Čím se malují kraslice
Pracujte špendlíkem s hlavičkou, zabodnutým do tužky. Vyvrtané kraslice můžete i barvit nebo na ně nanášet barevné vosky (na orámování). Nejoblíbenější jsou ale čistě bílé madeirové kraslice. Ozdobit vrtáním se dá každá skořápka, ale nejlépe se tato technika používá na vejce husí, která mají dostatečně pevnou skořápku.
Archiv
Čím barvit kraslice
Tmavě zelené barvy docílíte kopřivami, jarní trávou nebo kostkou mraženého špenátu. Jemnou zelenou barvu získáte, když vajíčko povaříte v nálevu z kmínu nebo z lipového květu. Různé odstíny červené vykouzlíte, když vajíčko povaříte v červeném víně nebo jej necháte přes noc v borůvkově šťávě nebo šťávě z červené řepy.
Archiv
Proč se barví kraslice
Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.
Jak zdobit kraslice voskem
Jak malovat vejce voskem
Voskovky necháme úplně rozpustit a ještě chvilku prohřát, špendlíkovou hlavičku také na chvíli ponoříme do rozpuštěného vosku, aby se i ona prohřála. Pak už jen stačí malovat motiv, pracujeme velmi rychle, protože vosk rychle tuhne. Před každou linkou nebo tečkou namočíme špendlík do vosku.
Archiv
Jak zdobit kraslice s detmi
Celé vejce namalujte podkladovou barvou a nechte jej dobře zaschnout. Na barevnou paletu si naneste různé temperové barvy tak, aby se nesmíchaly. Jeden konec špejle namáčejte do barvy a pak jím na vejci vytvořte obtisk. Puntíky mohou pokrývat celé vejce nebo z nich mohou děti vytvořit třeba kytičky.
Jak odstranit vosk z kraslic
A na závěr, kdo chce, ale není to nutné, může vosk opatrně z kraslic setřít hadříkem nebo savým papírem nahřátým na zapnuté plotýnce vařiče – stačí vařič rozehřát a pak ho stáhnout na jedničku.
Jak obarvit vajíčka v kávě
Pro tuto barvu budete potřebovat litr velmi silné černé vychlazené kávy, 2 lžíce octa a lžičku soli. Vše smíchejte vhrnci, do kterého přidejte uvařená vejce. Po třiceti minutách by měla být vejce obarvená světlehnědou barvou. Pro získání tmavší hnědé můžete vejce nechat opět namočená vtekutině přes noc vlednici.
Jak obarvit vajíčka bez barev
Řepa, kurkuma, cibule. Běžné suroviny vám zajistí jemné a přírodní barvy, navíc jsou levnou a ekologickou alternativou syntetických barev z obchodů. K odvarům z koření nezapomeňte přidat jednu až dvě lžíce octa. Barvy budou intenzivnější a lépe se do skořápky vsáknou.
Co je to Vejdumek
Dnes kraslicí většinou rozumíme nazdobený výdumek (vejdunek, vejdumek, pouk, pouch, fouk, foukanec aj.) tedy celistvou skořápku vyfouknutého vajíčka.
Jak vznikl název kraslice
Odvozeno od přídavného jména krásný, jehož význam je nejasný; mohlo souviset s původním staročeským významem „zářivé, jasné barvy“ s odkazem na barvení vajíček nebo s jejich zdobením vyjadřovaným slovesem krášlit. Doloženo písemně od 14. století.
Jak na Madeirové Kraslice
Vajíčko vypláchneme vodou, omyjeme nějakým detergentem (odmastíme jarem) a necháme oschnout. Pak vajíčko obarvíme (nepoužívejte barvy na vajíčka, skořápka bude nadnášena a nedosáhnete rovnoměrného obarvení, doporučujeme hodně ředěné balakrylové či jiné akrylové, vodou ředitelné barvy) nebo necháme přírodní.
Jak obarvit vajíčka v kurkumě
O sluníčkovou barvu vajíček se postará kurkuma. Na zhruba 750 ml vody budete potřebovat asi 3 vrchovaté lžíce kurkumy. Tmavě žluté až oranžové barvy docílíte vařením vajíček spolu s 2 nastrouhanými mrkvemi. O tmavší oranžový odstín se postará také červená paprika.
Jak na malovaná vajíčka
Pokud nemáte přímo akvarelové barvy, můžete zkusit obyčejné vodovky. Co potřebujeme, jsou barvy na vodní bázi. Výborně fungují třeba anilinky, ale dobře se maluje i kvašem nebo akrylovou barvou. Akrylová barva má tu výhodu, na skořápce pěkně drží a není úplně potřeba malbu přelakovávat.
Jak dlouho se barví vajíčka
Do barvy ponoříme vejce a necháme je tam ponořená podle typu barev 0,5 – 1 minutu (tekuté) nebo 3 – 5 minut (práškové). Obarvená vejce vyjmeme a necháme oschnout. Chceme-li, aby byla vejce lesklá, přetřeme je zlehka tukem. Chceme-li vejce tmavší barvy, necháme je v barvě déle.
Čím se dají obarvit vajíčka
Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Jak obarvit vejce slupkami cibule
Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.
Čím odstranit razítka z vajíček
Chopte se octu a houbičky a jemně, aby vám vejce neprasklo v ruce, z něj barvu setřete (super je též vařit vejce v octové vodě, pak je setření kódů takřka bez práce). Protože co producent, to jiná barva, někdy to úplně snadno nejde. Zkuste tak jemné drhnutí zubním kartáčkem s nánosem jedlé sody.
Jak obarvit vyfouknutá vajíčka
Šetrnější je v tomto ohledu pěna na holení. Nastříkáte ji do pekáčku nebo zapékací misky tak, aby vytvořila asi 3 cm vysokou vrstvu. Poté na ni nakapete pár kapek tekutého potravinářského barviva a barvy lehce promísíte párátkem. Nakonec v pěně lehce vyválíte vyfouknuté vajíčko a necháte na špejli uschnout.
Jak správně vyfouknout vejce
Vezmeme si injekční stříkačku s jehlou a nasajeme do ní vzduch. Jehlu vsuneme do vajíčka a pomalým stlačením stříkačky vytlačíme obsah vajíčka do připravené misky. Stříkačku vyndejte, opět nasajte vzduch a krok opakujte, dokud nebude všechen obsah vajíčka venku.
Jak vrtat Kraslice
Na vrtání používám malou hobby vrtačku, která má 13tisíc otáček a dvě frézky – malou kulatou (pro husí vejce určitě doporučuji diamantovou) a na zvětšování dírek frézku ve tvaru kužílku. Při vrtání držte kraslici pěkně v dlani, nikdy netlačte proti tvrdé podložce. Nejdříve vyvrtejte malé dírky.
Jak udělat díru do vajíčka
Jde to i obyčejným brčkem
Skořápku jemně oťukejte a vzniklou dírku lehce rozšiřujte tak dlouho, dokud se dovnitř nevejde menší plastové brčko s kloubem. Obsah vajíčka můžete trochu promíchat pomocí pilníku, špejle nebo jehly, aby lépe vytekl ven, a pak do dírky zastrčte brčko kratší stranou.
Čím malovat velikonoční vajíčka
Pokud nemáte přímo akvarelové barvy, můžete zkusit obyčejné vodovky. Co potřebujeme, jsou barvy na vodní bázi. Výborně fungují třeba anilinky, ale dobře se maluje i kvašem nebo akrylovou barvou. Akrylová barva má tu výhodu, na skořápce pěkně drží a není úplně potřeba malbu přelakovávat.
Jak nabarvit vajíčko
Vejce nejlépe chytají odstíny zastudena, pro silný odstín nechte vejce barvit i 12 hodin. Namodralou barvu připravíte i ze silného vývaru ibišku (např. ibiškový čaj) se lžící octa (tmavší modrá barva). Zelená světlá i tmavá – svěží jarní barvy docílíte pomocí špenátového protlaku nebo petrželové nati.
Jak originálně obarvit vejce
Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Proč se nesmí mýt vejce
Skořápka se nesmí umývat, aby nebyl odstraněn povlak chránící vejce před vnějším prostředím.