Jak si vyrobit salám
Maso nakrájíme na kostičky 2×2 cm (odhadem, žádný úředník Evropské unie vám to zkontrolovat nepřijde), promícháme dohromady, okořeníme, osolíme a přidáme také trochu rychlosoli. Vzniklou směs napěchujeme do nádoby. Nezaléváme ji vodou, necháme ji uskladněnou nasucho.
Jak dlouho udit Vysočinu
Naplněné salámy propícháme a zavěsíme do do teplé udírny, kde je udíme cca 2 hodiny do zlatohnědé barvy. Salámy následně dovaříme 20 minut při teplotě 75°C. Potí zchladíme ve studené vodě a necháme oschnout.
Jaký salám na uzení
Patří sem játrový salám, jaternice, jelita, tlačenka a krvavá tlačenka. Tyto výrobky se nakonec především kvůli zlepšení chuti udí ve studeném kouři až jeden týden.
Jak se udí salám
Salám pověste na hák, nebo ho za pomoci provázku připevněte před vložením do udírny k tyči, kterou pak připevníte kolmo do horní části udírny. V udírně udržujte teplotu mezi 50-70 °C, a na konci uzení pak teplotu zvyšte na cca 80-90 °C, stačí tak na půl hodiny.
Jak dlouho vydrzi domaci salám
My dáváme čabajku do lednice a vydrží určitě těch 14 dní. Já měla domácí klobásy v lednici asi 3 měsíce a byly úplně v pohodě. Ideálně nechat vyvěsit v chladném sklepě, pak se dají skladovat i celou zimu, naříznutý bych se určitě nebála dva tři týdny, pokud je to kvalitní uzenina…
Jak umlít maso na klobásy
Maso připravujeme na klobásy po jeho řádném vychladnutí. Maso, které jsme si určili na přípravu domácích uzených klobás, zbavíme nejprve všech tvrdých blan, šlach, kůže, chrupavek a roztřídíme je pečlivě na tučné a libové. Tučné maso nakrájíme na drobné půlcentimetrové kostičky, libové maso na centimetrové kostičky.
Jak udit maso aby nebylo černé
Udírnu nastavte na 80 °C a uďte 8 hodin. Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při 70 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C.
Proč je maso z udírny tuhé
Špatná doba uzení
Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Jak Přeudit salám
Salámy totiž neprošly klasickým udícím procesem. To však můžete změnit, když je dáte na 2-3 hodiny do udírny. Udírnu nemějte roztopenou na příliš vysokou teplotu, aby Vám střevo salámu nepopraskalo. Vnitřní teplota udírny kolem 50 °C je tedy více než dostačující.
Jak nejlépe skladovat šunku
Pokud šunku vybalíte z krabice a plastového obalu, měla by být uskladněna na čistém a suchém místě v otevřeném prostoru při pokojové teplotě či na chladnějším místě (14° C až 23 °C), ne v lednici. Nejlépe můžete šunku pověsit nebo umístit na přiložený dřevěný stojánek a zakrýt čistým bílým servítkem či utěrkou.
Jak dlouho vydrží salám bez lednice
Zatímco například u šunky najdeme datum použitelnosti v rozmezí jen několika dnů, u trvanlivých tepelně opracovaných výrobků (Vysočina, Selský salám) nebo fermentovaných trvanlivých masných výrobků (Herkules, Poličan, sušené šunky, pršuty, klobásy) je minimální trvanlivost prodloužena na 21 dnů při pokojové teplotě …
Co se dává do klobás
Kromě poctivého masa budete do klobásek přidávat také mletou papriku, kmín nebo třeba česnek. Pokud máte tu možnost, používejte papriku maďarskou. Ta vás dostane svou jedinečnou chutí a navíc maso skvěle obarví.
Jaké maso na domácí klobásy
Chcete-li připravit ty nejlepší klobásky, stačí se držet osvědčeného receptu. Jeden takový tu pro vás máme i my. Základem je vepřový bůček a chuť doplňuje zadní hovězí.
Co se dává do udírny
lák na uzení. Jednoduše řečeno se jedná o roztok soli ve vodě. Základní recept na lák na uzené maso počítá s 6-8% roztokem, který vznikne rozpuštěním 600-800 g soli v 10 l vody. Samozřejmě záleží především na chuti a osobních preferencích, množství soli si můžete upravit podle své chuti.
Jaké koření na uzení masa
Lák jde dobře doplnit o koření a bylinky. Zmínit můžeme určitě pepř, jalovec, bobkový list, nové koření, rozmarýn a další. Lák doporučujeme krátce převařit, bylinky a koření tak uvolní více aroma. Maso vkládáme do láku až po vychlazení na teplotu 4 °C.
Co znamená když udírna Dehtuje
Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.
Jak pověsit maso do udírny
Párky, klobásy, špekáčky, točené salámy zavěsíme přímo na hole, ty pak s výrobkem vkládáme do udírny. Ostatní druhy uzenin, například tyčové salámy, jejichž konce jsou uzavřeny motouzem, z něhož je vytvořené zavěšovací očko, zavěšujeme za toto očko jeho navléknutím na hůl.
Jak uchovat šunku v lednici
Pokud šunku vybalíte z krabice a plastového obalu, měla by být uskladněna na čistém a suchém místě v otevřeném prostoru při pokojové teplotě či na chladnějším místě (14° C až 23 °C), ne v lednici. Nejlépe můžete šunku pověsit nebo umístit na přiložený dřevěný stojánek a zakrýt čistým bílým servítkem či utěrkou.
Jak skladovat trvanlivý salám
Trvanlivé uzeniny (suché nebo polosuché salámy) nejsou na teplotu skladování příliš citlivé a snesou rozmezí teplot 15-25°C. Důležité však je, aby byly uchovávány na dobře větraném místě, čímž se dá předejít plesnivění. Kupujte pouze kvalitní uzeniny. Do lednice je nikdy nedávejte v igelitovém sáčku.
Jak nejlépe Vyudit klobásy
Do udírny vyhřáté na cca 70°C rozložíme nebo rozvěšíme klobásy, ale necháme otevřená dvířka udírny, aby klobásy oschnuly. Poté klobásy udíme 6-8 hodin. Některé recepty po vyuzení doporučují nechat klobásy 30 minut "dotáhnout" v teplé vodě (80-90°C).
Co je nejlepší na uzení
Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.
Co lze rychle Vyudit
Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku.
Jak udit maso bez udírny
Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.
Čím topit v udírně
V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami
Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.
Co na dno udírny
Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.