Čím nanášet mořidlo?

Jak dlouho schne mořidlo

Doba schnutí olejového mořidla je 12 hodin. 12 hodin schne padovaný povrch. Intenzivní odstín nanášený válečkem z mikrovlákna schne až 48 hodin. V případě, že doba 48 hodin je neakceptovatelná, je možnost použít tužidlo, které schnutí urychlí na dobu schnutí 4-5 hodin.

Na co je Moridlo na dřevo

Mořidlo však nemá za úkol pouze oživit dřevo a nechat vyniknout jeho strukturu. Další důležitou vlastností je poskytnout povrchu ochranu proti dřevokaznému hmyzu, houbám, plísním i proti vlhkosti. Mořidla se také používají při snaze výrobců imitovat drahé dřeviny prostřednictvím levnějších materiálů.
Archiv

Jak správně mořit dřevo

Mořidlo štětcem naneste podélně ve směru vláken dřeva, pak celou plochu přejeďte příčně a znovu ještě jednou podélně. Dosáhnete tím rovnoměrného obrazu moření. Namořené dřevo zásadně vždy vyžaduje ochranný nátěr lakem! Pokud namoříte dřevo, bude dřevo jen obarvené, ale povrchová úprava ještě není hotová.
Archiv

Jak se moři nábytek

Chcete mořit nový nábytek bez povrchové úpravy, nebo renovovat starší kousky Ve druhém případě je nutné odstranit starý nátěr. Pokud se vrstvy neodlupují, postačí vám k tomu obyčejný smirkový papír. Smirkem s hrubým zrnem srovnáte povrch a menší nerovnosti pak vyhladíte jemným brusným papírem.

Jak odstranit mořidlo ze dřeva

Jediná možnost, jak odstranit mořidlo ze dřeva, je broušení až do hloubky, kam mořidlo zasahuje. Předně je důležité zvážit, v jaké kondici je dřevo a do jaké hloubky můžeme brousit. Mořidlo je totiž možné odstranit opravdu jenom zbroušením vrstvy, do které je tato barvící látka zapuštěná.

Čím natírat Osmo

Při transparentně barevné úpravě dřevěných ploch doporučujeme konečný nátěr Osmo Terasovým olejem bezbarvým teak 007 nebo UV Ochranný olej bezbarvý č. 420 bezbarvým, aby se pigmenty chránily před oděrem.

Jaký olej na dřevo

Jen minimální ztmavnutí dřeva docílíte i použitím kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá. K ošetření dřeva se používá rovněž konopný, terpentýnový, pomerančový, ostropeřcový, teakový, ricinový či parafínový olej.

Jaké mořidlo na dřevo

Dřevo můžeme mořit mořidly vodovými, lihovými, rustikálními či disperzními. Lihová mořidla jsou vhodnější na měkké dřevo (smrk, borovice atd.), poněvadž nezvedají tolik póry ze dřeva jako vodová mořidla, která jsou zase vhodnější na dřevo tvrdé (dub, buk atd.), protože jej obarví stejnoměrněji.

Jak vyrobit mořidlo na dřevo

Ocet jako mořidlo na dřevo

Za výborné mořidlo se považuje ocet. Jeho odstín můžeme změnit přidáním různých přísad. Pokud do něj vložíme kousky mědi a necháme zhruba týden odstát, vznikne nádherná modrá barva.

Jak brousit starý nábytek

Zpravidla postupujeme ve třech krocích: nejdříve použijeme hrubý brusný papír (zrnitost 80), pak střední (120) a nakonec jemný o zrnitosti 180. Brousit můžeme ručně, což je poměrně namáhavé, nebo rychleji a účinněji excentrickou, případně deltovou bruskou.

Jak sundat barvu ze dřeva

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Jak zesvětlit zčernalé dřevo

Chceme-li změnit odstín dřeva natřeného tmavou lazurou, natřeme jeho povrch po náležité přípravě nejprve Illuminou – zesvětlující lazurou – a poté povrch natřeme lazurou na bázi rozpouštědla (nemusí být vyloženě Belinka ,ale i jiný výrobce) ve vybraném odstínu.

Jak dlouho schne impregnace na dřevo

Existuje však mnohem více možností, jak tyto povrchy chránit. Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Jak ošetřit dřevo proti vlhkosti

Ochranu dřeva poskytují také laky či lazury

K dostání jsou například univerzální laky s lesklým i matným povrchem. Syntetické laky se hodí na dekorativní nátěry a zároveň váš dřevěný zahradní nábytek ochrání před vlhkostí a vodou. Připomínáme, že před aplikací nátěru musí být dřevo dobře obroušené, čisté a suché.

Jak nanášet olej na dřevo

Dřevo musí být před nanášením oleje zcela suché; v opačném případě se olej nevsákne a ochrana nebude dostatečná. Olej před nanášením dobře promícháme. Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením.

Jak naolejovat dřevo

Zpracování olejů na dřevo je velmi snadné: Olej naneste na přebroušený a očištěný dřevěný povrch bohatě sytě a po 20 až 30 minutách přebytečný nevsáknutý olej odstraňte bavlněným hadrem, aby nedošlo při zasychání oleje ke vzniku závadných lepivých lesklých skvrn.

Čím penetrovat dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Jak oživit zašlý nábytek

Nábytek v žádném případě nesmáčejte, pouze otírejte vlhkým hadříkem. Na oživení zašlého laku pak použijte směs vody a octa v poměru 1:1 na vlhké houbičce, kterým nábytek otřete. Tím se zbavíte i nepříjemného pachu zatuchliny.

Čím natřít starou skříň

Dobře vám poslouží vodou ředitelné barvy. Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo. U ostatních barevných odstínů můžete použít rovnou univerzální barvu v matném nebo lesklém provedení, a to ve dvou až třech vrstvách. Velmi výhodné je přetření matné barvy ještě bezbarvým interiérovým matným lakem.

Jak odstranit bezbarvý lak ze dřeva

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.

Jak často natírat dřevo

Materiál pracuje, s nábytkem se manipuluje a dřevo v exteriéru zase podléhá povětrnostním podmínkám. Proto je třeba povrchy ošetřovat a natírat opakovaně. Doba mezi dvěma nátěry závisí zejména na typu zvoleného nátěru. U lazur se k obnově uchylujeme jednou za 3-5 let, při použití laku stačí obnovení po 5 až 8 letech.

Čím natřít dřevo na postel

Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.

Jaký je rozdíl mezi barvou a lazurou

Podle průhlednosti se rozdělují nátěry na dřevo následovně: Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.

Jaká je nejlepší barva na dřevo

Pokud volíte bezbarvý nátěr, vřele doporučujeme OSMO UV Ochranný olej 420 bezbarvý – nejlepší bezbarvý nátěr na trhu, který opravdu vydrží dlouhá léta. Při výběru tenkovrstvé lazury doporučujeme OSMO Ochrannou olejovou lazuru, popř.

Co je olej na dřevo

Olej na dřevo je přírodní nátěr na bázi oleje určený k ošetření dřevěných podlah, teras, fasád a dalších dřevěných konstrukcí. Oleje jsou zdravotně nezávadné, přírodní a ekologické, takže jimi bez obav můžete ošetřit i dřevo ve svém domově.