Čím krmit kuřata po vylíhnutí?

Co s kuřaty po vylíhnutí

Po vylíhnutí a oschnutí kuřete v líhni, přendáme kuřata do odchovny pod tepelný zdroj, protože kuřata nejsou schopna udržet delší dobu svou tělesnou teplotu. Schopnost vlastní termoregulace získávají +- kolem pátého týdne života. Doporučená teplota pod tepelným zdrojem je cca 32-34°C a každý týden menší o 2°C.

Jak se postarat o kuřátka

„Malá kuřata rozhodně potřebují teplo, ta jednodenní dvoudenní aspoň 32 °C. Pak samozřejmě dostatek čisté pitné vody a stravu s vysokým obsahem bílkovin, tedy zhruba 20 až 30%. Což je srovnatelné s potřebami psa, takže samotné zrní jim zdaleka nestačí. Nejpohodlnější je tedy krmit krmnou směsí, “ radí odbornice.
Archiv

Čím svítit kuřatům

Aby se rychle zorientovala v prostoru, doporučujeme jim prvních 24 hodin nepřetržitě svítit. Pro přivykání ve tmě pokračujeme od 2. do 7. dne zhasnutím světel cca na jednu hodinu (v nočních hodinách).

Jak dlouho nechat kuřata pod umělou Kvočnou

① Dva dny před vylíhnutím kuřátek nebo křepelek je nutné umělou kvočnu nachystat. ② Najděte vhodné místo, kde nebudou mláďata po dobu min. 3 týdnů nijak rušena. ③ Umělá odchovna musí být určitě umístěna někde uvnitř místnosti, nikoliv venku.

Jak dlouho se svítí kuřatům

První 4 dny života kuřat jim sviťte bez přestávek. Do 7. týdne věku jim udržujte délku světelného dne na 16 hodinách. V pozdější době stačí svícení zkrátit na 8 hodin denně.

Kdy mohou kuřata ke slepicím

S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.

Čím krmit kuřice

Krmení krmnou směsí

Kuřice od stáří cca 12 týdnů do snášky musí být krmeny směsí pro větší kuřice (bývá zpravidla obchodně označována jako K-3, KZ, popř. KZK). To je směs, na kterou jsou prodávané kuřice zvyklé z odchovny.

Kdy můžu dát kuřata ven

Druhý až čtvrtý týden. Kuřátka získávají na síle, imunitní systém také sílí a čím větší budou, tím více budou chtít prozkoumávat okolí. V tomto věku se už virů a bakterii bát nemusíte. Pokud je venku hezky – svítí slunce a není větrno, klidně je vypusťte do výběhu mezi ostatní členy.

Jak se starat o kuřata s Kvočnou

Kvočnu nechte sedět na odděleném, klidném a tmavém místě. Kvočnu přenášejte na vejce večer, tím snížíte její stres. Nejprve ji nechte sedět na podkladcích. Když na nich drůbeží matka vydrží sedět 24 hodin v kuse, máte jistotu, že už na vejcích vydrží po celou dobu.

Kdy dát kuřata ke slepicím

S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.

Jak začlenit kuřata do hejna

Ideální je, pokud na sebe kuřátka a starší slepičky na dvoře uvidí, budou se moci k sobě přiblížit, ale plot, který postavíte mezi ně, jim zabrání k šarvátce. Tato doba by měla trvat cca 7 dní. Fyzické představení.

Jak dlouho se líhnou kuřata

Doba inkubace slepičích vajec je obvykle kolem třech týdnů. Nejspolehlivější způsob, jak oplodněná nebo násadová vejce inkubovat a maximalizovat tak šanci, že se vylíhnou zdravá kuřata, je použít umělý inkubátor – líheň. Většina líhní je zcela automatických.

Co se nesmí dávat slepicím

Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky. Nesmí ani brambory, pokud jsou nazelenalé a nejsou dobře uvařené.

Co dávat Kuřicím

Do prvního týdne věku se doporučuje malá kuřátka krmit pouze krmnou směsí s označením K1. Během toho prvního týdne jim můžete přidat i suchou směs kukuřičného šrotu nebo pšenice. Takto připravenou směs je nutné obohatit o dusíkaté látky. Zdrojem mohou být uvařená vajíčka, tvaroh nebo nasekané mladé kopřivy.

Jak krmit Kvocnu

Po vylíhnutí.

Malým kuřátkům připravujte nasekaná vařená vajíčka s nakrouhanými mladými kopřivami a obilným šrotem, případně různé obilné kaše. Krmit můžete i zákysem, který se však v teple rychle kazí, proto jeho čerstvost kontrolujte. Případně dávejte kuřátkům jen malé množství, které ihned spořádají.

Čím krmit Kvočnu

Do malé bedýnky je vhodné dát kvočně krmení a vodu – z krmení pouze pšenici vzhledem k tomu, že je žádoucí, aby kvočna neměla průjem. Celé to uložit někam do stínu, aby se kvočna přes den neupekla a příliš jí neotravovat.

Co mají nejraději slepice

Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.

Co nesmí jíst slepice

Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.

Čím se nesmí krmit slepice

Slepice není popelnice!

Takže rozhodně nesmějí jíst nic zkaženého, plesnivého. Nesmí také nevařené brambory (ani slupky!), avokádo, rebarboru, slupky citrusů, lilek, nezralé rajče.

Jak vyrobit krmítko pro slepice

Jak vyrobit krmítko pro slepice:

Pro 10 slepic stačí zásobník o velikosti cca 5 litrů. Poté k zásobníku připevníme dřevěnou destičku na nášlap – když na ni slepice stoupne, víko zásobníku se otevře a část suchého krmiva se přesype ke slepicím do korýtka, ke kterému mají volný přístup.

Jak vyrobit napáječku pro drůbež

Napáječky jednoduše umístěte na zem do výběhu nebo kurníku. Podložka. Samozřejmě, že pokud nemáte napáječku s háčkem nebo nohy, můžete si vyrobit vlastní vychytávku, díky které umístíte napáječku nad zem výběhu, aby voda v ní zůstala déle čerstvá. K domácí výrobě vám postačí staré cihly nebo betonová tvárnice.

Jak naučit slepice na nášlapné krmítko

Jak slepice naučit našlapovat

Nechte jim první 3 dny krmítko otevřené, aby zjistily, že je jejich novým zdrojem zobu. Ve druhé fázi kolíkem zajistěte, aby krmná nádoba zůstala pootevřená, slepičky uvidí zrní, ale budou si muset stoupnout na nášlapnou plochu a krmítko otevřít, aby si mohly zobnout.

Jak vyrobit krmítko pro kuřata

Jak vyrobit krmítko pro slepice:

Pro 10 slepic stačí zásobník o velikosti cca 5 litrů. Poté k zásobníku připevníme dřevěnou destičku na nášlap – když na ni slepice stoupne, víko zásobníku se otevře a část suchého krmiva se přesype ke slepicím do korýtka, ke kterému mají volný přístup.

Jak často měnit vodu v Napáječce

V každém případě je nutné vodu měnit každý den, ať už máte v kleci misku nebo napáječku – v letních měsících je namístě častější výměna vody, klidně i dvakrát nebo třikrát denně. Misku pravidelně kontrolujte, i během chvilky se může stát, že v ní skončí polovina podestýlky, nakrájená mrkev a pravda…

Jak vyrobit nášlapné krmítko

Nášlapné krmítko je osvědčenou variantou u všech chovatelů, Tubusové krmítko. K výrobě vám postačí obyčejná miska pod květináč a obyčejný plastový tubus, pár šroubků, drátek k zavěšení, šikovné ruce a trocha trpělivosti. Plastový tubus snadno koupíte v zahradních potřebách.