Čím je tvořen stator?

Co tvoří stator

U stejnosměrných elektrických strojů je stator tvořen magnetickými póly složenými z plechů přišroubovaných ke kostře z litiny, kterou se uzavírá magnetický obvod. U střídavých elektrických strojů je stator složen z dynamových plechů s drážkami pro vinutí. Uvnitř statoru se otáčí rotor.

Čím je tvořen rotor

Rotor komutátorového motoru musí být vždy tvořen svazkem izolovaných plechů z křemíkové elektrooceli s drážkami, ve kterých je vinutí kotvy. Cívky vinutí rotoru jsou zapojeny do lamel měděného komutátoru.
ArchivPodobné

Co tvoří stator elektromotoru

Stator je nepohyblivá (statická) součást elektromotoru, elektrického generátoru a dalších elektrických strojů. Naproti tomu rotor je součást pohyblivá. Stator je obvykle tvořen trvalým magnetem nebo elektromagnetem (cívkou).

Jak se vyrábí elektromotory

Výroba elektromotoru začíná v lisovně, kde se dynamoplech zpracovává na polotovar pro výrobu rotorů a statorů. Ten je dodáván ve svitcích, které jsou děleny na pásy, ze kterých se lisují statorové a rotorové plechy. Výlisky se rovnají podle hmotnosti a podle výrobní řady elektromotoru do paketů.

Jak funguje stator

Stator je napájen stejnosměrným proudem, jehož hodnota je menší než efektivní hodnota jmenovitého proudu a vytváří spřažený magnetický tok stroje, ve kterém se otáčí rotor. Ve vodičích rotoru se indukuje napětí. Vyvolaný proud se uzavírá zkratovanými vodiči rotoru (v kleci).

Jak funguje rotor

Rotor (z lat. rotare, otáčet se) je v elektrotechnice otáčivá část různých točivých strojů (elektromotor, dynamo, alternátor). Rotor, zejména při vysokých otáčkách, musí být dobře vyvážen. V ose rotoru obvykle prochází hřídel, která z daného stroje vyčnívá.

Co to je Dynamo

Dynamo je v elektrotechnice točivý elektrický stroj, který přeměňuje mechanickou energii na stejnosměrný proud (tj. elektrický generátor). Mechanickou energii dodává dynamu vnější zdroj (např. turbína, klika).

Co to je rotor

Rotor (z lat. rotare, otáčet se) je v elektrotechnice otáčivá část různých točivých strojů (elektromotor, dynamo, alternátor). Rotor, zejména při vysokých otáčkách, musí být dobře vyvážen. V ose rotoru obvykle prochází hřídel, která z daného stroje vyčnívá.

Jak funguje rotor a stator

Stator je nepohyblivá vnější část a jsou na něm upevněny cívky (vinutí) s magnetickým obvodem, magnety nebo elektromagnety. Rotor se otáčí uvnitř dutiny statoru. Narozdíl od statoru se tedy jedná o otočnou část. Rotor tvoří magnetický obvod, vinutí a hřídel.

Jak pracuje alternátor

Alternátor je typ elektrického generátoru, synchronního stroje měnící točivou mechanickou energii na střídavý elektrický proud. Přeměňuje kinetickou energii (pohybovou energii) rotačního pohybu na energii elektrickou ve formě střídavého proudu a střídavého napětí, čímž se liší od dynama generující proud stejnosměrný.

Co roztáčí rotor

Na tyče, jimiž protéká proud, působí magnetické pole silou, která celý rotor roztáčí. Čím rychleji se rotor točí, tím menší je rozdíl mezi otáčkami rotoru a točivého magnetického pole, a tím menší proud se v rotoru indukuje.

Co je to Komutator

Komutátor je zařízení umístěné na hřídeli dynama, sloužící k přepojení vodiče z jednoho kartáče na jiný a tím plní vlastně funkci usměrňovače, protože střídavé napětí indukované v rotorovém vinutí dynama mění na stejnosměrné elektrické napětí. Skládá se z několika vzájemně izolovaných měděných lamel.

Jak vypada stator

Stator má tvar dutého válce složeného ze speciálních plechů silných přibližně 0,5 mm, které jsou navzájem izolovány lakem nebo papírem. V drážkách rozmístěných po obvodu statoru je uloženo trojí vinutí z izolovaných měděných nebo hliníkových vodičů, jimiž protéká třífázový střídavý proud.

Co pohani alternátor

Princip funkce alternátoru

Alternátor je zdrojem energie, který přeměňuje rotační mechanickou (kinetickou) energii na energii elektrickou. Využívá principu elektromagnetické indukce – vodič indukuje napětí, pokud v jeho blízkosti dochází ke změně magnetického pole.

Čím je poháněn alternátor

Alternátory s hladkým rotorem

Jsou nejčastěji využívány k primární výrobě elektrické energie v tepelných a jaderných elektrárnách. Zde jsou vždy poháněny parní turbínou.

Co se stane když praskne klínový řemen

Pokud došlo ke sesmeknutí nebo přetržení klínového (drážkového) řemene, poškození motoru přímo nehrozí. Pohání totiž pouze pomocné agregáty, jako je například čerpadlo posilovače řízení, kompresor klimatizace nebo alternátor. U některých vozů pohání také vodní čerpadlo, zde při další jízdě hrozí přehřátí motoru.

Jak dlouho vydrží alternátor

Pokud máte problém s nastartováním, tedy baterkou, pak je zcela jistě na místě zkontrolovat také alternátor. Udává se, že vydrží 150 – 250 000 km nebo 7 let. Vliv na jeho životnost má samozřejmě několik faktorů. Ať už je to počet elektronických zařízení v autě, jízdní podmínky nebo kvalita automobilových dílů.

Jak dlouho vydrží klínový řemen

Výrobci aut většinou udávají intervaly výměny klínových řemenů. Když je všechno tak, jak má být, je životnost řemene 20 000 až 30 000 ujetých kilometrů.

Jak často se mění rozvody

Co byste měli dělat, pokud má vaše vozidlo problémy s rozvodovým řemenem Obecně by se rozvodové řemeny měly měnit každých 130 – 160 000 km. Servisní intervaly naleznete ve specifické příručce vašeho vozu. Pokud nemáte žádné záznamy o výměně rozvodového řemene, měli byste nechat řemen zkontrolovat po 100 000 km.

Jak daleko ujede auto bez alternátoru

Protože zde nejsou žádné světlomety, baterii vybíjí pouze zapalovací svíčka a palubní počítač. Pokud jde o auto z 60. let 20. století, můžete s plně nabitou baterií ujet třeba až 80 kilometrů.

Jak dlouho se dá jet bez alternátoru

Jak dlouho poběží, záleží na její kapacitě. Není-li plně nabitá, může přestat fungovat během 5 – 30 minut. Dalším faktorem ovlivňující její fungování bez alternátoru, je model auta.

Co se stane když praskne řemen

A co se stane, když řemen nebo řetěz praskne či přeskočí Střetnou se písty s ventily, poškození může být v několika stupních: od nejméně vážného, kdy se ohnou jen ventily, po katastrofální, kdy se zlomí vačková hřídel, všechny ventily, může se poškodit i blok motoru, ohnout ojnice a třeba i kliková hřídel.

Jak poznat že je potřeba vyměnit rozvody

Zaznamenáte ztrátu výkonu – Váš rozvodový řemen je zkonstruován se „zuby“, které uchopí ozubená kola, když otáčí pohyblivými částmi vašeho motoru. Pokud se tyto zuby ulomí nebo upadnou, všimnete si, že vaše auto začne prokluzovat, což může vést k selhání a zhasnutí motoru.

Co se stane kdyz Nevymenim rozvody

Dodržovat intervaly výměny rozvodů

Většinou to jsou různé intervaly od 60 000 do 120 000 km. To je sice nezávazná, nicméně předepsaná, hodnota výrobce. Pokud se však rozvody v intervalu nevymění, může se přetrhnout a způsobit poškození motoru. Proto je vhodné dodržovat intervaly výměny rozvodů.

Co se stane když nefunguje alternátor

Klasické příznaky závady alternátoru jsou – světla stále matnější a stagnující elektrické příslušenství za jízdy po setmění. Tato situace nastane, protože alternátor už nevyrábí dostatek energie a vozidlo odebírá energii z baterie a postupně ji vybíjí.