Čím krmit Oddělek?

Jak často krmit Oddělek

(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): K tomu krmení – roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny – tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást.
Archiv

Jak posílit Oddělek

Slabý oddělek se starou matkou

Ze včelstva odebereme starou matku s jedním plástem vybíhajícího plodu a vytvoříme tak slabý oddělek. Do původního včelstva vložíme zralý matečník (případně ponecháme rojové – ale z genetického pohledu to nemusí být příliš dobré).

Kdy rozšířit Oddělek

První rozšíření doporučujeme udělat hned při přeskládání oddělku z transportního plemenáče/krabice. Rozšíření děláme vložením mezistěny do plodového tělesa. Včely takový rámek hned vystavějí a matka zaklade.
Archiv

Kdy pridat Matecnik do Oddelku

Pro zjednodušení práce včelaře doporučuji přidávat do oddělků matečníky ve stáří 11 dnů po přelarvení. Pokud včelař nemá zkušenosti s chovem matek, může si u chovatelů matek tzv. “zralé matečníky“ koupit a převést bezpečně i na vzdálenost 150 km.

Jak se starat o Oddelek

Ideální je oddělky krmit kapsovým krmítkem (na rozdíl od krmítka nad rámky, u kterého musí včely vytápět i prázdný prostor nad plodištěm). Mezistěny vkládáte podél plodového tělesa vedle plodu. Pokud je teplo, vystavěnou mezistěnu můžete dát doprostřed plodového tělesa a nahradit ji mezistěnou novou.

Kdy dělat včelí Oddělky

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Jak na roj

Stačí před vlastní nástavkový úl postavit úl jiný, prázdný a pečlivě připravený. Tento úl je dobré nejdříve vydezinfikovat (plamen by mohl stačit). Uvnitř bude jen několik plodových souší, do kterých bude moci matka ihned klást vajíčka. Pozor jen na to, aby se do prázdného úlu neusadil nějaký cizí roj.

Jak se starat o Oddelky

Vaším hlavním úkolem při péči o oddělky je připravit je na zimu a případně je začít chystat i na jaro. Oddělky musí dostatečně zesílit a vystavit co nejvíce mezistěn (ať již v plodišti, tak případně i pro medník). Oddělky staví mezistěny, pokud mají přísun sladiny a kladoucí matku.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Jak se starat o Oddělek

Vaším hlavním úkolem při péči o oddělky je připravit je na zimu a případně je začít chystat i na jaro. Oddělky musí dostatečně zesílit a vystavit co nejvíce mezistěn (ať již v plodišti, tak případně i pro medník). Oddělky staví mezistěny, pokud mají přísun sladiny a kladoucí matku.

Kdy krmit Oddelky

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Jak založit Oddělek

K utvoření oddělku postačí tři rámky jeden ze zavíčkovaným plodem (po vylíhnutí z jednoho rámku jsou vylíhlé včely schopny obsednout zhruba tři rámky,) druhý se zásobamy + pyl a třetí mírně prorosit vodou . K tomu je třeba setřást z jednoho až dvou rámků mladušky nasadit krmítko a umístit do chladna(zajistit větrání).

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Jak vratit roj do úlu

Když včely uletí

V případě, že roj ulétne, včelař musí udělat vše proto, aby roj získal zpět a mohl založit včelstvo. Nový úl musí mít souše pokropené vodou, mezistěny a plást s medem nebo placku z medocukrového těsta. Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat.

Kdy začne klást včelí matka

Na některém výletu bude oplodněna trubci a po pěti i více dnech začne klást vajíčka. O dospělou matku se včely svědomité starají. Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Kdy nejpozději dělat Oddělky

Oddělek je ve skutečnosti malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami. Nejčastěji jsou oddělky na 6 včelích rámkách. Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Jak dlouho žije včelí matka

Včelí matka měří 20 – 25 mm a její váha se pohybuje 180 – 260 mg. Dožívá se 3 – 5 let a v době největšího rozvoje včelstva naklade za den okolo 2000 vajíček, což je téměř dvojnásobek její vlastní váhy.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Co odpudí včely

Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.

Co vadi včelám

Kvůli nakrátko posekaným trávníkům a nevhodně vysazeným rostlinám dochází včelám možnosti, čím se živit. Vadí jim i extrémní teploty.

Jaká barva láká včely

Je nejcitlivější na bílou, černou, fialovou, žlutou, oranžovou a modrou barvu. Pro orientaci včel ale není až tak důležitá barva úlu, jako spíše geometrické tvary namalované na čelní stěně úlu. Kupříkladu bychom neměli používat zelenou a červenou barvu. Včelky obě tyto barvy totiž vnímají jako barvu černou.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.