Čím natřít skleník proti slunci?

Jak zastínit skleník

Vnější zastínění skleníku je možné pomocí fólie či rohože, případně se používají nátěry. Jak funguje Zastiňovací fólie se přehodí zvenčí přes hřeben skleníku, zabezpečí se a upevní díky speciálním držákům, kotvicím plastovým sponkám, které se dají zakoupit v zahradních centrech.
Archiv

Čím umýt skleník

Skla můžete umýt dezinfekčním prostředkem. Pokud máte skleník z polykarbonátu, nepoužívejte chemikálie, ale pouze mýdlovou nebo teplou vodu a určitě nic nezkazíte použitím octové vody (1–2 polévkové lžíce na litr teplé vody). Pokud máte ve skleníku nářadí, které si zde chcete přes zimu uschovat, umyjte je a osušte.

Jak zamaskovat skleník

Do studených skleníků jsou vhodné k zastínění použít lapagerie a vinnou révu, kterou je však nutné pravidelně prořezávat. Do temperovaných skleníků se pak hodí mandevila, dipladenia a voskovka. Do teplého skleníku jsou pak vhodné zasadit blahokeře a klerodendrumy.
Archiv

Jakou barvu na skleník

Jako velmi kvalitní základní barvu na opískovaný podklad můžete použít epoxidovou dvousložkovou antikorozní barvu S2305 Epolex barva zinková epoxidová s vysokým obsahem zinku ( zinkový sprej není vhodným základem pod všechny druhy dalších nátěrů).

Čím natřít sklo skleníku

Mezi zahrádkáři jsou oblíbené i nátěry (vápnem, blátem, hustším škrobem na prádlo) či nástřiky speciálními přípravky. K takovým patří Amarit, vodou ředitelná modrá stínící barva na skleníky. Zaschlý nátěr odolává dešti, lze jej však mechanicky odstranit (např. kartáčem a teplou vodou).

Co na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Čím hnojit ve skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Jak dezinfikovat záhony

Jak půdu vydezinfikovat

Obecně se dá říct, že na plochu velkou přibližně 10 m2 budete potřebovat asi půl kilogramu dusíkatého vápna. Vápno rozhodíte na ošetřovanou plochu a hráběmi opatrně zapravíte do země. Půdu je pak nutné pořádně zalít.

Jak upravit okolí skleníku

Jestliže má okolí skleníku vypadat dobře, bude třeba nejprve odstranit polorozpadlý zahradní přístřešek i sušák na prádlo. Trávník kolem nahradí cihlová terasa s protiskluzovou úpravou. Stačí ji položit na vrstvu jemného štěrku a drenáž vytvořenou z hrubého kameniva.

Čím natřít sklo

Na čisté, odmaštěné sklo lze aplikovat aplikovat více druhů nátěrových hmot . Nejkvalitnější a nejodolnější jsou dvousložkové epoxidové nebo polyuretanové nátěrové hmoty jako jsou S2321, S2322 Epolex nebo plyuretanové Telpur T300.

Jak dezinfikovat skleník

Osvědčeným prostředkem je dusíkaté vápno, které zničí nejen plísně, ale také vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub. Navíc půdu obohatí o důležité složky – dusík a vápník. Před jeho použitím půdu zryjte a zbavte zbytků rostlin. Následně ho lehce zapravte do zeminy a důkladně prolijte.

Jak siroky záhon ve skleníku

Zužující se uličku můžete udělat i snáze než v předchozím případě, záhony lze ohraničit s pomocí prefabrikovaných tvárnic a dřevěných, případně plastových plotovek. Při správném provedení je i tento způsob ohraničení uličky dostatečně odolný a přitom nabízí relativně rychlou možnost demontáže.

Jakou hlínu do skleníku

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Kdy se dává hnůj do skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Jak vydezinfikovat hlínu ve skleníku

Zeminu lze vydezinfikovat přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie, spory hub a plísní.

Kdy dezinfikovat skleník

Ideální dobou, kdy připravit skleník na novou sezonu, je konec podzimu. Pokud jste to nestihli, není nic ztraceno. Ještě v únoru máte dost času udělat vše potřebné, aby se vaše budoucí úroda vydařila. Zásadní je důkladná dezinfekce celého skleníku.

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Jak se kreslí barvami na sklo

slupovací barvy na skloZvolený motiv nakreslíme na plastovou podložku nejdříve konturou (pouze hranice).Potom barvami vyplníme tak, aby nikde uvnitř obrázku nezůstal prázdný prostor.Po zaschnutí (až 24 hodin) motiv sloupneme a můžeme přilepit na sklo, porcelán či podobný povrch.

Čím se dá psát na sklo

Pro snadné značení na skleněné povrchy a zrcadla nabízíme kvalitní fixy a popisovače Edding speciálně vyvinuté pro popis hladkých materiálů. Edding křídové fixy vám umožní vytvářet poutavé vzory na okenních tabulích a jiných skleněných plochách. Inkoust lze snadno smazat pomocí vlhkého hadříku.

Jak vydezinfikovat hlínu

Substrát je také možné propláchnout roztokem manganistanu draselného nebo roztokem peroxidu vodíku. Pokud máte chuť si trochu zaexperimentovat, můžete do půdy zapíchat stroužky česneku, jako první zálivku použít vývar z kopřiv nebo na zeminu položit syrový brambor naříznutou stranou dolů a po několika dnech ho vyměnit.

Jak zbavit skleník škůdců

Nejsnazším způsobem, jak se škůdců zbavit, je dezinfekce pomocí sirného knotu. Množství knotů pro konkrétní velikost skleníku zpravidla určí výrobce knotů. Knot zavěsíte na drát a zapálíte jej. „Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý.

Co dát na dno skleníku

Jak založit záhon ve skleníku Ať už jste zvolili hloubený či vyvýšený záhon, postup je stejný. Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí.

Jaký je nejlepší hnůj do skleníku

Živiny dodá i granulovaný hnůj, a to, aniž byste museli čekat s výsevem. Ideální je ale sypké organické hnojivo weiki, které obsahuje kompost i fermentovaný slepičí hnůj s vysokým obsahem fosforu pro sladší úrodu. A může přímo k sazeničkám!

Jak dezinfikovat hlínu

Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.

Jakou hlínu dát do skleníku

Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.