Čím natřít asfalt?

Jak se získává asfalt

Asfalt je její nejčastější formou, získává se z ropy destilací. Povrch, po kterém chodíme nebo jezdíme autem, se pak správně nazývá asfaltová směs. Asfalt je v asfaltové směsi zastoupen podílem 4–5 % a má funkci pojiva, zbytek tvoří kamenivo a aditiva.

Kde se bere asfalt

Asfalt je jedna z živic, které se vyskytují v přírodě buď společně s jinými, nebo samostatně v různém geologickém prostředí, hlavně v sedimentech formací, které jsou známy jako naftonosné. Získává se také z ropy jako zbytek po vakuové destilaci. Je to ta nejhustší složka ropy s nejvyšším bodem varu.

Kdy se začal používat asfalt

To jak asfalt známe a používáme nyní, je odkazem původem belgického vynálezce Edwarda de Smedta, který působil na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Tento způsob poprvé použili ve městě New York v Battery Parku a na 5. Avenue (roku 1872).

Jak dlouho schne asfalt

I na svislé stěny, nestéká při +120°C. Bez obsahu rozpouštědel. Bezpečná v kontaktu s polystyrenem. Rychlé schnutí – řádná suchost již po 6 hodinách.

Co je přírodní asfalt

Přírodní asfalt – smůla skalní či pryskyřice zemní, která se v přírodě vyskytuje buď samostatně, anebo s jinými živicemi v tzv. naftonosných sedimentech, a to buď jako pevná látka (s tvrdostí 2), anebo ve skupenství kapalném. Rozlišujeme asfalt kamenouhelný, hnědouhelný a dehtový.

Jaký podklad pod asfalt

V obou případech je nejdůležitější odborně a pečlivě připravený podklad. Jedná se o zhutněnou vrstvu drceného a lámaného kamene různých frakcí a drenážní vrstvy písku pro odvod vody. Tloušťka podkladu je obvykle 30-50 cm, v závislosti na předpokládaném zatížení.

Jak spojit asfaltový recyklát

Sice ten asfalt co se musí rozehřát rád na sluníčku taje a lepí se, ale to by se vyřešilo potom případně zaprášit jemným prachem ze štěrku. Klasicky kropit tím roztopeným a za chvilku to zaprášit, aby se to do asfaltu vcuclo a drželo to na tom.

Jak se dělá silnice

Pokládáme nosné a svrchní vrstvy

Na podkladové vrstvy je ukládána nosná drenážní asfaltová vrstva, čili velmi hrubá směs asfaltu s mnoha mezerami. Až na ni ukládáme směs jemnou a teprve nakonec takzvaný obrus. Obrus je poslední a nejjemnější vrstva asfaltové komunikace, po které budeme jezdit.

Jaký štěrk na cestu

Již nyní vám můžete prozradit, že nejpevnějším materiálem právě pro příjezdové cesty je frakce 32/125 a frakce 16/32.

Co je živičný recyklát

Živičný recyklát je bez přidání pojiva uplatňován ve spodních podkladních vrstvách či jako zpevnění štěrkopískových podsypných vrstev, při vytváření nové stmelené podkladní vrstvy (s přidáním hydraulického pojiva – cementu, vápna), či využíván kombinovaným způsobem.

Jak opravit asfaltovou cestu

První krok je očištění poškozené vozovky stlačeným vzduchem, následně aplikujeme postřik asfaltovou emulzí, dále se tlakově nanáší vrstva kameniva obaleného asfaltovým pojivem. V poslední fázi opravy je aplikován tlakový posyp opraveného povrchu vozovky kamenivem.

Jak udělat štěrkovou cestu

Pokud je půda bažinatá, vyplatí se nejprve položit cca 10 cm suti, pak položit geotextilii a na ni nasypat zbytek štěrku. Geotextilie zabrání smíchání podkladu se sutí. Vrstvu suti je opět nutné zhutnit. Nakonec přijde vrstva ostrohranného štěrku, který se nám líbí a který bude tvořit vrchní pohledovou vrstvu cesty.

Jak zpevnit štěrk

S řešením – štěrkovými rohožemi Nidagravel – přichází společnost Floravil. Nejednoho dokáže chůze na nezpevněné štěrkové ploše potrápit. Podpatky se zabořují, po autě zůstávají na cestě vyjeté koleje. Alternativu pevného a stabilního povrchu nabízejí štěrkové rohože Nidagravel®.

Jak zpevnit asfaltový recyklát

Vybagrovat původní podklad a navozit třeba makadam udusat uválet, navrch na to štěrk jemnějšího zrna ale ne zase uplně jemnej. Zase uválet, udusat a na to teprve reciklát. Udusat a nechat. Za čtrnáct dnů znovu uválet, udusat.

Co je směšný recyklát

Směsný recyklát, je v drobných frakcích 0 -16 mm. Materiál je svými vlastnostmi velmi vhodný stavební recyklát pro použití do náspů těles komunikace, zásypům inženýrských sítí, obsypy kabelů, vodovodů, kanalizačních sítí a pro různé terénní úpravy.

Jak opravit praskliny v asfaltu

První krok je očištění poškozené vozovky stlačeným vzduchem, následně aplikujeme postřik asfaltovou emulzí, dále se tlakově nanáší vrstva kameniva obaleného asfaltovým pojivem. V poslední fázi opravy je aplikován tlakový posyp opraveného povrchu vozovky kamenivem.

Jak řezat asfalt

Používají se různé druhy kotoučů ( asfalt, beton ) o různém průměru, podle toho jak silnou vrstvu živice musíme odříznout. Na dálnicích se řeže okolo 20 cm a v obcích okolo 5cm hloubky. Bourání živice se provádí z důvodu odstranění staré rozpadlé živice, abychom mohli položit novou.

Jak udělat cestu na zahradě

Taky je možné udělat cestičku zkombinovanou z velkých kamenů a drobných kamínků po vzoru japonských zahrad. Také se hodí ke starším domům s kamennou podezdívkou. Je tedy potřeba vyhloubit cestičku (cca 20cm), položit textilii (abychom zabránili růstu plevelů) a pak nasypat vrstvu oblázků nebo štěrku.

Jak udělat chodník na zahradě

Pokud nemáme finance na pravý kámen, pořídíme si formu na originální betonový chodník. Dobře budou vypadat cesty i chodníky dřevěné nebo vysypané štěrkem či mulčovací kůrou. Kamenné chodníky mohou být dlážděné s velkou nášlapnou plochou nebo štětované, kde se kameny vzájemně do sebe klínují.

Jak zpevnit cestu ve svahu

Pro zpevnění šikmých ploch a svahů, například pracovních cest a příjezdů ve svahu, je skvělým řešením zatravňovací dlažba ECORASTER. Tvárnice ECORASTER pro zpevnění svahu jsou opatřeny výřezy pro kotvící tyče.

Čím vysypat cestu

Písek nebo štěrk

Po provedení kvalitní drenáže můžete cesty vysypat pískem nebo štěrkem. Cestička vytvořená z těchto materiálů vypadá velmi působivě. Opět zde platí, že materiál budete muset čas od času dosypat nebo z části vyměnit. Cestičky z mulčovací kůry, písku i štěrku můžete ohraničit třeba nízkými palisádami.

Jak zhutnit cestu

Zhutnění a vysypávání štěrkem

Po vykopání zeminy nejprve vibrační deskou zhutněte samotnou pláň, a to ještě před vysypáním spodní hrubé vrstvy štěrku – tu bude tvořit drcené kamenivo 16–32 mm. Pod tuto spodní vrstvu můžete přidat ještě geotextilii, která zabrání případnému prorůstání plevele a kořenů do cesty.

Jaký štěrk na příjezdovou cestu

Již nyní vám můžete prozradit, že nejpevnějším materiálem právě pro příjezdové cesty je frakce 32/125 a frakce 16/32.

Na co je vhodný betonový recyklát

Betonový recyklát lze využít jako plnivo do betonových směsí či jako náhradu přírodního kameniva do konstrukčních betonů nižších tříd. Hodí se i jako podkladní vrstva, k zásypům nebo k terénním úpravám.

Čím se dá řezat beton

Množství a síla výztuží je jedním z důležitých faktorů při rozhodování čím řezat beton. Na opravdu slabě armované betony postačí diamantový kotouč SE-WL, na armované betony obecně je nejoblíbenější typ CROSS EASY, na silněji armované typ CROSS a na velmi tvrdé betony se silnými výztužemi doporučujeme typ CROSS-ULTRA.