Čím napustit dřevěnou podlahu?

Čím nalakovat dřevěnou podlahu

Nejběžnější povrchovou úpravou dřevěných podlah je lak. Výhodou lakovaného povrchu je vysoká odolnost proti opotřebení a snadná údržba. V porovnání s olejem a tvrdým voskovým olejem – lak nabízí světlé zabarvení dřevěné podlahy, které je blízké přirozenému zabarvení dřeva.

Co na dřevěnou podlahu

Pro ošetření olejem jsou velmi oblíbené tvrdé voskové oleje Osmo. Tyto nátěry na bázi olejů a vosků jsou velmi odolné, odpuzují vodu a velmi snadno se nanáší. Další možností, čím ošetřit dřevěnou podlahu jsou oleje Oli-natura.

Čím čistit dřevěnou podlahu

Čistič – pomocí čističe, který běžně na podlahu používáte, a utěrky z mikrovlákna skvrnu několikrát přetřete, poté ještě omyjte vlhkým mopem. Peroxid vodíku – funguje na mastné skvrny. Jedlá soda – na olejovou skvrnu aplikujte jedlou sodu či sůl a poté omyjte jarovou vodou.

Čím natřít starou dřevěnou podlahu

Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.

Jaký olej na dřevěné podlahy

Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.

Jak dlouho schne lak na podlahu

Po ukončení musí plocha, nejméně cca 2-3 hodiny schnout. Po zaschnutí základního laku můžete na plochu opět vstoupit a jemným mezibroušením odstranit postavená dřevěná vlákna. Základní lak musí být zcela zaschlý. Povrchová plocha musí být před druhou vrstvou laku opět stejnoměrně hladká.

Jak oživit dřevěnou podlahu

Pokud dřevěné podlahy začínají vypadat matně nebo se na nich časem objeví drobné oděrky, můžete je oživit pomocí Bona Leštěnky na parkety. Leštěnka vašim dřevěným podlahám dodá lesk a slouží rovněž jako ochranná vrstva proti opotřebení.

Jak pečovat o dřevěnou podlahu

Běžná denní údržba

Prach odstraňujte nasucho vysáváním nebo zametáním, občas podlahu vytřete vlhkým (ne mokrým) hadrem nebo speciálním mopem. Používejte neutrální čistící prostředky na bázi mýdla s pH 5 – 6 nebo speciální přípravky pro denní údržbu podlah ošetřených olejem.

Čím natřít venkovní dřevěnou podlahu

Dřevěnou terasu doporučujeme natírat výhradně terasovým olejem. Lazury nejsou určené na pochozí plochy. Pokud byste natřeli dřevěnou terasu lazurou nebo barvou, tak se barva na nejvíce namáhaných místech vychodí a následná renovace bude muset být celoplošná.

Jak často Olejovat podlahu

V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky. Venkovní dřevěná terasa před a po čištění.

Jaký olej na podlahu

Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.

Jaký lak na podlahu

Lak Balakryl Polyurex se díky svému složení hodí na podlahy, schody, dřevěná obložení a všechny mechanicky namáhané povrchy. Oproti laku Balakryl Sportakryl vytváří tvrdší, mechanicky odolnější protiskluzovou vrstvu, která vydrží šoupání nábytkem, odolá vodě i alkoholu nebo běžně používaným čisticím prostředkům.

Jaký mop na dřevěnou podlahu

Mop na dřevěnou podlahu

Ideální mop je plochý a disponuje hadříkem z mikrovlákna. Parkety stírejte skoro suchým mopem a není na škodu využít speciální leštící přípravek na dřevěné podlahy, který se postará o lesk. Nepoužívejte příliš agresivní mycí saponáty, které by mohly podlahu poškodit.

Jak opravit starou dřevěnou podlahu

Nejdříve je potřeba starou podlahu strhnout, vyčistit a vyrovnat podklad a vyrobit nové podkladové rošty. Následuje důkladná renovace krytiny, moření, broušení a tmelení. Dále přichází ke slovu finální úprava lakem či olejem, přesně podle Vašeho přání.

Jak odstranit olej z dřevěné podlahy

Na olejovaných dřevěných podlahách

Nastříkejte povrch Čističem na olejované podlahy, použijte utěrku z mikrovlákna Cleaning Pad a ponechte důkladně zaschnout. Pokud na dřevě vidíte zatmavení nebo skvrnu, voda prosákla do dřeva. Abyste skvrnu odstranili, přebruste povrch velmi jemným brusným papírem.

Co je nejlepší na vytírání podlahy

Nejlepší mopy

Pořadí Název Hodnocení
1. Vileda 151153 Easy Wring & Clean Turbo mop ⭐ 94 %
2. Vileda 167751 Turbo 3v1 Microfibre ⭐ 91 %
3. Leifheit Profi set podlahový mop 55077 ⭐ 89 %
4. Spontex 97050273 Express Systém Plus ⭐ 86 %

Jak nejlépe vytřít podlahu

Dlažbu vyčistí i pára

Pro důkladnější úklid se skvěle hodí parní čističe, které vyčistí i zašlou špínu mezi spárami. U keramické dlažby se vyhněte abrazivním, brusným, prostředkům, které by mohly povrch podlahy poškodit. Babičky radí: Na vodní kámen na dlaždičkách použijte ocet.

Jak zrenovovat dřevěnou podlahu

Lakování a nebo olejování

Při povrchové úpravě dřevěné podlahy můžeme vsadit na lak a nebo olej, případně voskový olej, což je kombinace vosku a oleje. Lakovaná podlaha má nižší nároky na údržbu, lépe odolává nečistotám, zvýrazňuje vzhled dřeva a tvoří zcela hladkou plochu, která se doslova i leskne.

Co se starou podlahou

Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.

Co na podlahu aby neklouzala

Profesionální vosky vydrží na podlaze dlouho a jsou bezpečné pro použití i do míst, kde je nutné, aby podlaha neklouzala. Ideální je jejich použití i do míst jako jsou nemocnice (chrání podlahu proti dezinfekcím), chodby, sportovní haly.

Jak vyrovnat dřevěnou podlahu

Pro vyrovnání dřevěných podkladů se používají speciální penetrace, tmely a nivelace. Jak v takovém případě nivelace dřevěných podlah postupovat 1. Je potřeba zkontrolovat v jakém stavu se podklad nachází a zda jsou dodrženy všechny podmínky pro aplikaci samonivelační hmoty na dřevěné podklady.

Jak opravit dřevěnou podlahu

U lehkých poškození velkých ploch (matný povrch, drobné škrábance) se doporučuje začít nejšetrnější metodou opravy. To znamená, že stačí nanést pouze voskové leštidlo, terpentýnový olej nebo fermež a pak vyleštit. Na mělké rýhy si můžete koupit speciální sadu na opravu dřevěné podlahy.

Jak zrenovovat starou dřevěnou podlahu

Během let se dřevěné podlahy opotřebí, poškrábou, ztratí svůj lesk a měly by se obnovit. Aby bylo možné podlahu nově napustit, musí se však napřed zbrousit, a to v několika cyklech broušení a s různými zrnitostmi. Zde se používají různé brusky: Na nerovná prkna z masivního dřeva použijte těžké válcové brusky na plochy.

Jak umýt podlahu bez chemie

Nejlepší domácí prostředky na čištění podlah

A to bez chemie! Asi není překvapením, že skvělým pomocníkem je ocet. Pohltí pachy a dokáže odstranit mastnotu a skvrny na podlaze. Silného odéru se neobávejte.

Co se starou plovoucí podlahou

Kam odvézt staré podlahové krytiny, suť a škváru Při rekonstrukci nebo během opravy podlahy vznikne spousta odpadu. Podlahové krytiny jako jsou PVC, linolea, koberce vyhoďte do objemného odpadu v nejbližším sběrném dvoře.