Čím natřít starý dřevěný plot
U starých plotů nejprve důsledně odstraníme starý nátěr horkovzdušnou pistolí a nebo vhodnou chemikálií a špachtlí. Před samotným nátěrem je nejprve nutné dřevo impregnovat fungicidním nátěrem. Ten zajistí rovnoměrnou nasákavost dřeva, celistvost nátěru a jeho odolnost před poškozením, plísněmi a dřevokazným hmyzem.
Jak dlouho vydrží dřevěný plot
Vhodný nátěr je základ
Nátěr však musí být dostatečný a kvalitně provedený, aby svůj účel splnil. Toto pravidlo platí jak u nového plotu, který právě stavíte, ale i u plotu starého, kterému chcete vdechnout nový život. Pokud je totiž dřevěný plot již starší, je vhodné ho po 2-5 letech renovovat a znovu ho natřít.
Jak brousit dřevěný plot
K broušení můžete použít brusný papír obalený okolo dřevěného hranolu nebo kartáč, ruční broušení je ale dost namáhavé. Proto doporučujeme použít brusku. Pozor, při broušení bruskou se do vzduchu dostane prach z barvy a dřeva, proto nezapomeňte na ochrannou roušku. Barevný tip: Použít můžete také odstraňovač nátěru.
Čím natírat plot
Pro exteriér stačí jen 2 nátěry, které poskytují vysokou odolnost povětrnosti i UV záření. Pro biocidní ochranu je zde možno použít syntetické napouštědlo FUNGISTOP S1031 i vodouředitelnou variantu LIGNOSTOP PROFI V1051 nebo HOBBY V1052.
Kdy natírat dřevěný plot
Vždy záleží na aktuálním stavu plotu. Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.
Čím ošetřit plot
Pro zvýšení životnosti je dobré ošetřit dřevo mořidlem či základovým napouštědlem. Zajistíte si tak dobrou nasákavost, odolnost proti poškození i hmyzu. Starou dobrou fermež čili lněný olej těžko něco nahradí. Pokud ji použijete, vyplatí se to.
Jak zkratit plot
Pro zkrácení role pletiva odehneme na zemi položeném pletivu oba konce jedné spirály (šroubovice) drátu. Uvolněnou šroubovicí drátu otáčíme proti směru hodinových ručiček, až do jejího úplného vyjmutí, čímž dojde k rozpojení pletiva na dvě části. Pro spojení pletiva postupujeme opačně.
Čím napustit dřevo do země
V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.
Kdy natírat plot
Dřevěný zahradní nábytek, pergolu, altán, dřevěný plot či dřevěná terasová prkna můžete natírat od jara do podzimu. Podmínkou však je, aby se teplota podkladu a jeho okolí pohybovala mezi cca 15 °C až 25 °C. Ideální teplota je okolo 20 °C.
Jak přetřít dřevěný plot
Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít. Odstranění starého nátěru se provádí pomocí horkovzdušné pistole nebo elektrického hoblíku. Další možnost je rozpustit starou vrstvu pomocí chemikálií a poté seškrábat nátěr špachtlí.
Jak opravit dřevěný plot
Rezavý a loupající se starý drátěný plot bude potřeba vybavit novým nátěrem. Aby byla jeho životnost co nejdelší, před natíráním je potřeba stávající plot očistit. K tomu využijte elektrickou brusku nebo smirkový papír a drátěný kartáč.
Jak napustit dřevo
Při prvním domácím ošetření napustíme dřevo prostředkem s fungicidy proti plísním a dřevokazům. Obecně platí, že základový nátěr zvyšuje životnost vrchní barvy. Ta by měla být nanesena ve dvou vrstvách. Vodorovné plochy jsou vystaveny většímu zatížení než svislé.
Jak ukotvit plot
Plotové sloupky můžete ukotvit k podkladu dvěma způsoby. Klasikou je vyhloubení děr a následné zabetonování stojných nosnic. Ne na každém povrchu je ale tento způsob možný. Proto existují plotové patky, díky kterým můžete sloupek připevnit i na beton či jiný pevný základ.
Jak napnout drát na plot
Napínací drát je nutno rozdělit pouze, je-li úsek delší než 25 metrů a při každé změně směru plotu (rohy). Napínací drát se napíná směrem od počátečního sloupku po koncový. Mezi těmito sloupky se nachází sloupky průběžné, které vytváří několik plotových polí.
Čím natřít venkovní dřevěný stůl
Impregnaci lze přetřít syntetickými i vodou ředitelnými lazurami, laky, mořidly i krycími barvami. Bývá na vodní bázi, je nehořlavá, a hlavně rychleschnoucí. Lazuru či mořidlo můžeme nanést už za čtyři hodiny po impregnování. Impregnace dřevo chrání až na 10 let.
Jak dlouho vydrží kůl v zemí
Díky moření mají smrkové kůly na ohradu dlouhou životnost, reálně se dá počítat s dobou 10 let (není ale výjimkou, že se takový kůl dožije i 20 let ve službě). Pokud ale není smrk mořený, vydrží v zemi cca 5 let, poté hnije. Problematické místo u smrkových kůlů je oblast, kde se stýká země a vzduch.
Jak renovovat starý plot
Pomoct si můžete ocelovým kartáčem nebo smirkovým papírem. Laťky, z nichž budete nový plot sbíjet (tzv. plotovky), buď upravte také zbroušením povrchu, nebo si sežeňte v hobbymarketech či u truhláře nové. V obou případech je nezapomeňte naimpregnovat venkovním nátěrem proti dřevokazným houbám, plísním a jinému hmyzu.
Čím natřít dřevěnou misku
Po čase používání je dobré občas obnovit olejovou ochranu dřevěného povrchu. Vhodný je lněný nebo minerální olej (prodává se někdy i olej na prkýnka). Dobře poslouží i olivový nebo jiný stolní olej. Naneseme jej na misku bavlněným hadříkem a necháme (třeba přes noc) vstřebat.
Jak ukotvit dřevěný plot
Pomocí kotvy a šroubovacích patek lze plotové sloupky upevnit i do betonových podkladů. Aby plot dobře držel, použijte dostatečně velké šrouby a hmoždinky. Jejich délka by měla být min. 60 mm (čím vyšší plot, tím delší šrouby a hmoždinky).
Jaký beton na základy plotu
Základový pas je nutné podsypat štěrkovým ložem mocnosti min. 200 mm a zpevnit armaturou. Pro základový pas využívejte beton minimálně třídy C16/20.
Jak daleko od sebe sloupky na plot
Sloupky plotu by od sebe měly být vzdáleny zhruba 2,5 m. Vykopejte první základovou díru (cca 30 x 30 cm, hloubka se odvíjí podle délky plotového kůlu, mrazuvzdornost při cca 800 mm) a dbejte, aby spodní držák pro napnutí drátu na sloupku plotu byl v namontovaném stavu těsně nad zemí.
Jak napnout Napinaci drat
Podle výšky pletiva zvolte dva nebo tři řady napínacích drátů, buď jen nahoře a dole, nebo ještě uprostřed. Napínací drát protáhněte napínákem a pomocí kombinačních kleští co nejvíc vypněte. Konec drátu ucvakněte a dotáhněte ráčnou napínáku.
Jak ošetřit dřevěný stůl
Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.
Čím natřít venkovní trámy
K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.
Jak ochránit dřevo v zemí
Dřevný tér (nejčastěji získávaný z kořenů borovice a jiných pryskyřičných dřevin), kterému se nejčastěji říká „borovicový dehet“ je ideálním nástrojem pro ochranu dřeva před zakopáním do země. Borovicová smůla je silně vodoodpudivá, má antiseptické účinky a je biologicky v přírodním procesu odbouratelná.