Čím natřít starý dřevěný plot?

Jak natřít starý dřevěný plot

Starou loupající se barvu můžeme odstranit mechanicky (špachtlí) nebo použít horkovzdušnou pistoli. Starou barvu odstraňte velmi pečlivě, nový nátěr by se jinak nechytil. Takto ošetřené dřevo natřete penetrací, která ochrání dřevo před houbami a plísněmi.
Archiv

Jaký nátěr na dřevěný plot

Přírodní olejové lazury, neboli BSP lazury, které neobsahují žádné syntetické pryskyřice jsou tím nejlepším, co můžete svému plotu dopřát. Obsahují totiž nejkvalitnější olej pro výrobu nátěrových hmot – tungový olej.
Archiv

Jak nejlépe natřít drátěný plot

Pro natření drátěného plotu je nejvhodnější použít váleček. Je to nejrychlejší způsob, který oproti stříkání zároveň šetří barvu i okolní prostředí. S malým štětcem pak jen projděte plot a natřete místa, kam se barva nedostala. Celkem aplikujte dvě až tři vrstvy v rozmezí 4–6 hodin.
Archiv

Jak renovovat dřevěný plot

Tenkovrstvá lazura se vsákne do dřeva a nepopraská tak jako silnovrstvá. Sáhněte ale spíš po barevné, ta dřevo lépe ochrání před UV zářením. K broušení můžete použít brusný papír obalený okolo dřevěného hranolu nebo kartáč, ruční broušení je ale dost namáhavé. Proto doporučujeme použít brusku.
Archiv

Kdy natírat dřevěný plot

Vždy záleží na aktuálním stavu plotu. Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.

Jak renovovat starý plot

Pomoct si můžete ocelovým kartáčem nebo smirkovým papírem. Laťky, z nichž budete nový plot sbíjet (tzv. plotovky), buď upravte také zbroušením povrchu, nebo si sežeňte v hobbymarketech či u truhláře nové. V obou případech je nezapomeňte naimpregnovat venkovním nátěrem proti dřevokazným houbám, plísním a jinému hmyzu.

Jak dlouho vydrží dřevěný plot

Vhodný nátěr je základ

Nátěr však musí být dostatečný a kvalitně provedený, aby svůj účel splnil. Toto pravidlo platí jak u nového plotu, který právě stavíte, ale i u plotu starého, kterému chcete vdechnout nový život. Pokud je totiž dřevěný plot již starší, je vhodné ho po 2-5 letech renovovat a znovu ho natřít.

Jakou barvu pouzit na plot

Ověřenou klasiku antikorozní ochrany na ocel představuje základ SYNOREX PRIMER S2000 a následně vrchní barva UNIVERZAL SU2013 (nejširší odstínová škála a výběr z lesklé nebo matné verze). Z jednovrstvých barev lze doporučit polomatný PROTIREZ S2015 s výbornou antikorozní ochranou a rychlým zasycháním.

Jak natírat plot

U starých plotů nejprve důsledně odstraníme starý nátěr horkovzdušnou pistolí a nebo vhodnou chemikálií a špachtlí. Před samotným nátěrem je nejprve nutné dřevo impregnovat fungicidním nátěrem. Ten zajistí rovnoměrnou nasákavost dřeva, celistvost nátěru a jeho odolnost před poškozením, plísněmi a dřevokazným hmyzem.

Jak očistit plot

Tak možností je hned několik. Nabízí se horkovzdušná pistole, či hoblík poháněný elektrikou. Můžete také použít chemikálie, které starší vrstvy rozpustí a vy je pak pouze setřete špachtlí. Po dokonalém očištění už jen opakujte stejný postup jako u nového dřeva a váš plot bude brzy vypadat zase k světu.

Čím natřít modřínový plot

Odolnost modřínového dřeva je tím, že modřín obsahuje větší množství olejnatých látek – pryskyřic. Z toho důvodu se na modřínové dřevo používají spíše olejovité přípravky. Z naší nabídky vám můžeme doporučit ošetřující olej Flügger Classic.

Kdy Natirat dřevěný plot

Jaké jsou tedy ideální podmínky pro natírání venkovního dřeva Dřevěný zahradní nábytek, pergolu, altán, dřevěný plot či dřevěná terasová prkna můžete natírat od jara do podzimu. Podmínkou však je, aby se teplota podkladu a jeho okolí pohybovala mezi cca 15 °C až 25 °C. Ideální teplota je okolo 20 °C.

Jak rychle natřít plot

Doporučují se 3 vrstvy řidšího nátěru, mezi kterými necháme odstup alespoň 24 hodin. Platí, že syntetické barvy lépe přilnou, s vodo ředitelnými se pro změnu lépe pracuje. Odolnost dřevěného plotu též zvýší úprava latěk shora seříznutím do špičky či oblouku, díky čemuž bude z latěk lépe stékat voda.

Čím impregnovat modřín

Lignofix Olej Exteriér, modřín.

Lze ji použít na všechny druhy dřeva – smrk, borovice, modřín, exotické dřevo. Nátěr je trvale spojen s podkladem díky zafi xování do buněk dřeva, je prodyšný a hydrofobní. Neloupe se a nepraská, lze jej snadno obnovit. Chrání dřevo před účinky nepříznivého počasí, vlhkostí a UV zářením.

Jak dlouho vydrzi Modrinovy plot

Říká se, že toto dřevo ani nemusíte ničím ošetřit, a vydrží vám klidně 15-25 let, ozdobené nádhernou stříbrošedou patinou.

Čím natřít modřín

Lignofix Olej Exteriér, modřín.

Lze ji použít na všechny druhy dřeva – smrk, borovice, modřín, exotické dřevo. Nátěr je trvale spojen s podkladem díky zafi xování do buněk dřeva, je prodyšný a hydrofobní. Neloupe se a nepraská, lze jej snadno obnovit. Chrání dřevo před účinky nepříznivého počasí, vlhkostí a UV zářením.

Jak ošetřit modřín

Pokud chcete zachovat původní barevný odstín vaší terasy ze sibiřského modřínu, nanášejte na povrch dřeva ochranný olejový nátěr nejlépe na začátku a na konci sezóny. Dřevěnou terasu je velmi žádoucí pravidelně čistit od nanesených nečistot, usazenin, zeminy, či pylů.

Jak dlouho vydrží dřevo v zemi

Je nejlepší volbou pro ochranu všech druhů dřevěných prvků v exteriéru a v kontaktu se zemí, jako jsou např. dětská hřiště, lavičky, zahradní nábytek, ploty, palisády, ohrady pro zvířata, sloupy a kůly. Životnost provedené ochrany dřeva v exteriéru je 15-30 let (v závislosti na třídě použití a příjmu).

Jak dlouho vydrží modřín

Sibiřský modřín je tvrdší než evropský a díky vysokému obsahu pryskyřice lépe odolává vlhkosti a houbovým onemocněním. Říká se, že toto dřevo ani nemusíte ničím ošetřit, a vydrží vám klidně 15-25 let, ozdobené nádhernou stříbrošedou patinou.

Čím natřít staré dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Čím ošetřit staré dřevo

Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Čím natřít venkovní dřevěný stůl

Impregnaci lze přetřít syntetickými i vodou ředitelnými lazurami, laky, mořidly i krycími barvami. Bývá na vodní bázi, je nehořlavá, a hlavně rychleschnoucí. Lazuru či mořidlo můžeme nanést už za čtyři hodiny po impregnování. Impregnace dřevo chrání až na 10 let.

Jak ošetřit dřevěný stůl

Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.

Čím nalakovat stůl

Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky. U vodouředitelných laků počítejte s pomalejším schnutím a větším rizikem spadu nečistot do nalakované plochy a zároveň s nižší odolností povrchu.

Jak natřít dřevěný stůl

Nátěr provádíme většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci 1–2 nátěrů univerzální barvy Balakrylu Uni Mat a 1–2 nátěrů bezbarvého interiérového laku Balakryl Sportakrylu. Takto ošetřený nábytek by nám měl posloužit opět několik let.