Čím natřít kurník pro slepice?

Jak zateplit kurník pro slepice

Polystyren. Bílé lehké desky polystyrenu patří k nejoblíbenější, nejrozšířenější a nejlevnější variantě při zateplení jakékoliv stavby, tedy i kurníku. Bílá pěna má výborné tepelné i izolační vlastnosti, na zdi kurníku ji velmi dobře umístíte, neboť se s ní dobře pracuje, je tvárná a dá se lehce řezat nožem.

Co nesmí chybět v kurníku

Kurník by měl mít dostatečně velké okno (i světlo rozhoduje o snášce), a dále regulovatelné větrací okénko. Obojí je možno v létě nahradit pletivem, v kurníku však nesmí být průvan. Mimo krmítka a napáječky nesmí chybět hřad či hřady, na jednu slepici je potřeba 15 cm hřadu. A zde bývá největší kámen úrazu.

Čím vymalovat kurník

vápenný nátěr, i ten se k vybílení a dezinfekci kurníku skvěle hodí. Lze do něj přidat i nejrůznějších dezinfekční prostředek, nabízí se třeba Savo. Jen pro zajímavost, pokud byste použili nehašené vápno, tak při doteku mokrých nohou slepic s vápnem se jim pařáty spálí, takže opravdu při výběru nesplést.
Archiv

Co dát do výběhu pro slepice

Čerstvá štěpka vám krásně provoní celý výběh a neutralizuje slepičí zápach. Sláma je také možnost, ale jde o jemnější materiál, který rychleji degraduje a brzy začne hnít. Další variantou jsou peletky z pilin, které do sebe postupně nasávají vlhkost.

Jak velký kurník pro 3 slepice

Pokud v kurníku budou mít i vodu a potravu a budou v něm trávit celé dny při nepříznivém počasí, budete potřebovat 1 m2 na jednu slepici. Kompromisem jsou 3 slepičky na 1 m2, zbyde dost místa na zařízení a zároveň se slepičky přes zimu zahřejí (čím větší prostor kurníku, tím více je potřeba energie na zahřátí).

Jak velký kurník pro 20 slepic

Pokud zvažujete větší hejno, pořiďte si kurník s výškou 180 – 200 cm. Bude se Vám pohodlně obsluhovat. Pro 20 ks slepic Vám postačí kurník o velikosti 5 – 8 m2.

Co dát slepicím do kurníku

Slámu nařezanou na menší části považuje většina chovatelů za nejlepší způsob podestýlkového řešení. Sláma vydrží dlouho suchá a její absorpční vlastnosti jsou také výborné. Výhodou slámy je také to, že dokáže dobře eliminovat i zápach ze slepičinců. Listí z ořešáku.

Jak naučit slepice v kurníku

Další trik zkušených chovatelů spočívá v tom, že slepičky vypustíte na pastvu třeba jednu nebo dvě hodiny před setměním. Samy si pak najdou cestu do svého výběhu i do kurníku. Tedy pokud jim necháte otevřená vrátka výběhu a dvířka kurníku. Jinak budou nervózně stepovat před kurníkem a čekat, až jim otevřete.

Co na Čmelíky u slepic

V případě výskytu tohoto roztoče je možné použít přírodní biocid ATAK Křemenitý prášek. Jedná se o hubení čmelíků mechanickou cestou, tj. obsahuje přírodní křemenitý prášek (z fosilizovaného planktonu), který narušuje ochrannou povrchovou vrstvu těla škůdce, který následně hyne v důsledku dehydratace.

Kam umístit Popeliště pro slepice

Popelí se, popelí…

Popeliště je nehluboká jamka, naplněná nejlépe dřevěným popelem nebo jemným pískem. Protože musí zůstat suché, je nelepší umístit popeliště pod stříšku nebo přímo pod kurník, pokud máte nadzemní.

Co dát do Popeliště pro slepice

Dobře poslouží dřevěný popel. Popel z uhlí nepoužívejte, ten je plný škodlivých látek jako síry a různých kyselin. Obsah popeliště můžete doplnit jemným suchým pískem a suchou hlínou. Jak vypadá popelení slepice se můžete podívat na následujícím videu.

Jak vysoko Bidlo pro slepice

Bidýlka zasaďte cca 30 cm nad trusníky. Pro správné hřadování na hřadech je důležité, aby hřady tvořily nejvyšší místo v kurníku, to již bylo zmíněno v úvodu.

Jak a čím krmit slepice

Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.

Jak zvyknout slepice

Použijte taktiku odvedení pozornosti, zapískejte, zatleskejte a slepice od sebe pokud možno oddělte. Hřebínky jim namažte vazelínou, abyste jim vzájemné zraňování trochu ztížili. Jestli mají slepice dostatek prostoru, krmení a vody, tyhle šarvátky by měly během několika dní (maximálně týdnů) přestat.

Jaké pletivo na slepice

Samozřejmě ale čím bude oplocení i při menším počtu slepic větší, tím lépe. Pro větší kusy, jako jsou husy, kachny a krůty, můžete použít klasické lesnické pletivo. Patří k nejlevnějším typům drátěného oplocení. V případě větší drůbeže sáhněte klidně i po podobné variantě – ovčím pletivu.

Jak se pozná že má slepice čmelíky

Nenakrmení čmelíci u slepic mají většinou světle šedou barvu, nakrmení bývají zbarveni do rudo hněda. Čmelík kuří je noční tvor, který se živí krví svého hostitele. To znamená, že muňky v noci vylézají ze svých úkrytů, mezi které patří různé škvíry a štěrbiny v kurníku a útočí na drůbež, z které sají krev.

Jak mají vypadat hřady pro slepice

Hřady a kukaně

Měly by být kulaté, o průměru 4-6 cm. Pokud umístíme více hřad vedle sebe, odstup by měl činit nejméně 40 cm. Jedna slepice potřebuje nejméně 25 cm dlouhý úsek hřadu, aby se mohla pohodlně otáčet.

Co se nesmí dávat slepicím

Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky. Nesmí ani brambory, pokud jsou nazelenalé a nejsou dobře uvařené.

Co mají nejraději slepice

Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.

Kdy se muzou pustit slepice

S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.

Jak zabezpečit slepice

Slepičí výběh by měl tedy obsahovat dost stromů a keřů, můžete jim vyrobit i jednoduché stříšky, kam se při hrozícím nebezpečí rychle ukryjí. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že si žádný dravec vaši slepičku neodnese, musíte na výběh pořídit síť nebo ho překrýt pletivem a vyrobit vlastně takovou slepičí voliéru.

Jak velký výběh pro 3 slepice

Čím více slepiček máte, tím potřebujete stále více a více prostoru. Potřeba prostoru neporoste lineárně, ale geometrickou řadou. Uveďme si malý příklad. Pokud si pořídíte tři slepice, dle tabulek na ně potřebujete 3×3 m2 (ve výsledku tedy devět).

Co dát slepicím do Popeliště

A tím pádem slepici nejdůkladněji očistí. Dobře poslouží dřevěný popel. Popel z uhlí nepoužívejte, ten je plný škodlivých látek jako síry a různých kyselin. Obsah popeliště můžete doplnit jemným suchým pískem a suchou hlínou.

Na čem spí slepice

Bidýlko jako slepičí postýlka

Chovatelé slepiček znají pod pojmem hřad nebo bidýlko. Je to nejvyšší místo v kurníku, to si dobře zapamatujte. Měly by být vyjímatelné, vyrobené z kvalitního dřeva. Široké přibližně 4 cm a na tloušťku by mělo mít alespoň 2,5cm.

Co nesmí slepice

Co slepičky určitě nesmějí

Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.