímacím košem, který se ovládá nášlapným pedálem. Pedálem můžeme regulovat intenzitu vyždímání návleku na mop a nestane se nám tak, že např. parketový povrch zbytečně namáháme příliš mokrým návlekem. a nenamáčíme si ruce, které čisticími prostředky často trpí.

Jak na lesklou podlahu

Toužíte-li po krásně lesklých podlahách, doporučujeme použít samolešticí emulzi Q-Power Samolešticí vosková emulze (koupit v e-shopu), která je vhodná na lakované dřevo, lamino, vinyl, lino/PVC i dlažbu. Po rozetření se budou vaše podlahy krásně lesknout.

Jak na dřevěnou podlahu

Pro pokládku dřevěné podlahy je ideální teplota v místnosti zhruba 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 50–60 %. Prkna je dobré nechat před pokládkou například 1–2 dny aklimatizovat. Příprava na přibíjení podlahových prken. Podlaháři prkna pokládají těsně vedle sebe, aby nevznikaly velké spáry.

Jak vyčistit zašlou podlahu

Dlažbu vyčistí i pára

Pro důkladnější úklid se skvěle hodí parní čističe, které vyčistí i zašlou špínu mezi spárami. U keramické dlažby se vyhněte abrazivním, brusným, prostředkům, které by mohly povrch podlahy poškodit. Babičky radí: Na vodní kámen na dlaždičkách použijte ocet.