Čím krmit hedvábničky?

Jak dlouho žije Hedvábnička

slepice se mohou dožít podle plemene 5 – 10 let (průměrně 8, ale občas i 12, výjimečně i více – nejstarší slepici bylo 16 let).
Archiv

Jak chovat hedvábničky

Důležitou podmínkou správného chovu je zajištění suchého kurníku. Také ve výběhu by měly mít hedvábničky možnost schovat se pod stříškou, jelikož jsou náchylné na promoknutí (pozor je třeba dávat zejména u kuřat). Vyhovuje jim spíše písčitý výběh s travnatou plochou, naopak rozbahněný plácek pro ně není vhodný.
Archiv

Jak poznam u hedvábničky jestli je to kohoutek

Hlavu kohouta i slepice zdobí středně velká chocholka. U slepice je ozdoba menší, ale plnější a více uzavřená. U kohouta vynikají v zadní části poněkud delší pera. Vadou je malá, ale i veliká chocholka zabraňující rozhledu.

Jak snáší hedvábničky

Pro hedvábničky je typický menší vzrůst. Chovají se buď zdrobnělé s hmotností okolo půl kilogramu, nebo velké, jež mají zavalitý trup a váží až přes jeden a půl kilogramu. Vidět je můžete s peřím různé barvy. Nejčastěji mají peří v odstínech bílé, žluté, oranžové a černé barvy.

Jak se starat o malá kuřátka

„Malá kuřata rozhodně potřebují teplo, ta jednodenní dvoudenní aspoň 32 °C. Pak samozřejmě dostatek čisté pitné vody a stravu s vysokým obsahem bílkovin, tedy zhruba 20 až 30%. Což je srovnatelné s potřebami psa, takže samotné zrní jim zdaleka nestačí. Nejpohodlnější je tedy krmit krmnou směsí, “ radí odbornice.

Jak dlouho sedi Hedvabnicka na Vejcich

Délka sezení u slepičího vajíčka je 21 dní a je jedno, zda vejce pochází od vlašky, kropenky nebo sussexky. Doba sezení je u všech slepičích plemen stejná.

Jak dlouho sedí Hedvábnička na vejcích

Pokud jí je vezmete sedí v hnízdě naprázdno třeba 2 měsíce, tudíž je lepší, nechat ji vždy něco vysedět, bez kuřat je nešťastná, vysedí a odvodí klidně troje za sezonu. Jinak hedvábničky snášejí asi 60–80 vajec ročně, jsou malá s nahnědlou skořápkou.

Jak dlouho žijí slepice

5 – 10 letKur domácí / Délka života

Čím krmit malá kuřata

Míchanice z mrkve a kopřiv je základem výživy malých kuřátek. Sedmý až dvacátý den. V tomto období přichází na řadu míchanice z mrkve, tvarohu a šrotu. Popřípadě můžete přidat uvařené vejce, kopřivy nebo nastrouhanou červenou řepu.

Čím krmit kuřice

Krmení krmnou směsí

Kuřice od stáří cca 12 týdnů do snášky musí být krmeny směsí pro větší kuřice (bývá zpravidla obchodně označována jako K-3, KZ, popř. KZK). To je směs, na kterou jsou prodávané kuřice zvyklé z odchovny.

Co s kuřaty po vylíhnutí

Po vylíhnutí je třeba nechat kuřata řádně oschnout a teprve poté je přemístit do vhodné odchovny. Některým chovatelům postačí papírová krabice s větráním a tepelným a světelným zdrojem.

Co se slepici když Kvoká

Kvokání je přirozený reprodukční proces organizmu nosnice, která má na svět přivést další generaci, proto také slepice snáší vejce.

Jak přerušit Kvokání

Kvokavost trvá obvykle tři týdny, u některých zatvrzelých kvočen však ještě déle. Kvokavost lze přerušit tím, že slepici odnesete do odděleného prostoru, kde nemá příležitost vysedávat a necháte ji „vychladnout“. Postaráte-li se jí o společnost v podobě jiné slepice nebo kohouta, kvokání ji většinou brzy přejde.

Co miluji slepice

Může to být tráva, různé bylinky nebo plevel, který si slepice rádi sezobnou. Saláty všech druhů, pampeliškové listy, nasekané kopřivy. Zeleninu můžete dávat slepicím denně, s ovocem buďte opatrnější, obsahuje dost cukru.

Jak zvýšit nosnost slepice

Drcené skořápky

To, že mají příznivé účinky na snášku vajec ví i chovatel začátečník. Do koše prázdné skořápky určitě nepatří. Vajíčková skořápka je bohatá na vápník, forfor a další látky, které se v těle slepičky rozloží tak dokonale, že zvýší její snůšku.

Proč svítit kuřatům

Řízený světelný režim oddaluje dobu snesení prvního vejce, ale naopak zvyšuje vytrvalost ve snášce, což určitě každý chovatel ocení. Světlo aktivuje chuť k jídlu, a proto v prvních dnech svítíme kuřatům bez přestávek. Po cca 4 dnech svícení postupně zkracujeme, až 7 týdnu svítíme pouze 8-9 hodin denně.

Čím topit kuřatům

Pro vylíhlé a dorůstající kuřata můžete použít např. umělou kvočnu. Umělá kvočna je velice oblíbené vyhřívání pro drůbež. Stačí mít papírovou krabici, do ní vložit umělou kvočnu a máte vše, co potřebujete pro odchov kuřat.

Co se nesmí dávat slepicím

Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky. Nesmí ani brambory, pokud jsou nazelenalé a nejsou dobře uvařené.

Jak často krmit kuřata

Během prvních čtyřiadvaceti hodin od vyklubání nepodáváme žádnou vodu ani krmivo, protože kuře ještě využívá živin čerpaných ze žloutku. Prvních sedm dní krmíme co dvě hodiny, do čtyřicátého dne pět až šestkrát denně a zbývající čas do věku tří měsíců čtyři až pětkrát denně.

Jak dlouho se musí svítit kuřatům

Po cca 4 dnech svícení postupně zkracujeme, až 7 týdnu svítíme pouze 8-9 hodin denně. V době, kdy by mělo Vaše plemeno začít snášet vejce, můžete slepicím začít svítit více tak, aby byly v kombinaci s denním světem vystaveny světlu v délce 14-17 hodin.

Jak dlouho trvá Kvokání

Období kvokání začíná v půlce února. Pokud kvočně není umožněno vyvést kuřata (jsou jí odebrána vejce, na kterých sedí), může začít kvokat i v pozdním jaru. Zpravidla trvá několik týdnů.

Kdy dát kuřata od kvočny

Jak ale správně opečovávat kvočnu Než učiníte jakékoliv kroky, zapamatujte si, že kvočna potřebuje mít po celou dobu sezení na vejcích klid. Oddělte ji od hejna, nejlépe ve večerních hodinách. Snížíte tak šok, který jí přesunem způsobíte.

Co mají nejraději slepice

Základem je pestrá strava

✓ Pšenice – je základním kamenem každé krmné směsi. Tato obilovina je pro slepice největším zdrojem energie, a proto by krmivo pro slepice mělo obsahovat asi 50 % pšenice. ✓ Kukuřičný šrot – je další velice energetickou potravinou. V krmné směsi pro slepice by měl zaujímat cca 25%.

Čím krmit kuřata po vylíhnutí

Do prvního týdne věku se doporučuje malá kuřátka krmit pouze krmnou směsí s označením K1. Během toho prvního týdne jim můžete přidat i suchou směs kukuřičného šrotu nebo pšenice. Takto připravenou směs je nutné obohatit o dusíkaté látky. Zdrojem mohou být uvařená vajíčka, tvaroh nebo nasekané mladé kopřivy.

Jak dlouho se svítí kuřatům

První 4 dny života kuřat jim sviťte bez přestávek. Do 7. týdne věku jim udržujte délku světelného dne na 16 hodinách. V pozdější době stačí svícení zkrátit na 8 hodin denně.