Čím krmit včely?

Jak se krmí včely

Do krmítka včely přelezou z vrchního nástavku. Aby včely nenapadli do roztoku, slouží jim k přidržování drážky, po kterým mohou i vylézt ven, pokud tam spadnou. Vše se přikryje krytkou, aby se včely nedostaly dál do krmítka. Tento způsob krmení je mezi včelaři velmi oblíbený.
Archiv

Čím se přikrmují včely

I přes oblibu alternativních krmiv pro včely je stále nejoblíbenějším krmivem cukr. Z cukru se pak připravují cukerné roztoky nebo cukromedové těsto. Při výběru krmiva pak ale mějte na paměti, že nespotřebované krmivo se pravděpodobně objeví také v prvním medu.
ArchivPodobné

Jak moc krmit včely

Jak hodně krmit včelstva

Všeobecně se doporučuje na dobré přezimování pro včelstvo 20 kg glycidových zásob na včelstvo. Pozor na počítání! Tři litry roztoku krystalu v poměru 3:2, není 3 kg glycidových zásob! Toto množství není dogma.
Archiv

Co jedí včely

Potrava včel sestává z:bílkoviné složky – pyl květůglycidové složky – nektar hmyzosnubných květů a medovice, což je odpadní produkt metabolismu mer a mšic.

Jaký cukr pro včely

Doporučuje se používat bílý cukr, který je čistý a pro včely vhodnější než přírodnější hnědý který je nečištěný a obsahuje větší množství nestravitelných nečistot, čímž více zatěžuje včelí trávicí ústrojí a především produkuje více výkalů což je pro zimování nežádoucí obdobně jako medovicový med, který není pro …

Kdy krmit včely

Začátkem srpna je nutné dodat včelám odpovídající množství potravy, což je asi 30 kg na jedno včelstvo, které jim stačí na přežití zimy. Proč právě začátkem srpna Jedná se o zlomové období, kdy se ve včelstvech začínají rodit takzvané dlouhověké zimní generace včel.

Kdy Podněcovat včely

VELMI TOHOTO ZPŮSOBU VYUŽÍVÁM PŘI METODICE OPTIMALIZOVANÉHO PLODIŠTĚ. Právě do podmetu "uklízím" nedobrané starší plásty v období března do půle dubna a v srpnu a září či v mezisnůškových pauzách. Zásobní rámek je dobré podložit, aŤ na něj včely mohou z obou stran a lépe i odvíčkovat.

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Kdy začít Podněcovat včely

Kdy začít podněcovat včelstvo

Jako výchozí bod podněcování BŐHM uvádí první jarní prolet včel, kde zjišťujeme stav včelstva. Po proletu začne podněcovat podle vypočítaného dne rozkvětu ovocných stromů podle zákona 40 dní. Vývoj dělnice od položení vajíčka trvá 21 dnů.

Co dělají včely na jaře

Jakmile se na jaře udrží počasí hezké alespoň pár dní za sebou (s denní teplotou vyšší než 10 °C), včely nesou z květů těchto jemných stromů první jarní pyl a nektar. Právě díky vrbám nastává prudký jarní rozvoj včelstev, který je klíčový pro celé léto i zbytek roku. Vrb je velké množství a kvetou postupně.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Kdy se chodí do včel

Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.

Co nám přinášejí včely

Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin. Lidem přinášejí užitek v podobě medu, propolisu, vosku a mateří kašičky, ale také pracovních příležitostí. Včelaření zlepšuje životy lidí na celém světě. Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jak krmit včely na zimu

Způsobů jak zimovat včelstva je několik u nás nejrozšířenějším je doplnění zásob na zimu cukerným roztokem v poměru 3:2. Vyrábí se tak, že běžný cukr krystal nebo krupice rozpustíme v teplé vodě za průběžného míchání a necháme vychladnout.

Kdy na jaře přikrmovat včely

Jarní práce

Obecně se ale přikrmování provádí jen tehdy, pokud je málo zakrmeno z léta a včelám to nevystačí. Nebo pak, v případě chladného jarního počasí, kdy ještě nekvetou rostliny dávající nektar. „Krásné počasí během dvou únorových týdnů přimělo matku k plodování.

Kdy rozšiřovat včelstva

Období růstu se stavebním pudem – včelařské jaro

Začíná narůstat aktivita na česně a projevuje se stavební pud včel. Včely začínají více plodovat a objevují se první zdroje snůšky. Jedná se o ideální období pro rozšiřování včelstev přidáním nástavku a doplněním o stavební rámky.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.

Kdy klade včelí matka

Matka se páří jednou za život a to hned s několika trubci. Poté klade 2-3 roky. Matku lze od ostatních včel rozeznat podle vzhledu. Její hlava a hruď jsou přibližně stejně veliké, zatímco zadeček je o značný kus protáhlý a na svém konci „zašpičatělý“.

Jak často kontrolovat včely

Celý rok musíme provádět pravidelné kontroly. Především to, zda mají včely dostatečné množství zásob, jestli už začaly matky klást, zda se vůbec ve včelstvu matka nachází, nebo zda jsme o ni nepřišli. Matka je tedy pro včelstvo důležitá.

Co všechno potřebuje včelař

Základní včelařské potřeby pro práci se včelami jsou: včelařský dýmák, kleště na vyjmutí rámků, smetáček a rozpěrák. Na vytáčení medu a medobraní potřebujete odvíčkovací vidličku, cedník na med (dvojitý) a medomet. Medomet není na začátek hned potřeba nový. Můžete si koupit bazarový či si ho jen zapůjčit.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.

Co dělat když se rojí včely

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Kdy začít se včelami

Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.